Idź do:

Sucha zabudowa. Od systemu do wykonawcy.

Idealny remont to taki, który przebiega sprawnie, szybko, a jednocześnie przy możliwie umiarkowanych kosztach. W taki przepis doskonale wpisuje się tzw. sucha zabudowa, będąca alternatywą dla kosztownych, ciężkich i kłopotliwych w montażu tradycyjnych materiałów budowlanych. Jej dodatkową zaletą są praktycznie nieograniczone możliwości w kreowaniu wnętrza i wysoka specjalizacja produktu dostosowana do potrzeb użytkownika. Warto przyjrzeć się bliżej tworzywu, które zdominowało segment wykończenia wnętrz tak publicznych, jak i prywatnych.

Sucha zabudowa to nie sama płyta gipsowa


Pojęcie sucha zabudowa powszechnie stosuje się w odniesieniu do płyt gipsowo-kartonowych. Jest to tylko część prawdy. W rzeczywistości sucha zabudowa oznacza całościowy system pozwalający na budowę ścian działowych, sufitów podwieszanych czy zabudowy poddaszy. Poza samymi płytami g-k (lub innymi materiałami wykończeniowymi), w jego skład wchodzą różnego rodzaju akcesoria montażowe, w tym profile stanowiące konstrukcję nośną, narożniki do zabezpieczenia naroży, blachowkręty umożliwiające mocowanie czy taśmy łączące styki płyt g-k. 

Skąd taka nazwa dla „suchej zabudowy”? Stanowi ona odpowiedź na inne metody wykończenia wnętrz, które wymagają zastosowania tzw. wody zarobowej – niezbędnej w procesach wiązania tradycyjnych materiałów budowlanych, np. betonu, tynku gipsowego lub cementowo–wapiennego. 

fot. Omexco

Historycznie głównym produktem stosowanym do suchej zabudowy było drewno oraz płyty drewnopochodne. Współcześnie zdecydowanie najpopularniejszym tworzywem stosowanym w suchej zabudowie są płyty gipsowo-kartonowe. Postęp technologiczny sprawił, że produkty do suchej zabudowy są wysoce wyspecjalizowane. Klient może wybierać spośród m.in. płyt ognioodpornych oraz dedykowanych do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza, wyższej twardości czy przeznaczonych do gięcia. 

fot. Alphenberg

Każdy liczący się producent systemów suchej zabudowy ma własną technologię i tak opracowane poszczególne elementy systemu, aby były ze sobą w pełni kompatybilne. Dlatego tak istotne jest, aby korzystać z pełnego systemu zabudowy konkretnej marki, a nie łączyć ze sobą produktów pochodzących od różnych firm. Tylko wtedy możemy liczyć na efekt w 100% odzwierciedlający nasze oczekiwania, a zarazem korzystać będziemy z ochrony gwarancyjnej producenta.

Dlaczego warto stosować systemy suchej zabudowy?

Argumentów za stosowaniem systemu suchej zabudowy jest bardzo wiele. Zapewnia on dużą elastyczność i wszechstronność działania. Możemy przy jego pomocy obudować skosy na poddaszu, zbudować sufit podwieszany czy też wykonać tzw. suche tynki na ścianach murowanych. Przy zastosowaniu płyt gipsowo-kartonowych można osiągnąć bardzo różnorodne kształty m.in. łukowe, koliste lub faliste. 

fot. Metropolis

Za suchą zabudową przemawia również relatywnie krótki czas jej montażu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku remontu dużych powierzchni mieszkalnych lub użyteczności publicznej. Sucha zabudowa stwarza możliwość błyskawicznej adaptacji pomieszczeń zgodnie z potrzebami inwestora. Główny element suchej zabudowy, czyli płyty gipsowo-kartonowe mimo swoich wymiarów (zazwyczaj 120 x 200 cm) są łatwe w obróbce. Konstrukcje powstające z suchej zabudowy są stosunkowo lekkie, więc nie obciążają nadmiernie stropów.

fot. Omexo

Równie ważny profesjonalny wykonawca

Tak, jak w każdym segmencie branży budowlano-wykończeniowej, dobry produkt to zaledwie połowa sukcesu. Niezwykle istotna jest fachowość i rzetelność wykonawcy. Systemy suchej zabudowy są coraz bardziej intuicyjne i proste w zastosowaniu, ale nadal wymagają od użytkownika podstawowej wiedzy technicznej. Bardzo ważnym czynnikiem jest również precyzja wykonania i dbałość o szczegóły. Nawet najlepszy jakościowo produkt nie uchroni nas przed niedoróbkami w tym zakresie. Większość producentów suchej zabudowy prowadzi szkolenia praktyczne dla wykonawców, przygotowujące ich do optymalnego korzystanie z produktów. Rola wykonawcy rozpoczyna się już na etapie wyboru systemu i jego poszczególnych elementów. Musi on zastosować system najlepiej pasujący do konkretnego zadania, w tym m.in. wybrać płyty gipsowe dostosowane do swoich potrzeb (inne do pomieszczeń „mokrych”, a inne gdy naszym priorytetem jest wyciszenie pokoju).

Następnie wkraczamy w etap wykorzystania produktów w praktyce. Od fachowości wykonawcy zależy czy powstała konstrukcja będzie stabilna, szczelna, estetyczna i zapewni nam izolację akustyczną. W przypadku, gdy sami chcemy spróbować swoich sił w temacie suchej zabudowy (lub zweryfikować profesjonalizm wykonawcy) warto posiłkować się wiedzą ekspertów. Niektórzy producenci udostępniają profesjonalne materiały informacyjne, które przeprowadzą nas krok po kroku przez prace wykończeniowe związane z suchą zabudową. Przy przygotowywaniu (samemu lub z wykonawcą) listy zakupów i oszacowywaniu kosztów remontu pomocne będą z kolei wirtualne kalkulatory.

Powiązane artykuły

Alternatywa dla ścian murowanych

Lekkie ścianki działowe Siniat są alternatywnym rozwiązaniem dla murowanych ścian działowych. Cały montaż, odbywa się na sucho. Gładkie powierzchnie ścian są gotowe do malowania i tapetowania bez konieczności długiego oczekiwania. Wewnętrzna przestrzeń konstrukcyjna znakomicie nadaje się do umieszczania w niej wszelkich instalacji.

WIĘCEJ >
Finanse
Czy sucha zabudowa się opłaca

Poprzez zastosowanie rozwiązań systemowych suchej zabudowy NIDA można uzyskać wymierne korzyści finansowe w porównaniu z tradycyjnymi technologiami murowanymi. Przekonaj się ile możesz zyskać dzięki naszym rozwiązaniom.

WIĘCEJ >

Zobacz nasze filmy

Produkcja płyt gipsowo-kartonowych w technologii Siniat
Produkcja płyt gipsowo-kartonowych w technologii Siniat
Siniat i budowa "Domu poza domem" Fundacji Ronalda McDonalda
Siniat i budowa "Domu poza domem" Fundacji Ronalda McDonalda

Newsletter Siniat

Nie przegap unikalnych porad oraz wyjątkowych inspiracji. Zapisz się do newslettera Siniat, aby regularnie otrzymywać sprawdzoną wiedzę i wsparcie techniczne pomagające w realizacji inwestycji
na każdym etapie. Materiały ściśle dostosowane
do Twoich preferencji prześlemy Ci prosto na skrzynkę mailową.

Ponadto dla nowych subskrybentów przygotowaliśmy e-booka: „Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy.

Zapisz się >
Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy

Chcesz zarabiać więcej? Zapisz się na profesjonalne szkolenie w Twoim regionie!

Kontakt do pracowników Siniat

Dystrybutorzy Siniat blisko Ciebie