Idź do:

Naprawa pęknięć w spoinach płyt g-k - porady remontowe

O najczęściej popełnianych błędach przy spoinowaniu już pisaliśmy, teraz pora na poradnik o naprawie pęknięć powstających na złączach płyt g-k.

Gdy na spoinie widoczne są pęknięcia …

Optymalnym rozwiązaniem jest całkowite usunięcie gipsu szpachlowego na całej grubości i ponowne prawidłowe wykonanie spoiny.

Materiały budowlane NIDA oraz narzędzia niezbędne do wykonania prac naprawczych

  • środek gruntujący
  • masa szpachlowa NIDA Planfix Fresh
  • naczynie do rozrobienia masy szpachlowej
  • szpachelka do nanoszenia masy szpachlowej
  • papier ścierny do wyrównania spoiny

Instrukcja naprawy pęknięć w spoinach płyt g-k

KROK 1

Oczyść miejsce pęknięcia z pyłu i kurzu.

KROK 2

Zagruntuj je środkiem gruntującym, który zmniejszy i wyrówna chłonność podłoża oraz poprawi przyczepność nakładanej masy szpachlowej. Brak zagruntowania powoduje zwiększenie efektu skurczu gipsu szpachlowego wypełniającego szczelinę (czasem spękanie spoiny) oraz może powodować odparzenie się gipsu spoinowego w skutek zbyt szybkiego wciągania wody z gipsu szpachlowego.

KROK 3

naprawa spoin w płytach g-k - NIDA Planfix FreshPrzygotuj masę szpachlową, zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. W tym wypadku polecamy gips szpachlowy NIDA Planfix Fresh, tzw. gips beztaśmowy. W przypadku napraw pęknięć lub ubytków zwykle nie stosuje się taśmy zbrojącej, co wyklucza stosowanie standardowych gipsów szpachlowych.

Beztaśmowy gips szpachlowy NIDA Planfix Fresh zapewnia ponad 4-krotnie większą wytrzymałość spoiny w porównaniu ze standardowymi gipsami szpachlowymi.

Po dokładnym wymieszaniu składników w odpowiednich proporcjach jest ona gotowa do użycia. Rozrabiając gips należy pamiętać o ograniczonym czasie na jego aplikację. Masa powinna zostać zaaplikowana w ciągu maksymalnie 60 minut, po tym czasie zaczyna się proces wiązania i dalsza ingerencja w mieszankę niszczy wiązania cząstek gipsu i tym samym osłabia wytrzymałość spoiny.

KROK 4

Masę szpachlową nałóż na szczelinę za pomocą szpachelki szczelnie wypełniając wszelkie luki. Powierzchnię zaprawy można już po wstępnym stwardnieniu delikatnie skorygować - szlifując.

KROK 5

Po całkowitym wyschnięciu gipsu wyrównaj podłoże za pomocą papieru ściernego.

KROK 6

Na koniec nałóż preparat gruntujący i pomaluj ścianę.

Poznaj inne porady ekspertów Siniat

9 błędów w spoinowaniu płyt gipsowych
Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych Siniat

Poznaj najczęściej popełniane błędy przy szpachlowaniu płyt g-k, a także dowiedz się, co zrobić aby ich uniknąć. Dzięki tym zaleceniom ścianki działowe, czy sufity podwieszane z płyt g-k będą miały gładką powierzchnię bez pęknięć.

Więcej >
Ubytki w ścianie z płyt g-k - usuwanie
Salon z płyt gipsowo-kartonowych Siniat

Z tego artykułu dowiesz się jak naprawić ubytki w ścianie z płytyg-k oraz poznasz listę produktów niezbędnych do przeprowadzenia prac.

Więcej >

Zobacz nasze filmy

Ręczna i mechaniczna aplikacja gładzi
Aplikacja gładzi szpachlowej NIDA
Jak zbudować ścianki działowe z płyt g-k?
Budowa ścian działowych NIDA

Poznaj nasze produkty

Newsletter Siniat

Nie przegap unikalnych porad oraz wyjątkowych inspiracji. Zapisz się do newslettera Siniat, aby regularnie otrzymywać sprawdzoną wiedzę i wsparcie techniczne pomagające w realizacji inwestycji
na każdym etapie. Materiały ściśle dostosowane
do Twoich preferencji prześlemy Ci prosto na skrzynkę mailową.

Ponadto dla nowych subskrybentów przygotowaliśmy e-booka: „Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy.

Zapisz się >
Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy

Chcesz zarabiać więcej? Zapisz się na profesjonalne szkolenie w Twoim regionie!

Kontakt do pracowników Siniat

Dystrybutorzy Siniat blisko Ciebie