Sucha zabudowa a oświetlenie

Malowanie światłem, czyli sucha zabudowa a nowoczesne oświetlenie wnętrza

Biały salon z lustrem w białej ramie na ścianie g-k, biały kominek, brązowy fotel, szara ława na środku.

fot. Para Paints

Odpowiednie oświetlenie to jeden z kluczowych elementów każdego wnętrza. Tworzy ciepłą atmosferę, podkreśla walory estetyczne i kształty przedmiotów. Niedoświetlone wnętrza są mało przyjemne, sprawiają ponure wrażenie. Systemy suchej zabudowy stworzyły we wnętrzach zupełnie nowe możliwości aranżacji oświetlenia. Ponieważ równocześnie duże zmiany zachodziły w ofercie producentów źródeł światła, możemy mówić o prawdziwej oświetleniowej rewolucji w naszych domach.

Wnętrze budynku mieszkalnego Salon. Nowoczesny kominek. Ciemny narożnik i czerwona kanapa.

fot. Metropolis

Oświetlenie LED w suficie podwieszanym
Podstawową konstrukcją z płyt gipsowo-kartonowych, w jaką można ciekawie wkomponować oświetlenie, jest sufit podwieszany. Jest on niezastąpiony podczas aranżacji wnętrza – bez dużych nakładów finansowych i ciągnącego się tygodniami bałaganu potrafi ożywić każde pomieszczenie. Zamontowane w nim oświetlenie może odgrywać zarówno rolę praktyczną, jak i dekoracyjną. Ta pierwsza jest szczególnie ważna w kuchni, dlatego, że wykonujemy tu dużo precyzyjnych prac, często z użyciem "niebezpiecznych narzędzi" - ostrych noży, gorących naczyń czy drobnych sprzętów AGD (takich jak krajalnice, maszynki do mięsa itp.), których niewłaściwa obsługa może grozić wypadkiem.

Równie istotny jest komfort pracy - w półmroku lub zasłaniając własnym ciałem źródło światła pracuje się gorzej i trudniej. Stąd w większości nowocześnie urządzonych kuchni stosuje się obecnie rozmieszczenie punktów światła w równomiernych odstępach na całej powierzchni sufitu podwieszanego.

Nowoczesna kuchnia z panelami na ścianach wykonanych z karton-gipsu. Kolory ciemne.

fot. Laminam

Nowoczesna biała kuchnia

fot. Laminam

Nowoczesna biała kuchnia z czarnym blatem i czarnymi szafkami górnymi. Czarny, nowoczzesny okap.

fot. Metropolis

Nowoczesna biała kuchnia, trzy kuchenki w kuchni.

fot. Minimoo

Dekoracyjne zadania światła są znacznie ważniejsze w pokoju dziennym. Zwłaszcza tam można pokusić się o różne fantazyjne rozwiązania z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych i światła. W ten sposób pokażemy, że sufit nie musi być nudny! Można z niego tworzyć konstrukcje owalne i prostokątne, a dekoracyjny sufit podwieszany z wycięciem w kształcie koła może być główną ozdobą całego pomieszczenia. Trzeba tylko pamiętać, że montaż sufitu z wgłębieniem w kształcie koła, w którym mają być zamontowane świetlówki, jest nieco trudniejszy od montażu podstawowego sufitu podwieszanego. W takiej sytuacji ruszt trzeba montować etapami, profile dokładnie docinać, a płyty giąć.

Dużym atutem wkomponowania oświetlenia w sufit podwieszany niezależnie od rodzaju pomieszczenia, jest możliwość schowania wszystkich przewodów za płytami gipsowo-kartonowymi. W razie awarii oświetlenia, płyty można stosunkowo łatwo zdemontować. Wymiana źródeł światła tego nie wymaga. Otwory na oprawy oświetleniowe wycina się zazwyczaj w płytach przed montażem sufitu. Co do zasady, o sposobie montażu opraw oświetleniowych w suficie podwieszanym decyduje ciężar poszczególnych elementów. Pojedyncze punkty świetlne można mocować bezpośrednio do płyt gipsowo-kartonowych. Cięższe oprawy - o wadze do 6 kg - trzeba mocować z użyciem kołków lub kotew. Jeśli w suficie podwieszanym ma się znaleźć cięższa lampa, np. duży żyrandol, należy zamocować go bezpośrednio na stropie nad sufitem podwieszanym.

Nowoczesny salon, skórzane brązowe kanapy, rzutnik, nowoczesny kominek.

fot. Para Paints

Najczęściej stosowanymi w sufitach podwieszanych źródłami światła są halogeny lub różnego typu oświetlenie LED. Mogą to być żarówki, taśmy lub pojedyncze diody LED, które tworzą niezwykle ciekawy efekt gwiaździstego nieba. Oprawy mogą być zlicowane z powierzchnią sufitu podwieszanego lub wysunięte poza nią. W suficie podwieszanym można montować oświetlenie dające światło bezpośrednie lub odbite - tę drugą rolę mogą pełnić taśmy LED, ukryte za załamaniem płyt gipsowo-kartonowych. Stosują je w swoich projektach nawet najbardziej uznani architekci wnętrz. Od niedawna zaczynają się stawać produktem masowym. Nic dziwnego – oświetlenie LED ma wiele zalet, m.in.:

dioda LED jest niewielka, dzięki czemu można ją zamontować praktycznie wszędzie

LED-y - w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek - nie potrzebują dodatkowego zasilania przy włączaniu, dzięki czemu od razu pobierają mniej prądu. Pozwalają zaoszczędzić nawet do 80% energii

• markowe LED -y świecą od 30 do 100 tys. godzin, są więc kilkakrotnie bardziej żywotne od żarówek

diody nie zawierają żadnych szklanych i ruchomych elementów, dlatego cechuje je wyższa odporność na uszkodzenia mechaniczne

• diody LED wykorzystują trzy podstawowe barwy (czerwony, zielony, niebieski). Dzięki ich mieszaniu emitują kolory niedostępne dla normalnych żarówek

LED-y nie zawierają szkodliwych substancji, m.in. rtęci (nie ma ich w gotowych wyrobach, nie są stosowane podczas produkcji).

Biuro na poddaszu. Przeszklenia poziome.

fot. Designflooring

LED-y w podwieszanym suficie sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądało na wyższe. Z kolei zamontowane w poziomych wnękach ścian w jednakowych odstępach, wydłużą je. Montując listwy LED o różnym natężeniu i kolorze światła, wyznaczymy we wnętrzu strefy i jednocześnie dodamy mu dodatkowego metrażu.

Korytarz w hotelu z ciemnymi tapetami, szklane barierki schodów.

fot. Omexo

Z aranżacyjnego punktu widzenia interesująca jest również możliwość stosowania w sufitach podwieszanych taśmy LED RGB lub LED RGBW. To rozwiązanie gwarantujące niebanalne efekty iluminacji. Tego typu taśmy są nowoczesnymi, elastycznymi paskami LED, do szybkiego montażu, o dużej mocy świecenia. W połączeniu z odpowiednim sterownikiem, taśmy LED RGB umożliwiają zmianę barwy emitowanego światła w dowolnie wybranym momencie. Paski LED-owe świetnie nadają się do nadawania pomieszczeniom charakteru, np. odpowiednio rozmieszczone w kuchni, podczas gotowania mogą pełnić rolę dodatkowego oświetlenia w kolorze białym, a w czasie przyjęcia mogą przyjąć kolor zielony bądź niebieski, nadając kuchni wyjątkowy klimat koktajl baru. Zastosowanie zmiennego koloru taśm LED w suficie podwieszanym w połączeniu z czujnikami ruchu może również pełnić rolę prewencyjną i zniechęcić osoby trzecie do wkraczania na nasz teren podczas naszej nieobecności.

Przestrzeń hotelowa z barkiem.

fot. Omexo

Warto pamiętać, że poza sufitami podwieszanymi, sucha zabudowa daje nam także inne możliwości zaprojektowania oryginalnego doświetlenia wnętrza. Jednym z nich jest wykonanie ścianki w salonie na telewizor, sprzęt grający, płyty i inne ulubione drobiazgi. Ścianka taka może być dowolnie ukształtowana. Półki i wnęki, ich rozłożenie i wielkość zależą od upodobań estetycznych inwestora oraz przeznaczenia. Co najważniejsze, wszystkie elementy można atrakcyjnie podświetlić.

Wnętrze budynku mieszkalnego. Kanapy ecru, podłoga drewniana brązowa.

fot. Jacaranda

Podobnie jak w suficie podwieszanym, zastosować można w tym celu zarówno halogeny, jak i diody bądź taśmy LED. Można pokusić się także o podświetlającą ściankę instalację LED RGB. Jej kolorami można zarządzać z kanapy przy pomocy pilota. Posiada on zazwyczaj funkcję włączania i wyłączania, rozjaśniania i ściemniania, a także wyboru jednego z wielu kolorów. Najbardziej nastrojowy efekt użycia płyt gipsowo-kartonowych możemy jednak osiągnąć w sypialni. Podświetlając wybrane elementy tego wnętrza, możemy tworzyć lub podkreślać efekt trójwymiarowości. Szczególnie efektownie wyglądać będzie skonstruowany z płyt g-k, dekoracyjnie podświetlony panel nad łóżkiem.

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo