Idź do:

Kiedy warto rozważyć budowę w technologii szkieletowej

Kiedy warto rozważyć budowę w technologii szkieletowej

W jakim przypadku warto rozważyć budowę domu w technologii szkieletu drewnianego? Odpowiedzi jest kilka, wszystkie spróbujemy wymienić poniżej. Im więcej z nich opisuje przewidywane wymagania - tym mocniej należy rozważyć szkielet drewniany jako konstrukcję swojego domu.

Na żaden chyba problem nie ma rozwiązań uniwersalnych, niezależnych od okoliczności. Bez względu na sytuację należy najpierw rozważyć wszystkie czynniki zewnętrzne (zarówno pozytywne jak i negatywne) i możliwości ich wykorzystania lub zminimalizowania strat. To samo dotyczy oczywiście również wyboru technologii, w której planujemy budować dom. Każda z możliwych ma swoje wady i zalety i każda będzie odpowiadać na inne oczekiwania użytkownika.

Jedną z najbardziej odmiennych od wszystkich innych technologii jest szkielet drewniany. Dzięki zaletom, których nie mają inne materiały i technologie - stanowi on doskonałe uzupełnienie luki w całej palecie możliwości. Jednak - jak i cała reszta tej palety - nie jest rozwiązaniem doskonałym na wszystkie warunki i nie jest dla wszystkich.

Kiedy zależy nam na czasie

Szkielet drewniany jest jedną z absolutnie najszybszych technologii budowlanych. O ile w wypadku technologii murowych rozmawiamy o miesiącach - o tyle przy szkielecie jest to kwestia dni. W dodatku niewielu - po wykonaniu fundamentu pozostałe prace to 3 do pięciu dni. Fundament jest tu również jedynym elementem „mokrym” - wymagającym wody i ciężkiego sprzętu, a także oczekiwania na osiągnięcie pełnej nośności. Wszystkie inne komponenty konstrukcji mogą być obciążane natychmiast po montażu. Dodatkowo znacznie uproszczone jest planowanie. Dzięki prefabrykacji elementów budynku są one wykonywane z niemal laboratoryjną dokładnością. Efekty tego są widoczne chociażby przy zamawianiu i montażu stolarki okiennej. W wypadku technologii murowych procedura jest następująca: najpierw wykonujemy ściany z otworami. Następnie umawiamy się z producentem stolarki na pomiar i dopiero wtedy rusza produkcja, która najczęściej trwa 6 do 8 tygodni. Wynika to ze stosunkowo niewielkiej dokładności wykonywania ścian. Dla inwestora natomiast to całe miesiące przestoju na budowie. W wypadku szkieletu drewnianego wielkość otworów zostaje ustalona na etapie projektowania i wiadomo że w procesie prefabrykacji zostaną one wykonane z milimetrową dokładnością. Stolarkę można więc zamawiać w zasadzie równolegle ze ścianami, co dla inwestora oznacza kolejne przyspieszenie. Nawet o dwa miesiące.

Kiedy planujemy budynek o prostej bryle

W technologii szkieletowej wznieść można prawie wszystko. Drewniane kratownice mogą przekryć niemal dowolną rozpiętość, pomaga w tym także zastosowanie drewna klejonego i innych, bardziej zaawansowanych profili. Niemniej z ekonomicznego punktu widzenia technologia szkieletowa najlepiej sprawdza się przy budynkach o prostej konstrukcji i ograniczonych rozpiętościach przekryć. Można wtedy w pełni wykorzystać wszystkie zalety systemu, a jednocześnie koszt budowy nie okaże się zaporą nie do przebycia. Jeśli jednak planujemy dom o skomplikowanej bryle i geometrii dachu, a także ogromnych rozpiętościach stropów - koszty jego budowy w szkielecie prawdopodobnie przekroczą zyski wynikające z takiego wyboru systemu konstrukcyjnego. Warto jednak w takim wypadku pamiętać o systemach mieszanych. Połączenie murów konstrukcyjnych i ciężkich stropów, czy też elementów stalowych ze ścianami i przekryciami szkieletowymi jest oczywiście możliwe i w wielu przypadkach sprawdza się doskonale. Wymaga to jedynie dobrego projektanta, a także wysokich umiejętności koordynacyjnych inwestora lub zatrudnienia inwestora zastępczego, który podoła takiemu zadaniu.

Kiedy chcemy w pełni panować nad klimatem

Ściany szkieletowe mają bardzo małą pojemność cieplną przy bardzo wysokiej izolacyjności. Oznacza to, że utrzymanie stałej temperatury we wnętrzu wymaga bardzo niewielkich - ale stałych nakładów energetycznych. Z jednej strony więc budynek charakteryzuje się bardzo wysoką energooszczędnością, ale z drugiej - wyjątkowo łatwo i szybko można zmieniać temperaturę we wnętrzu, ponieważ ściany nie przechowują dużej ilości energii. Można ją więc bardzo szybko obniżyć. Odbierają również niewiele energii z powietrza wewnątrz - nagrzewanie trwa więc również jedynie krótką chwilę

Dom w technologii szkieletowej będzie więc doskonały na przykład dla często wyjeżdżających w delegację, lub też jako budynek sezonowy - na przykład narciarska chatka w górach. Dzięki temu że wszystkie ściany (zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne) mogą mieć niemal jednakowo dobre parametry izolacyjne - można również dość swobodnie regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i dowolnie ją zmieniać. Budynek taki będzie również fenomenalnie współpracować z klimatyzacją. Efekty jej działania odczuwalne będą zdecydowanie szybciej niż w budynkach murowanych, a moc urządzenia będzie mogła być wyraźnie mniejsza. To z kolei w sposób oczywisty odbije się na zużyciu prądu.

Aby jednak w pełni wykorzystać wszystkie wyżej wymienione cechy - dobrze jeśli budynek wyposażony będzie w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Warto również rozważyć inwestycję w gruntowy wymiennik ciepła.

Kiedy musi być czysto i elastycznie

Nie jest żadną tajemnicą, że tzw. technologie tradycyjne brudzą. Murowanie, wylewanie stropów i posadzek czy tynkowanie pozostawiają po sobie ogromne ilości pyłu i przeróżnego rodzaju odpadów. Jeszcze więcej powstaje przy wyburzaniu takich przegród. To oczywiście nie stanowi większego problemu przy budowie nowego domu na dużej działce. Jeśli jednak przebudowujemy już zamieszkany budynek, lub też wiemy że wznoszony właśnie dom w niedługim czasie zostanie przebudowany - warto pomyśleć o szkielecie drewnianym. Dzięki temu podział wspólnego pokoju dziecięcego na dwa mniejsze, kiedy dzieci urosną i będą potrzebowały własnych kątów, czy też połączenie salonu i gabinetu kiedy ten ostatni przestanie być potrzebny - będzie operacją prostą i czystą. Podobnie rzecz się ma ze wszystkimi zmianami w instalacjach.

Dystrybutorzy Siniat blisko Ciebie