Idź do:

Montaż płyt gipsowych na konstrukcji szkieletowej

Powszechnie stosowane są dwie metody montażu płyt gipsowo-kartonowych. Na tzw. plackach gipsowych – instrukcję dostępne jest w artykule „Montaż płyt gipsowych na plackach gipsowych w 10 krokach” oraz na konstrukcji szkieletowej - o tym poniżej.

Jak prawidłowo przeprowadzić montaż płyt g-k na konstrukcji szkieletowej - instrukcja

Krok 1

Trasujemy położenie ścianki działowej za pomocą poziomnicy i miary. Zaleca się, aby trasowanie wykonywać dwukrotnie.

Krok 2

Przycinamy profile pionowe i poziome na wymaganą długość.

Krok 3

Przyklejamy taśmę izolacji akustycznej na spodniej stronie wszystkich profili obwodowych.

Krok 4

Przez profile pionowe i poziome przewiercamy otwory pod kołki szybkiego montażu w rozstawie zgodnym z zaleceniami producenta (dla systemu NIDA jest to 1000 mm). Profile mocujemy do ścian, podłogi i stropu przy pomocy kołków.

Krok 5

Na podłodze zaznaczamy rozstaw profili pionowych co 600 mm.

Krok 6

Przy pomocy blachowkrętów łączymy ze sobą odpowiednie elementy uważając, żeby nie wprowadzać w profilach niepotrzebnych naprężeń, które mogą skutkować zmianą geometrii ściany.

Krok 7

Profile pionowe z zastosowanym łącznikiem stabilizacyjnym, wsuwamy w profile poziome

Uwaga! Długość odpowiednich profili systemowych powinna być o 1 cm krótsza niż wysokość ściany.

Na tym etapie możemy również zamocować przewiązki wibroakustyczne.

Krok 8

Po skończonych pracach konstrukcyjnych, odmierzamy arkusze. Docinamy je pamiętając, aby krótsze krawędzie płyt gipsowych, które będą tworzyły spoinę poziomą miały fazę pod kątem 45%.

Uwaga! Nie dotyczy to płyt gipsowych Synia, w których wszystkie krawędzie są sfazowane fabrycznie.

Fazę wykonujemy nożem w sposób ciągły unikając wyszczerbień, które mogą powodować kłopot podczas spoinowania.

Krok 9

Płyty gipsowe przykręcamy za pomocą blachowkrętów tylko do profili pionowych, mając na uwadze przesunięcie połączeń poziomych płyt w sąsiednich rzędach o min. 30 cm. W celu zwiększenia izolacyjności akustycznej przestrzeń w ściance wypełniamy materiałem izolacyjnym. Płyty gipsowe mocujemy w taki sposób, aby połączenia pionowe płyt z jednej i z drugiej strony ścianki były przesunięte względem siebie o 600 mm.

Krok 10

Oczyszczamy krawędzie płyt z kurzu i zwilżamy gąbką lub gruntujemy.

Krok 11

Przystępujemy do wykonywania spoin pomiędzy płytami wykorzystując do tego celu gips szpachlowy NIDA Start, gips szpachlowy NIDA Finisz i taśmę zbrojącą NIDA.

Jeżeli nie chcemy użyć taśmy zbrojącej musimy zastosować zestaw gipsów NIDA Planfix Fresh i NIDA Finish.

Krok 12

Tak przygotowana powierzchnia płyt g-k jest gotowa do ostatecznego wykończenia, jak malowanie, tapetowanie, nakładanie tynków japońskich lub montaż gzymsów ozdobnych.

Największym testem umiejętności jest montaż płyt GK na suficie, dlatego warto wcześniej poćwiczyć budowę ścian szkieletowych. Przed przystąpieniem do prac, koniecznie musimy zaopatrzyć się w instrukcję montażu i postępować zgodnie z wytycznymi producenta systemu. Prace przy montażu okładziny sufitowej rozpoczynamy od wytrasowania powierzchni ścian, do których zakotwiony będzie profil przyścienny. Następnie w zależności od systemu montujemy profile sufitowe, wraz z szynami do których będziemy przykręcać odpowiednio skrojone arkusze. Należy pamiętać o tym, żeby zastosować płyty dedykowane do powierzchni poziomych i by połączenie krawędzi arkuszy znajdowało się na profilach. Po przykręceniu wszystkich płyt do rusztu sufitowego możemy przystąpić do wykonywania spoin pomiędzy płytami zgodnie z zasadami wymienionymi powyżej.

Zastosowanie się do powyższych reguł przy montażu płyt gipsowych na konstrukcji szkieletowej zapewni szybki i bezproblemowy przebieg prac. Postępowanie zgodne z zaleceniami producenta ma również bardzo duży wpływ na trwałość i estetykę wykończenia. Biorąc pod uwagę, że remont wykonujemy średnio raz na kilkanaście lat, to na jakiekolwiek kompromisy i półśrodki nie może być miejsca.

Powiązane artykuły

Wykończ poddasze płytami gipsowymi
Płyty g-k na poddaszu

Wykorzystaj płyty gipsowo-kartonowe do wykończenia swojego poddasza! Zobacz jak zaaranżować to pomieszczenie i sprawnie przeprowadzić remont.

WIÉCEJ >
Elastyczność w kształtowaniu przestrzeni
Elastyczność w kształtowaniu przestrzeni - sucha zabudowa Siniat

Ze względu na szereg zalet, system suchej zabudowy znakomicie nadaje się do tworzenia ścianek wewnątrzlokalowych, międzylokalowych, sufitów podwieszanych, obudów pomieszczeń technicznych oraz wykonywania nowoczesnych aranżacji wnętrz. Z łatwością spełniają wymogi normowe stawiane zabudowie mieszkaniowej niejednokrotnie przewyższając wyniki osiągane przez tradycyjną technologię murowaną.

WIÉCEJ >

Zobacz nasze filmy

Produkcja płyt gipsowo-kartonowych w technologii Siniat
Produkcja płyt gipsowo-kartonowych w technologii Siniat
Siniat i budowa "Domu poza domem" Fundacji Ronalda McDonalda
Siniat i budowa "Domu poza domem" Fundacji Ronalda McDonalda

Newsletter Siniat

Nie przegap unikalnych porad oraz wyjątkowych inspiracji. Zapisz się do newslettera Siniat, aby regularnie otrzymywać sprawdzoną wiedzę i wsparcie techniczne pomagające w realizacji inwestycji
na każdym etapie. Materiały ściśle dostosowane
do Twoich preferencji prześlemy Ci prosto na skrzynkę mailową.

Ponadto dla nowych subskrybentów przygotowaliśmy e-booka: „Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy.

Zapisz się >
Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy

Chcesz zarabiać więcej? Zapisz się na profesjonalne szkolenie w Twoim regionie!

Kontakt do pracowników Siniat

Dystrybutorzy Siniat blisko Ciebie