Kino domowe – jakie materiały budowlane stosować na ściany i sufit?

Montaż
Produkty
Zdjęcie kina domowego na płytach g-k
Zdjęcie kina domowego na płytach g-k

Kino domowe to hit ostatnich lat. Zarówno duża dostępność sprzętu audio i wideo, rosnące wymagania kinomaniaków, ale i „zwykłych Kowalskich” powodują, że klienci coraz częściej zwracają się do nas z pytaniem, jak stworzyć kino domowe?

Kino domowe kojarzone jest przede wszystkim z dobrym dźwiękiem oraz dużym ekranem oddającym wierne barwy. Dlatego pierwszą decyzją, jest wybór pomieszczenia. Musi być ono dobrze wyizolowane
od dźwięków pochodzących z zewnątrz. Ważne jest też rozchodzenie się dźwięków i ich pochłanianie przez przegrody pomieszczenia.

Na tym etapie zawsze zalecamy naszym klientom skorzystanie z porady akustyka.

Na początek – to musisz wiedzieć o akustyce

Poznaj różnicę między pochłanianiem dźwięku a izolacyjnością akustyczną. Te dwa parametry mają wpływ na jakość dźwięku docierającego do słuchacza.

  • Izolacyjność akustyczna (dźwiękoizolacyjność) określa, w jakim stopniu dana przegroda np. ściana lub sufit izoluje pomieszczenie od hałasów dochodzących z innych pomieszczeń lub z otoczenia. Wartość ta wyrażona jest w decybelach.
  • Pochłanianie dźwięku (dźwiękochłonność) określa w jakim stopniu powierzchnia przegrody pochłania dźwięk wytwarzany w tym samym pomieszczeniu, zapobiegając jego odbiciu. Wskaźnik pochłaniania dźwięku wyrażony jest bezwymiarowo i mieści się w przedziale 0-1. Im większy wskaźnik pochłaniania dźwięku, tym lepiej.

Jakie materiały budowlane zastosować na ściany i sufit?

Jako firma oferująca systemy suchej zabudowy przedstawiamy oczywiście nasze rozwiązania. Jednak alternatyw jest wiele.

Przypominamy! Projekt kina domowego powinien wykonać akustyk, który dobierze materiały dostosowane do potrzeb wnętrza!

Ściany kina domowego

Render płyty NIDA Cicha
Render płyty NIDA Cicha

Jeśli ściany kina domowego będą nowo budowane to jako izolację akustyczną polecamy płyty gipsowo-kartonowe Nida Cicha.
Posiadają one doskonałe parametry akustyczne, ale także zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne, działanie ognia oraz wilgotność.

W zależności od zastosowanego systemu izolacyjność akustyczna waha się od 42 do 70 dB. System ten występuje w wielu wariantach, dlatego zalecamy przejrzenie całego rozdziału „Ściany działowe” w naszym katalogu systemowym.

Jako materiał pochłaniający dźwięk polecamy płyty gipsowo-kartonowe Nida Sonic.
Te perforowane płyty (5 rodzajów perforacji) mają znakomite właściwości pochłaniania dźwięku oraz pozwalają na projektowanie atrakcyjnie wizualnych wnętrz.

Zdjęcie akustycznej płyty NIDA Aku
Zdjęcie akustycznej płyty NIDA Aku

Nida Sonic R12n0

Zdjęcie akustycznej płyty NIDA Aku
Zdjęcie akustycznej płyty NIDA Aku

Nida Sonic RN12/20/35n0

Jeśli ściany kina domowego już istnieją i konieczna jest tylko okładzina, to polecamy nasz system okładzin ściennych kotwionych na konstrukcji nośnej Nida CD60 z poszyciem z płyt Nida Sonic. Taki system gwarantuje współczynnik pochłaniania dźwięku równy 70 dB.

Sufity kina domowego

Do kina domowego polecamy system sufitów podwieszanych akustycznych na konstrukcji nośnej Nida CD60 z dodatkowym obciążeniem – sufitem akustycznym.

W tym wypadku izolację akustyczną stanowi poszycie z płyt Nida Cicha. W zależności od potrzeb stosuje się nawet 3 warstwy płyt, z których każda ma 12,5 mm grubości.

W praktyce w kinach domowych najpopularniejsze rozwiązanie to sufit podwieszany z zastosowaniem płyt 2x12,5 Nida Cicha z dodatkową zabudową dźwiękochłonną perforowaną płytą gipsowo-kartonową Nida Sonic R12n0.

Jako materiał pochłaniający dźwięk zalecamy stosowanie płyt dźwiękochłonnych Nida Aku.
Są to gipsowe modułowe płyty sufitowe o wymiarach 60 x 60 cm oraz grubości 12,5 mm. Montuje się je na konstrukcji typu modułowego, którą podwiesza się pod „pierwszy” sufit z płyty Nida Cicha.

Zdjęcie akustycznej płyty NIDA Aku
Zdjęcie akustycznej płyty NIDA Aku

Nida Aku L5x80n12

Zdjęcie akustycznej płyty NIDA Aku
Zdjęcie akustycznej płyty NIDA Aku

Nida Aku Aleat 8-15-20n1

Sufity kina domowego

Współczynnik pochłaniania dźwięku takiej konstrukcji to 70 dB.

Detale są ważne

Przy tego typu realizacjach ważne jest opracowanie detali, dlatego każdorazowo prosimy o kontakt z Doradcami Technicznymi lub akustykiem.

Newsletter Siniat

Nie przegap unikalnych porad oraz wyjątkowych inspiracji. Zapisz się do newslettera Siniat, aby regularnie otrzymywać sprawdzoną wiedzę i wsparcie techniczne pomagające w realizacji inwestycji
na każdym etapie. Materiały ściśle dostosowane
do Twoich preferencji prześlemy Ci prosto na skrzynkę mailową.

Ponadto dla nowych subskrybentów przygotowaliśmy e-booka: „Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy.

Zapisz się >
Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy