Idź do:

Montaż drzwi w ściance g-k

Podział pomieszczenia za pomocą ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych wiąże się zazwyczaj z koniecznością zamontowania w niej drzwi wewnętrznych. Na trwałość oraz wygodę użytkowania drzwi wpływa przede wszystkim poprawność montażu oraz miejsce, w którym zostaną zamontowane.

Warto wiedzieć, że w suchej zabudowie są dwie możliwości zamontowania metalowej ościeżnicy drzwi - podczas montażu ściany lub pozostawienie otworu pod stolarkę drzwiową.

Zanim zaczniesz montaż drzwi w ściance g-k

Przed rozpoczęciem prac związanych z montażem drzwi, zaplanuj na podłodze kształt i wymiar w obrębie suchej zabudowy oraz przemyśl, jakie obciążenie drzwiami przewidujesz.

Ważne! W obrębie drzwi konstrukcja nośna musi być wzmocniona w zabudowie ściany ze względu na osłabienie otworem drzwiowym oraz dodatkowe obciążenia spowodowane skrzydłami drzwi. Należy pamiętać również o dostosowaniu szerokości suchej zabudowy do grubości ościeżnicy przewidzianej przez producenta drzwi.

Dlatego warto tutaj zastosować się do pierwszej ogólnie przyjętej zasady: jeśli skrzydło drzwi waży do 25 kg, otwór drzwiowy nie przekracza szerokości 90 cm, a wysokość pomieszczenia (w którym postawiona jest ścianka) nie przekracza 2,60 m nie muszą (ale oczywiście mogą) być zamontowane profile UA.

Druga zasada, do której również warto się stosować, wiąże się z wielkością skrzydła drzwiowego i szerokością profili C/U: jeśli w ściance o wysokości 2,60 m przewidujesz wstawienie drzwi wewnętrznych na ościeżnicy metalowej, to zastosuj profile NIDA UA50. Zastosuj je z odpowiednimi profilami NIDA U50 oraz zamocuj do sufitu i podłogi za pomocą kątowników do profili NIDA UA50. Ten układ zapewni usztywnienie otworu wokół ościeżnicy drzwiowej.

 Ciężar skrzydła drzwiowego w kg  < 
 Szerokość profili C , U i UA w mm
 50 50
75 75
100 100

Wskazówka! Przed wykonaniem otworu sprawdź dostępność ościeżnic na lokalnym rynku i dopiero wtedy ustal wysokość i szerokość otworu jaki wykonasz. Podczas wbudowywania ościeżnic, uważnie przestrzegaj instrukcji.

Materiały budowlane NIDA oraz narzędzia niezbędne do wykonania montażu drzwi w ściance z płyt g-k:

  • narożnik aluminiowy perforowany
  • wiertarka udarowa do mocowania profili do stropu i podłogi
  • nożyce do blachy do cięcia profili metalowych
  • wkrętarka do mocowania płyt g-k
  • poziomnica do ustalania pionów i poziomu
  • tarnik do płyt g-k
  • młotek do wbijania kołków szybkiego montażu
  • drobne narzędzia np. nóż do cięcia płyt g-k, piłka ręczna, klucz płaski 13, miarka czy ołówek

Instrukcja montażu drzwi w ścianie z płyt gipsowo-kartonowych

Poniżej znajdziesz instrukcję montażu drzwi w ścianie, jaka widoczna jest na poniższym zdjęciu. 

Instrukcja montażu drzwi w ścianie z płyt gipsowo-kartonowych

KROK 1

Wytrasuj na podłożach (sufit, ściany, podłoga) miejsca usytuowania profili NIDA U50.

KROK 2

Instrukcja montażu drzwi w ścianie z płyt gipsowo-kartonowychPrzytnij profile NIDA C50 na długość krótszą o 10 mm od wysokości pomieszczenia. Stanowi to tzw. szczelinę kompensacyjną dla ew. ugięć stropu.

KROK 3

Zastosuj taśmę izolacji akustycznej NIDA pod profile obwodowe NIDA U poziome oraz NIDA C pionowe.

KROK 4

Wywierć otwory montażowe dostosowane do średnicy kołka. Za pomocą kołków rozporowych NIDA 6/40 zamocuj do podłoża każdy z profili NIDA U50 oraz skrajne słupki pionowe NIDA C50 - w rozstawie co ok. 80 cm.

KROK 5

Instrukcja montażu drzwi w ścianie z płyt gipsowo-kartonowychInstrukcja montażu drzwi w ścianie z płyt gipsowo-kartonowych

Przymocuj za pomocą kołków rozporowych NIDA 6/40 kątowniki do profili UA w podłodze i suficie.

KROK 6

Skręć za pomocą śrub NIDA M8 profile NIDA UA 50 do kątowników UA 50 kluczem płaskim 13.

KROK 7

Instrukcja montażu drzwi w ścianie z płyt gipsowo-kartonowychWykonaj rygiel nad drzwiami. Przytnij profil NIDA U50 na szerokość otworu drzwiowego plus 20 cm. Końcówki po 10 cm zagnij po nacięciu w dół i przymocuj w pozycji poziomej.

KROK 8

Przygotuj dwa profile C50 o długości odpowiadającej wysokości ponad otworem drzwiowym.

KROK 9

Instrukcja montażu drzwi w ścianie z płyt gipsowo-kartonowychUmieść przycięte profile C50 w profilach NIDA U50 w odstępach ok. 1/3 szerokości między profilami NIDA UA50, ale w odległości nie mniejszej niż 15 cm od pionowego UA50. Pamiętaj! Profili C50 i U50 nie skręcamy wkrętami. Przesztywnienie konstrukcji może spowodować późniejsze spękania lub wybrzuszenia powierzchni płyt g-k.

KROK 10

Instrukcja montażu drzwi w ścianie z płyt gipsowo-kartonowychZacznij opłytowanie ścianki płytą g-k NIDA Expert, zamykając również otwór drzwiowy. Mocowanie płyty do profila UA 50 wykonaj za pomocą wkrętów do blachy 2 mm NIDA 3,5 x 25 mm.

KROK 11

Instrukcja montażu drzwi w ścianie z płyt gipsowo-kartonowychPo przymocowaniu płyty NIDA Expert oraz poziomego rygla wytnij otwór w płycie na drzwi.

KROK 12

Instrukcja montażu drzwi w ścianie z płyt gipsowo-kartonowychInstrukcja montażu drzwi w ścianie z płyt gipsowo-kartonowychInstrukcja montażu drzwi w ścianie z płyt gipsowo-kartonowychInstrukcja montażu drzwi w ścianie z płyt gipsowo-kartonowych

Kontynuuj opłytowanie NIDA Expert, zachowując ważne zasady mijania się spoin pionowych i poziomych. Na tym etapie przestrzeń pomiędzy profilami można wypełnić materiałem izolacyjnym ( np. wełną mineralną ) co znacznie poprawi parametry akustyczne przegrody. Więcej informacji na temat rodzajów i parametrów systemów suchej zabudowy SINIAT uzyskasz pod linkiem: http://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/katalog-techniczny

KROK 13

Instrukcja montażu drzwi w ścianie z płyt gipsowo-kartonowychInstrukcja montażu drzwi w ścianie z płyt gipsowo-kartonowychInstrukcja montażu drzwi w ścianie z płyt gipsowo-kartonowych
Zamontuj ościeżnicę zgodnie z instrukcją producenta drzwi w ścianie g-k.

KROK 14

Wykonaj szpachlowanie połączeń płyt ściany działowej w dwóch warstwach wykorzystując w pierwszej kolejności gips szpachlowy NIDA Start do wtopienia taśmy zbrojącej NIDA , a następnie gips szpachlowy NIDA Finisz jako warstwę ostateczną. Pamiętaj! Przygotuj gipsy szpachlowe zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.

KROK 15

Po ostatecznym wyschnięciu spoin, przeszlifuj je do uzyskania gładkości.

KROK 16

Zagruntuj i wykończ powierzchnię materiałami dekoracyjnymi - tapetą, farbą itp.

Poznaj inne porady ekspertów Siniat

Montaż płyt g-k na plackach gipsowych
Instrukcja montażu płyty gipsowo-kartonowej na plackach Siniat

Montażu płyt gipsowych na tzw. plackach gipsowych zminimalizuje pylenie związane ze szlifowaniem gładzi. Zobacz jak w 10 krokach przeprowadzić montaż.

Więcej >
Naprawa pęknięć w spoinach płyt g-k
Naprawa pęknięć w spoinach NIDA Finisz od Siniat

Z tego artykułu dowiesz się jak naprawić pęknięcie widoczne na spoinie płyt g-k. Sprawdź listę narzędzi oraz materiałów budowlanych niezbędnych do przeprowadzenia prac.

Więcej >

Zobacz nasze filmy

Jak spoinować krawędzie płyt g-k?
Spoinowanie krawędzi NIDA
Ręczna i mechaniczna aplikacja gładzi
Aplikacja gładzi szpachlowej NIDA

Poznaj nasze produkty

Newsletter Siniat

Nie przegap unikalnych porad oraz wyjątkowych inspiracji. Zapisz się do newslettera Siniat, aby regularnie otrzymywać sprawdzoną wiedzę i wsparcie techniczne pomagające w realizacji inwestycji
na każdym etapie. Materiały ściśle dostosowane
do Twoich preferencji prześlemy Ci prosto na skrzynkę mailową.

Ponadto dla nowych subskrybentów przygotowaliśmy e-booka: „Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy.

Zapisz się >
Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy

Chcesz zarabiać więcej? Zapisz się na profesjonalne szkolenie w Twoim regionie!

Kontakt do pracowników Siniat

Dystrybutorzy Siniat blisko Ciebie