Idź do:

Znakomita izolacyjność przegród z płyt gipsowych. Czy to możliwe?

Systemy suchej zabudowy wnętrz zaspokoją potrzeby inwestorów, którzy poszukują z jednej strony tanich i łatwych w instalacji technologii budowlanych, a jednocześnie zapewniających najwyższy komfort mieszkania i korzystania z nich.

Ów wysoki komfort zapewniają pomieszczenia, które między innymi mają dobre parametry dźwiękoizolacyjne i dźwiękochłonne. Dzięki temu domownicy nie słyszą przez ściany wewnętrzne co dzieje się w pokoju obok, nie słychać także sąsiadów a kino domowe można włączać nawet po północy.

Płyty gipsowo-kartonowe i budowane z nich ściany mają renomę przegród, które nie zapewniają dużego komfortu akustycznego. W tym artykule rozprawiamy się z tym mitem!

Podpowiemy, jakie ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych budować, aby domownikom zapewnić komfort akustyczny i dlaczego warto zastąpić tam, gdzie się da, ściany murowane lekkimi przegrodami z płyt gipsowych.

Co warto wiedzieć o izolacyjności akustycznej ścian działowych?

Izolacyjność akustyczna (dźwiękoizolacyjność) określa w jakim stopniu dana przegroda np. ściana lub sufit izoluje pomieszczenie od hałasów dochodzących z innych pomieszczeń lub z otoczenia. Wartość ta wyrażona jest w decybelach.

W tradycyjnych ścianach murowanych izolacyjność zależy przede wszystkim od masy przegrody. I tak np. ściana z cegły pełnej ma lepsze parametry niż ściana z pustaków lub betonu komórkowego itp.

Jednak w wypadku ścian z płyt gipsowo-kartonowych jest inaczej! A to dzięki ich warstwowej budowie. Generalnie izolacyjność akustyczna ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych zależy od:

  • rodzaju konstrukcji nośnej - czym szersze profile tym lepiej; podwójna konstrukcja jest lepsza niż pojedyncza,
  • grubości i masy opłytowania - podwójne opłytowanie jest lepsze niż pojedyncze; płyty gipsowo-wiórowe są lepsze niż zwykłe,
  • grubości materiału izolacyjnego, który wypełnia przestrzeń pomiędzy płytami gipsowo-kartonowymi. Tym materiałem izolacyjnym może być wełna mineralna lub szklana,
  • jakości i dokładności wykonania – zaleca się wykonanie przegród z systemowych materiałów, przez doświadczoną i przeszkoloną ekipę monterów.

To wszystko powoduje, że ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych przy mniejszej szerokości przegrody mają lepsze parametry akustyczne niż tradycyjne ściany murowane.

Systemy suchej zabudowy NIDA to szeroki wachlarz rozwiązań konstrukcyjnych dopasowanych do wymagań konkretnych projektów. Na przykład system Nida Ściana 100A50, który może być stosowany między pokojami w mieszkaniu i wg normy zapewnia izolacyjność akustyczną na poziomie R’A1>=35dB.

Drugi ważny parametr to dźwiękochłonność, czyli pochłanianie dźwięku

Pochłanianie dźwięku (dźwiękochłonność) określa w jakim stopniu powierzchnia przegrody pochłania dźwięk wytwarzany w tym samym pomieszczeniu, zapobiegając jego odbiciu. Wskaźnik pochłaniania dźwięku może przyjmować wartości z zakresu 0...1, gdzie α = 0 oznacza całkowite odbicie i α = 1 - całkowite pochłonięcie.

Właściwości dźwiękochłonne systemów ścian i sufitów płyt perforowanych zależą od:

  • stopnia perforacji - czym większy stopień perforacji tym lepsze właściwości dźwiękochłonne;
  • wysokości podwieszenia okładziny sufitowej;
  • grubości zastosowanej wełny mineralnej.

Pochłanianie dźwięku jest istotnym parametrem w odrębnych pokojach ze sprzętem do kina domowego lub odsłuchu sprzętu HiFi. W takich pomieszczeniach wskaźnik pochłaniania dźwięku powinien osiągać wynik bliski α = 1. Parametr idealny dla danego pomieszczenia określi akustyk, z którym należy współpracować przy inwestycjach tego typu.

Aby osiągnąć wskaźnik pochłaniania dźwięku bliski α = 1, w określonych miejscach na ścianach i sufitach należy stosować gipsowe płyty perforowane NIDA Sonic. Ich perforacja ma różne kształty (np. okrągłe, prostokątne), także stopień perforacji jest różny (mniejsze / większe nasycenie otworów). Na tylnej stronie takich płyt przyklejona jest fizelina. Warto pamiętać, że:

  • płyty perforowane można łączyć ze standardowymi płytami gipsowo-kartonowymi w efekcie tworząc sufity o efektownych wzorach,
  • sufit z płyt NIDA Sonic odgrywa również rolę dekoracyjną w tych pomieszczeniach.

Skuteczność płyt gipsowo-kartonowych w roli bariery akustycznej została wielokrotnie potwierdzona. Dowodem na to jest ich wykorzystanie w wielu skomplikowanych realizacjach np. w hotelu Hilton, sali koncertowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu a także w wielu pomieszczeniach prywatnych do odsłuchu kina domowego i sprzętu HIFI.

Podsumowanie

W mieszkaniach, w których inwestor NIE planuje odrębnego pokoju z kinem domowym lub pokoju do odsłuchu HiFi, zalecamy dla uzyskania komfortu akustycznego budowę ścianek działowych z podwójnym opłytowaniem i z wypełnieniem z wełny mineralnej.

Wszędzie tam, gdzie inwestor zdecyduje się na budowę specjalnego pokoju muzycznego lub / i filmowego należy stosować perforowane płyty gipsowo-kartonowe ze specjalną warstwą fizeliny.

W doborze konkretnego rozwiązania powinien uczestniczyć specjalista – akustyk, który dostępny jest wśród pracowników Działu Technicznego Siniat.

Poznaj inne porady ekspertów Siniat

Kino domowe - jakie materiały budowlane stosować na ściany i sufit?

Kino domowe to hit ostatnich lat. Dowiedz się jakie materiały budowlane zastosować na ścianach i sufitach, aby uzyskać znakomitą jakość dźwięku w pomieszczeniu.

Więcej >
Budowa ścianki działowej z płyt gipsowych

Przed budową ścianki działowej z płyt g-k należy przeanalizować warunki, które ścianka musi spełniać. Sprawdź, jakie Siniat oferuje płyty g-k NIDA i jak wygląda montaż ścianki.

Więcej >

Zobacz nasze filmy

Jak zbudować ścianki działowe z płyt g-k?
Budowa ścian działowych NIDA
Jak zbudować okładziny ścienne z płyt g-k?
Obudowa okładzin ściennych NIDA

Poznaj nasze produkty

NEWSLETTER SINIAT

Nie przegap przydatnych porad na temat montażu płyt gipsowo-kartonowych, powiadomień o nowych instrukcjach wideo z zastosowaniem systemów suchej zabudowy, czy informacji na temat innowacyjnych narzędzi Siniat takich jak kalkulator czy wyszukiwarka systemów.

Bądź z nami na bieżąco - zapisz się na newsletter!


Zapisz się >

Chcesz zarabiać więcej? Zapisz się na profesjonalne szkolenie w Twoim regionie!

Kontakt do pracowników Siniat