Zabudowa poddasza: to warto wiedzieć

Wykonawcy suchej zabudowy Siniat na czarno-białym tle

W tym artykule dowiesz się:

  • jak prawidłowo łączyć profile górne z dolnymi,
  • jak montować wieszak noniuszowy,
  • jak dobierać wkręty do płyt g-k,
  • jak prawidłowo szlifować powierzchnie płyt gipsowo-kartonowych.
Ekipa Remontowa, 3 wykonawców montujących profile na poddaszu użytkowym domku jednorodzinnego.

Członkowie Ekipy Remontowej Siniat już w poprzednich odcinkach udowodnili, że są ekspertami od zabudowy poddasza. W dzisiejszym materiale, będącym zakończeniem i swoistą esencją poprzednich części serii, dzielą się cennymi wskazówkami, które mogą ułatwić wykonanie nawet najtrudniejszych zadań.


ŁĄCZENIE PROFILI GÓRNYCH Z DOLNYMI

Zacznijmy od profili krzyżowych. Nasi fachowy tłumaczą, w jaki sposób można je szybko i łatwo połączyć. Do tego zadania potrzebny jest specjalny łącznik krzyżowy, który spaja górny profil z dolnym. Takie rozwiązanie posiada spore zalety – dzięki elastycznym elementom łączników możliwy jest ruch profili, a z drugiej strony są one na tyle sztywne, że profile idealnie do siebie dolegają.


MONTAŻ WIESZAKA NONIUSZOWEGO

Następnie Ekipa Remontowa tłumaczy, do czego wykorzystuje się wieszak noniuszowy i – co ważne – jak on w zasadzie działa? Taki wieszak składa się z 2 części. Górnej, którą należy przykręcić do sufitu lub belek oraz dolnej, którą umieszcza się w profilu. Dziurki znajdujące się na powierzchni wieszaków są ułożone mimośrodowo. Łączymy je celując w otwór, który najlepiej nam pasuje i zapinamy przetyczką FAST-PIN. Warto pamiętać o jej zagięciu – nie chcemy, żeby się wysunęła!


DOBÓR WKRĘTÓW DO PŁYT G-K

Kolejna wskazówka dotyczy rodzajów wkrętów. Brzmi banalnie? Niestety, jak twierdzi Ekipa Remontowa, nie wszyscy wykonawcy się do niej stosują. A o co dokładnie chodzi? Nasi specjaliści pokazują, jaka jest różnica pomiędzy zalecanymi blachowkrętami z płaskim łbem, a zwykłymi wkrętami. Dla demonstracji powkręcali oba rodzaje w profil i sprawdzili, jak zachowuje się płyta gk po zetknięciu z profilem. W miejscu, gdzie zostały umiejscowione wkręty z płaskim łbem, płyta sztywno dolega do profilu. W przypadku zastosowania zwykłych wkrętów płyta może pękać, co będzie wymagało dodatkowego szpachlowania.


Ważne jest również, aby pamiętać o przygotowaniu płyt tworzących suchą zabudowę. Nasi eksperci fazowali wszystkie krawędzie, aby później je wyspoinować masą i stworzyć równą, gładką powierzchnię.

JAK SZLIFOWAĆ POWIERZCHNIE PŁYT GIPSOWO-KARTONOWYCH

To jeszcze nie koniec! Ostatnia ze wskazówek Ekipy Remontowej Siniat dotyczy szlifowania. Specjaliści radzą, jak prawidłowo docierać i szlifować powierzchnie, żeby nie narobić sobie dodatkowych problemów. Pierwsza ważna kwestia – narożniki. Niestety – tu musimy zabrać się za szlifowanie ręczne. Ale spokojnie, przy użyciu specjalnie ściętej kostki nasza praca przebiegnie dużo łatwiej! Ścięty bok zapobiega ścieraniu się prostopadle leżącej ściany lub sufitu w miejscu, w którym płaski brzeg nadmiernie docierałby tą powierzchnię. Pamiętajmy też o kolistych ruchach. A co Ekipa mówi o szlifowaniu maszyną? Przede wszystkim – równomierna praca! Taka taktyka zapobiega powstawaniu dołków i zmniejsza konieczność późniejszych poprawek.


Jeśli obejrzeliście serię o podwieszaniu poddasza – musicie zobaczyć to świetne podsumowanie! A jeśli nie – czas to nadrobić. Dzięki temu nie popełnicie wspomnianych wcześniej błędów, a wasza praca będzie solidna i trwała. I o to chodzi!

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo