Montaż telewizora na ścianie z płyty g-k, czyli ściana na telewizor w kilku krokach.

Telewizor na ścianie z płyty g-k

Płaskie telewizory plazmowe, LCD czy też LED, zagościły na stałe w naszych mieszkaniach, a także w biurach. We wnętrzach tych ścianki działowe zbudowane są z płyt gipsowo-kartonowych lub – tam gdzie ściany murowane są nierówne, inwestorzy często decydują się na zastosowanie tzw. przedścianki z płyty g-k. Taka technologia oszczędza czas „wyrównania” ściany. Inni postanawiają zbudować z płyty gipsowo-kartonowej cały „regał”, w którego centrum zawiśnie nowoczesny telewizor. Oczywiście ściany z płyt g-k i konstrukcje z nich budowane są przygotowane na takie obciążenie. Warto jednak wiedzieć, jak zamocować płaski telewizor bezpiecznie i trwale. Czy karton gips utrzyma telewizor? Jak powiesić tv na płycie gipsowej? Jaka powinna być wysokość telewizora na ścianie?

Uchwyty do płaskich telewizorów – montaż telewizora na ścianie karton gips
Czy można powiesić telewizor na ścianie gipsowej? Okazuje się, że tak! Do ścianek z płyt gipsowo-kartonowych można stosować wszystkie dostępne uchwyty do telewizorów. Czy można powiesić telewizor na karton gipsie? Tak, ale wybierając uchwyt należy się kierować modelem telewizora oraz funkcjami uchwytu (np. obrotowe), a nie materiałem, jakim jest płyta gipsowo-kartonowa. Warto tez pamiętać, że telewizor do powieszenia na ścianie ma z tyłu odpowiednie uchwyty na haki.

Minimalne parametry konstrukcji ścianki działowej i przedścianki a wieszanie telewizora na karton gipsie
Jak powiesić tv na płycie gipsowej? Ścianki i przedścianki, na których ma być mocowany telewizor, muszą mieć konstrukcję z profili stalowych o grubości minimum 50 mm (profile typu Nida C 50) oraz mieć minimum opłytowanie z pojedynczej płyty gipsowo-kartonowej o grubości 12,5 mm.

Zalecane parametry konstrukcji ścianki działowej i przedścianki

Render systemu Nida ściana 100A50

Z uwagi na sztywność i wytrzymałość konstrukcji polecana jest przez ekspertów Siniat konstrukcja ściany działowej - Nida Ściana 100A50/Expert.

Czy karton gips utrzyma telewizor? Co to oznacza w praktyce? Jest to ściana na pojedynczej konstrukcji nośnej z profili Nida C50 i podwójnej okładzinie z płyt g-k pod telewizor typu Nida Expert 12,5 mm. Maksymalna wysokość ściany to 4338 mm, grubość zabudowy 100 mm, a ciężar 1 m2 to 33 kg. Wiszący telewizor to zawsze problem z kablami, a płyty pozwalają je ukryć.

Zastanawiasz się, czy na ścianie gipsowej można powiesić telewizor?
Polecana konstrukcja przedścianki to Nida Tynk C50-25/Expert (przedstawiona na zdjęciu poniżej) lub alternatywnie Nida Tynk CD/ES-25/Expert.

Render systemu Nida Tynk

Pierwsza z nich montowana jest na profilach ściennych przykręcanych co 60 cm do ściany masywnej. W tym wypadku przewidziane jest podwójne opłytowanie ściany pod TV z płyt Nida o grubości 12,5 mm. Waga 1 m2 to 19 kg, grubość zabudowy to 68 mm, a maksymalna wysokość 3000 mm. W ten sposób zamontujesz nawet telewizor 55 cali czy 65 cali.

Druga to tzw. okładzina ścienna mocowana co 60 cm do ściany masywnej na profilach sufitowych Nida CD z wykorzystaniem łączników ES. Opłytowanie podwójne z płyt Nida o grubości 12,5 mm. Waga 1 m2 to 19 kg, grubość zabudowy to 55 mm, brak ograniczeń w zakresie wysokości zabudowy. Montaż tv na ścianie nie musi być trudny!

Elementy mocujące i pomysły na ścianę tv

Wieszak należy mocować do konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych za pomocą 6 do 10 śrub Molly lub innych zalecanych przez producenta wieszaka.

Podstawowe zasady budowy ścianek i przedścianek, o których musisz pamiętać

Jak powiesić tv na płycie gipsowej? Podczas budowy ścianek pamiętaj o tych zasadach:

  1. Odstępy między profilami pionowymi typu Nida C muszą wynosić maksymalnie 60 cm.

  2. Pamiętaj o stosowaniu taśmy akustycznej przyklejanej na obwodzie profili obwodowych Nida U.

  3. Mocuj płyty gipsowo-kartonowe z przesunięciem wzajemnym spoin poziomych o minimum 30 cm.

  4. Jeśli zdecydujesz się na podwójne opłytowanie, to druga warstwa płyt powinna być przesunięta w stosunku do pierwszej, tak aby spoiny pionowe drugiej warstwy były przesunięte o 60 cm w stosunku do pierwszej.

  5. Korzystaj z markowych akcesoriów do suchej zabudowy, które wykonane są z blachy o min. grubości 0,55 mm.

  6. Zależnie od tego, czy spoinujesz z taśmą zbrojącą lub bez, wybierz właściwy gips szpachlowy.

  7. Wykonaj starannie spoinowanie płyt g-k. Często telewizor jest specjalnie podświetlany. Padające światło będzie uwypuklało niedoskonałości spoiny.

Tutaj dowiesz się więcej o budowie ścianek działowych z płyt g-k.

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo