Idź do:

Zamocuj prawidłowo płaski telewizor na ściance z płyty gipsowo-kartonowej

montaż TV na ściance z płyt g-kPłaskie telewizory plazmowe, LCD czy też LED, zagościły na stałe w naszych mieszkaniach, a także w biurach.

We wnętrzach tych ścianki działowe zbudowane są z płyt gipsowo-kartonowych lub – tam gdzie ściany murowane są nierówne, inwestorzy często decydują się na zastosowanie tzw. przedścianki z płyty g-k. Taka technologia oszczędza czas „wyrównania” ściany. Inni postanawiają zbudować z płyty gipsowo-kartonowej cały „regał”, w którego centrum zawiśnie nowoczesny telewizor.

Oczywiście ściany z płyt g-k i konstrukcje z nich budowane są przygotowane na takie obciążenie. Warto jednak wiedzieć, jak zamocować płaski telewizor bezpiecznie i trwale.

Uchwyty do płaskich telewizorów

Do ścianek z płyt gipsowo-kartonowych można stosować wszystkie dostępne uchwyty do telewizorów. Wybierając uchwyt należy się kierować modelem telewizora oraz funkcjami uchwytu (np. obrotowe), a nie materiałem, jakim jest płyta gipsowo-kartonowa.

Minimalne parametry konstrukcji ścianki działowej i przedścianki

Ścianki i przedścianki, na których ma być mocowany telewizor, muszą mieć konstrukcję z profili stalowych o grubości minimum 50 mm (profile typu NIDA C 50) oraz mieć minimum opłytowanie z pojedynczej płyty gipsowo-kartonowej o grubości 12,5 mm.

Zalecane parametry konstrukcji ścianki działowej i przedścianki

NIDA ściana 100A50

Z uwagi na sztywność i wytrzymałość konstrukcji polecana jest przez ekspertów Siniat konstrukcja ściany działowej - NIDA Ściana 100A50/Expert.

Co to oznacza w praktyce? Jest to ściana na pojedynczej konstrukcji nośnej z profili NIDA C50 i podwójnej okładzinie
z płyt g-k typu NIDA Expert 12,5 mm.

Maksymalna wysokość ściany to 4338 mm, grubość zabudowy 100 mm, a ciężar 1 m2 to 33 kg.

Polecana konstrukcja przedścianki to NIDA TYNK C50-25/Expert (przedstawiona na zdjęciu poniżej) lub alternatywnie NIDA TYNK CD/ES-25/Expert.

NIDA Tynk C50-25

Pierwsza z nich montowana jest na profilach ściennych przykręcanych co 60 cm do ściany masywnej. W tym wypadku przewidziane jest podwójne opłytowanie z płyt NIDA o grubości 12,5 mm. Waga 1 m2 to 19 kg, grubość zabudowy to 68 mm, a maksymalna wysokość 3000 mm.

Druga to tzw. okładzina ścienna mocowana co 60 cm do ściany masywnej na profilach sufitowych NIDA CD z wykorzystaniem łączników ES. Opłytowanie podwójne z płyt NIDA o grubości 12,5 mm. Waga 1 m2 to 19 kg, grubość zabudowy to 55 mm, brak ograniczeń w zakresie wysokości zabudowy.

Elementy mocujące

Wieszak należy mocować do konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych za pomocą 6 do 10 śrub Molly lub innych zalecanych przez producenta wieszaka.

Podstawowe zasady budowy ścianek i przedścianek, o których musisz pamiętać

1. Odstępy między profilami pionowymi typu NIDA C muszą wynosić maksymalnie 60 cm.

2. Pamiętaj o stosowaniu taśmy akustycznej przyklejanej na obwodzie profili obwodowych NIDA U.

3. Mocuj płyty gipsowo-kartonowe z przesunięciem wzajemnym spoin poziomych o minimum 30 cm.

4. Jeśli zdecydujesz się na podwójne opłytowanie, to druga warstwa płyt powinna być przesunięta w stosunku do pierwszej, tak aby spoiny pionowe drugiej warstwy były przesunięte o 60 cm w stosunku do pierwszej.

5. Korzystaj z markowych akcesoriów do suchej zabudowy, które wykonane są z blachy o min. grubości 0,55 mm.

6. Zależnie od tego, czy spoinujesz z taśmą zbrojącą lub bez, wybierz właściwy gips szpachlowy.

7. Wykonaj starannie spoinowanie płyt g-k. Często telewizor jest specjalnie podświetlany. Padające światło będzie uwypuklało niedoskonałości spoiny. 

Tutaj dowiesz się więcej o budowie ścianek działowych z płyt g-k.

Poznaj inne porady ekspertów Siniat

Wieszanie ciężarów na ściance z płyt g-k
Wieszanie ciężarów na płytach gipsowo-kartonowych Siniat

Czynnikiem decydującym o wytrzymałości ściany na obciążenie szafkami jest nośność kołków. Zapoznaj się z praktycznymi poradami wynikającymi z testu.

Więcej >
Kino domowe - jakie materiały budowlane stosować na ściany i sufit
Wieszanie telewizora na płytach gipsowo-kartonowych

Kino domowe to hit ostatnich lat. Dowiedz się jakie materiały budowlane zastosować na ścianach i sufitach, aby uzyskać znakomitą jakość dźwięku w pomieszczeniu.

Więcej >

Zobacz nasze filmy

Siniat - akcesoria do montażu suchej zabudowy
Spoinowanie krawędzi NIDA
Jak zbudować ścianki działowe z płyt g-k?
Budowa ścian działowych NIDA

Poznaj nasze produkty

Newsletter Siniat

Nie przegap unikalnych porad oraz wyjątkowych inspiracji. Zapisz się do newslettera Siniat, aby regularnie otrzymywać sprawdzoną wiedzę i wsparcie techniczne pomagające w realizacji inwestycji
na każdym etapie. Materiały ściśle dostosowane
do Twoich preferencji prześlemy Ci prosto na skrzynkę mailową.

Ponadto dla nowych subskrybentów przygotowaliśmy e-booka: „Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy.

Zapisz się >
Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy

Chcesz zarabiać więcej? Zapisz się na profesjonalne szkolenie w Twoim regionie!

Kontakt do pracowników Siniat

Dystrybutorzy Siniat blisko Ciebie