Idź do:

Budownictwo szkieletowe – opinie I fakty

Hasło „budownictwo szkieletowe” w większości z nas kojarzy się z Kanadą, drewnem i pewnego rodzaju nowością. Gdyby wszystkie te skojarzenia spróbować zakwalifikować do którejś z kategorii góralskich prawd wg ks. Józefa Tischnera (cała prawda, też prawda i guzik prawda - mówiąc eufemistycznie) - wszystkie wylądowałyby w kategorii „też prawda” lub „guzik prawda”.

Nowość czyli „guzik prawda”. Konstrukcje szkieletowe są jednymi z najstarszych znanych ludzkości. Katedry gotyckie (zwłaszcza w swoim najbardziej wysublimowanym francuskim i angielskim wydaniu) nie są wszak niczym innym, niż murowanym szkieletem wypełnianym nienośnymi płaszczyznami ścian, sklepień i ogromnymi oknami. Podobnie znane chyba wszystkim budynki określane potocznie „murem pruskim” - czyli drewniana konstrukcja szkieletowa wypełniona czymkolwiek (najczęściej oczywiście cegłą, ale bywa też gliną i przeróżnymi innymi materiałami. Inną sprawą jest, że w ostatnich latach technologie szkieletowe przeszły wiele bardzo gwałtownych zmian. Wiąże się to zarówno z rewolucją w zakresie elementów nośnych, jak i możliwości poszycia i wypełnienia zgodnie z opracowanymi przez projektantów wytycznymi. Przestały więc stanowić jakikolwiek problem ściany szkieletowe w odporności ogniowej, izolacyjne termicznie, akustycznie, czy odporne na wilgoć.

Drewno i Kanada z kolei muszą wylądować w kategorii „też prawda”. Bo rzeczywiście drewniane budynki szkieletowe zyskały szczególną popularność na kontynencie północnoamerykańskim - ale wcale się tam nie narodziły. Podobnie drewno wcale nie jest jedynym, ani nawet najpopularniejszym materiałem używanym do ich wznoszenia. Doskonałą alternatywą jest chociażby stal czy żelbet.

Spróbujmy od początku. System szkieletowy to taki, w którym rozdzieleniu uległy elementy nośne oraz ich wypełnienie. Obciążenia przenosi więc system belkowy, złożony najczęściej z elementów drewnianych, stalowych lub żelbetowych. Niezależnie od materiału taki system ma kilka podstawowych zalet. Przede wszystkim umożliwia swobodne kształtowanie planu budynku. Modułowo rozstawione słupy szkieletu stalowego czy żelbetowego nie stanowią w tym w zasadzie żadnej przeszkody. Z kolei przeznaczony do nieco mniejszych realizacji szkielet drewniany nie jest co prawda aż tak elastyczny, zyskuje jednak na tym polu przewagę dzięki możliwości stosowania wiązarów kratownicowych o naprawdę dużych rozpiętościach i drewna klejonego istotnie zwiększającego wytrzymałość elementów. Co ciekawsze argument elastyczności i swobody kształtowania dotyczy nie tylko budowy nowych obiektów, ale także wprowadzania zmian w istniejących.

Druga zaleta, to możliwość niemal dowolnego otwierania i szklenia przegród. Trzecia - to z kolei znakomite dostosowanie do prefabrykacji. Wszystko to powoduje, że budownictwo szkieletowe stanowi bardzo szybką, elastyczną i czystą alternatywę dla budynków wznoszonych w technologii tradycyjnej.

Dzięki temu, że warstwa nośna przegród została zredukowana do stosunkowo cienkich słupów i rygli, a przestrzeń między nimi można wypełnić materiałem izolacyjnym, kolejną możliwą do uzyskania zaletą jest znaczne zmniejszenie grubości ścian przy zachowaniu doskonałych parametrów izolacyjności termicznej czy akustycznej.

Warto przy tym pamiętać, że oprócz czystych technologii szkieletowych można także zdecydować się na przeróżne rozwiązania kombinowane - zarówno między technologiami, jak i między materiałami. Nic w końcu nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład zaprojektować budynek z konstrukcją nośną w technologii szkieletu żelbetowego, monolitycznymi stropami i ścianami przewidzianymi na lekkiej podkonstrukcji aluminiowej. Można również pozostawić niektóre ściany jako monolityczne, jeśli zachodzi taka potrzeba. Dzięki temu osiągnąć można optymalne parametry projektowanego budynku, zarówno pod względem użytkowym, fizycznym, budżetowym jak i ze względu na łatwiejsze panowanie nad procesem budowlanym.

Chcesz wiedzieć więcej na temat naszych rozwiązań dla budownictwa szkieletowego? Skontaktuj się z nami

Kontakt do pracowników Siniat

POZNAJ INNE ARTYKUŁY NASZYCH EKSPERTÓW

Technologie szkieletowe a murowane
Technologie szkieletowe a technologie murowe – porównanie
O technologiach budowy domów jednorodzinnych napisano już opasłe tomy. Z reguły są to opracowania bardzo szczegółowe. Być może jednak zanim zaczniemy rozważać ... WIĘCEJ >
Fizyka budynków w technologii szkieletowej
Fizyka budynków w technologii szkieletowej - Siniat
O tym jak budynek wzniesiony w technologii szkieletowej będzie zachowywał się podczas eksploatacji decyduje fizyka budynku – a konkretnie takie parametry jak ... WIĘCEJ >

ZOBACZ NASZE FILMY

Konstrukcyjna płyta wiórowo-cementowa
Konstrukcyjna płyta wiórowo-cementowa Duripanel od Siniat
Płyta cementowa Bluclad
Płyta cementowa Bluclad - wideo

POZNAJ NASZE PRODUKTY

Newsletter Siniat

Nie przegap unikalnych porad oraz wyjątkowych inspiracji. Zapisz się do newslettera Siniat, aby regularnie otrzymywać sprawdzoną wiedzę i wsparcie techniczne pomagające w realizacji inwestycji
na każdym etapie. Materiały ściśle dostosowane
do Twoich preferencji prześlemy Ci prosto na skrzynkę mailową.

Ponadto dla nowych subskrybentów przygotowaliśmy e-booka: „Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy.

Zapisz się >
Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy

Dystrybutorzy Siniat blisko Ciebie