Idź do:

Montaż płyt gipsowych na plackach gipsowych w 10 krokach

Okładziny z płyt gipsowo-kartonowych NIDA doskonale nadają się do pokrywania wewnętrznych i zewnętrznych (od wewnątrz) ścian nośnych i ścian działowych, zwłaszcza gdy przebudowa wnętrz ma nastąpić w krótkim czasie i bez wykonywania prac mokrych.

Dzięki montażu płyt gipsowych na tzw. plackach gipsowych zminimalizowane zostaje pylenie, związane ze szlifowaniem gładzi, które ma miejsce w przypadku równania ściany tym materiałem. 

Podłoże, do którego zostaną przyklejone płyty g-k musi być nośne, stabilne, nie narażone na działanie mrozu i deszczu oraz izolowane przed wpływem wilgoci.

Płyt gipsowo-kartonowych na plackach gipsowych nie można stosować do pokrywania powierzchni skośnych i poziomych, czyli sufitów.

Powszechnie stosowane są dwie metody montażu płyt g-k:

  • Mocowanie płyt g-k przy użyciu gipsowej zaprawy klejowej – o tym poniżej
  • Mocowanie płyt g-k na stalowym ruszcie  

Jak prawidłowo zamontować płyty gipsowo-kartonowe na plackach gipsowych – instrukcja

Krok 1


Przygotowanie ściany do zamocowania płyt gipsowo-kartonowych na plackach to dwa kroki, które trzeba wykonać:

  • zakończyć układanie instalacji podtynkowej
  • powierzchnię ściany dokładnie oczyścić z pyłu oraz luźnych resztek materiałów

Krok 2


Całą powierzchnię ściany, do której będą przyklejone płyty gipsowe, należy zagruntować, aby wyrównać chłonność podłoża oraz je wzmocnić. Tu warto sięgnąć po grunty z rodziny NIDA Supra. NIDA Supra G służy do gruntowania chłonnych i porowatych powierzchni wykonanych z betonu komórkowego a NIDA Supra W do podłoży mineralnych wewnątrz pomieszczeń.

Krok 3

Czekamy do wyschnięcia gruntu.

Krok 4


Płyty g-k NIDA Expert 9,5 mm lub NIDA Zwykła 12,5 mm przycinamy na wysokość ściany pomniejszoną o ok. 15 mm w celu zostawienia szczelin pomiędzy stropem a podłogą. Odmierzamy i wycinamy w płycie wszystkie otwory pod gniazdka elektryczne za pomocą wyrzynarki mechanicznej lub piłki ręcznej.

Krok 5


Następnie należy przygotować klej gipsowy. Tu polecamy produkt NIDA Klej Typ T. Pamiętajmy, że zaprawę klejową zawsze przygotowujemy zgodnie z informacją podaną na opakowaniu.

Zaprawę mieszamy używając wiertarki i mieszadła. Należy pamiętać o mieszaniu kleju na wolnych obrotach, aby nie napowietrzyć mieszanki.

Krok 6


Rozpoczynamy nakładanie placków. Rozstaw pomiędzy rzędami placków wynosi 600 mm dla płyty g-k o grubości 12,5 mm oraz 400 mm dla płyty 9,5 mm. Placek gipsowy powinien mieć średnicę ok. 100-150 mm a odległości pomiędzy plackami w jednym rzędzie ok. 300 mm.

We wnękach okiennych nakładamy klej gipsowy na całą powierzchnię dociętych pasków płyty g-k za pomocą szpachelki lub pacy zębatej i przyklejamy je.

Krok 7


Po nałożeniu placków przyklejamy płytę g-k do ściany. Od dołu należy umieścić podkładki dystansowe (można posłużyć się kawałkami płyt gipsowych).

Krok 8


Do pionowania płyt g-k należy użyć długiej poziomnicy, przykładając ją do powierzchni płyt gipsowych. Pionowanie płyt gipsowych od momentu ich przyklejenia na ścianie powinno być wykonane w czasie ok. 25 min. Po tym okresie klej gipsowy zaczyna wiązać i dalsza ingerencja w strukturę placka może spowodować jego odspojenie się od podłoża.

Po wyschnięciu kleju gipsowego kontrolujemy ułożenie płyt g-k na ścianie za pomocą poziomnicy.

Krok 9


Po przyklejeniu wszystkich płyt g-k przystępujemy do wykonywania spoin pomiędzy płytami wykorzystując do tego celu gips szpachlowy NIDA Start, gips szpachlowy NIDA Finisz i taśmę zbrojącą NIDA.

Krok 10

Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do wykończenia (np. pomalowania, nałożenia tapety).

UWAGA!

W trakcie montażu należy dbać o stałą wilgotność i temperaturę powietrza. Wszystkie prace mokre powinny być zakończone. Minimalna temperatura montażu to +10 C. Szczególnie istotne jest unikanie gwałtownych zmian tzn. wychładzania lub przegrzewania pomieszczeń.

Poznaj inne porady ekspertów Siniat

Budowa ścianki działowej z płyt gipsowych - 16 kroków
Budowa ścianek działowych z płyt g-k w systemach suchej zabudowy Siniat

Przed budową ścianki działowej z płyt g-k należy przeanalizować warunki, które ścianka musi spełniać. Sprawdź, jakie Siniat oferuje płyty g-k NIDA i jak wygląda montaż ścianki.

Więcej >
Jak obudować wannę płytami gipsowymi?
Naprawa pęknięć w spoinach NIDA Finisz od Siniat

Obudowa wanny wymaga specjalnej staranności i podjęcia dwóch ważnych decyzji – z jakiego materiału zbudować obudowę i czym pokryć zewnętrzną elewację wanny?

Więcej >

Zobacz nasze filmy

Jak zbudować ścianki działowe z płyt g-k?
Budowa ścian działowych NIDA
Jak zbudować okładziny ścienne z płyt g-k?
Obudowa okładzin ściennych NIDA

Poznaj nasze produkty

Newsletter Siniat

Nie przegap unikalnych porad oraz wyjątkowych inspiracji. Zapisz się do newslettera Siniat, aby regularnie otrzymywać sprawdzoną wiedzę i wsparcie techniczne pomagające w realizacji inwestycji
na każdym etapie. Materiały ściśle dostosowane
do Twoich preferencji prześlemy Ci prosto na skrzynkę mailową.

Ponadto dla nowych subskrybentów przygotowaliśmy e-booka: „Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy.

Zapisz się >
Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy

Chcesz zarabiać więcej? Zapisz się na profesjonalne szkolenie w Twoim regionie!

Kontakt do pracowników Siniat

Dystrybutorzy Siniat blisko Ciebie