Jak wykonać półki z płyt gipsowych?

Montaż
Produkty
jak wykonać półki z płyt gipsowych - instrukcja montażu Siniat
jak wykonać półki z płyt gipsowych - instrukcja montażu Siniat

Płyty gipsowo-kartonowe dają ogromne możliwości aranżacji wnętrz. Wykonać z nich można ścianki działowe, sufity podwieszane, okładziny ścienne, a nawet półki.

Budowa półek w systemie suchej zabudowy przypomina trochę prace stolarskie, tylko zamiast drewna wykorzystuje się profile i płyty gipsowo-kartonowe. Jednak oprócz pomysłowości inwestora, projektanta lub wykonawcy trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie przyszłych użytkowników. Półki muszą być stabilne i wytrzymałe na obciążenia.

Od czego należy zacząć prace wykonawcze? Od koncepcji i projektu!

Dobrze jest na kartce papieru, za pomocą ołówka, zaprojektować rozmieszczenie i układ półek. Wówczas łatwiej jest trzymać się zakładanego planu i zrealizować projekt.

W tym artykule przedstawimy instrukcję dobudowania półek gipsowych do istniejącej zabudowy ze sprzętem AGD. Tak jak jest to pokazane, na zdjęciu powyżej.

Materiały budowlane Nida oraz narzędzia niezbędne do wykonania półek z płyt gipsowych

Do budowy półek zalecamy zastosowanie produktów wchodzących w skład systemu Nida Twarda. Tą nazwą określamy płyty gipsowo-wiórowe z włóknami charakteryzujące się zwiększoną odpornością na uderzenia, a także działanie ognia oraz wilgoci. Niezbędne produkty to:

Instrukcja wykonania półek z płyt gipsowych

KROK 1

Wytrasuj na podłożach obrys zewnętrzny regału.

KROK 2

Przytnij 4 odcinki profilu Nida U50 o długości 250 mm – dwa będą mocowane do podłoża, dwa do stropu (sufitu).

KROK 3

Zmierz odległość pomiędzy sufitem a podłogą. Dotnij profile Nida C50 (4 szt.) na długość krótszą o ok. 10 mm od uzyskanego pomiaru. Jeśli w Twoim mieszkaniu ten wymiar (odległość sufit-podłoga) to 2600 mm, to profile należy przyciąć na długość 2590 mm.

KROK 4

Oklej profil Nida U50 taśmą akustyczną od strony półki grzbietowej zewnętrznej.

KROK 5

Zamocuj każdy z profili Nida U50 do podłoża dwoma kołkami rozporowymi Nida 6/60 (tzw. kołki szybkiego montażu) – na poniższym schemacie są zaznaczone jako gwiazdki.

półki z płyt gipsowych - mocowanie profili U50 i C50 - instrukcja montażu Siniat

KROK 6

półki z płyt gipsowych - mocowanie profili U50 i C50 - instrukcja montażu Siniat

W zamontowane profile Nida U50 wprowadź profile pionowe Nida C50 i skręć je z profilami Nida U50 za pomocą wkrętów do blachy 1 mm FLAT HEAD.

półki z płyt gipsowych - instrukcja montażu Siniat

KROK 7

półki z płyt gipsowych - instrukcja montażu Siniat

Przykręć płytę Nida Twarda tylko do boków, ponieważ tył stanowi istniejąca ściana. Jeśli Twój regał NIE jest dobudowywany do istniejącej ściany, to musisz także zamocować płytę na tył regału.

Pamiętaj! Każdą płytę montowaną w pionie należy przyciąć na długość o 15 mm mniejszą niż wysokość pomieszczenia. Należy to wykonać zgodnie z zasadami montażu płyt - czyli dystans z podkładek 10 mm na dole i 5 mm u góry (podkładki z płyty na dole, do usunięcia po montażu).

półki z płyt gipsowych - instrukcja montażu Siniat

KROK 8

półki z płyt gipsowych - instrukcja montażu Siniat

Przygotuj konstrukcję dla półek. Tworzymy ją z profili Nida U50 i Nida C50, takich samych, jak do ścianek pionowych, ale w innym położeniu (w poziomie).

półki z płyt gipsowych - przykręcanie profili NIDA U50 i NIDA C50 - instrukcja montażu Siniat

KROK 9

półki z płyt gipsowych - przykręcanie profili NIDA U50 i NIDA C50 - instrukcja montażu Siniat

Przykręć profil Nida U50, do obu przeciwległych ścianek, używając minimum po dwa wkręty na każdym końcu, jak na zdjęciu. Do profilu U50 wprowadź Nida C50, który będzie mocowany do płyty tylnej regału lub ściany istniejącej zabudowy. Połącz profile ze sobą za pomocą wkrętów do blachy 1 mm FLAT HEAD.

Pamiętaj! Wykonaj poziomowanie półek już na etapie konstrukcji metalowej. Jeżeli planujesz montaż oświetlenia punktowego na tym musi rozprowadzić instalację elektryczną.

KROK 10

Powtórz te czynności czterokrotnie.

Półki w części środkowej będą opłytowane z dwóch stron, natomiast górna i dolna tylko z jednej strony.

KROK 11

Przytnij płytę Nida Twarda - 6 sztuk - na opłytowanie półek – wymiary to 475x250 mm. Wycięte fragmenty płyty Nida Twarda przykręć do poziomej konstrukcji stalowej z profili, jako spód i wierzch wnęki.

Uwaga! Jeżeli montujesz oświetlenie pamiętaj o wycięciu otworów w płycie i wyprowadzenie przewodów elektrycznych.

KROK 12

Wytnij dwa paski o wymiarach 2590mm (wysokość pomieszczenia) i przykręć je od lica do regału. Analogicznie wytnij z płyty Nida Twarda cztery paski o szerokości 75 mm i długości 475 mm i przykręć od lica do wcześniej wykonanej konstrukcji nośnej półek z profili stalowych.

KROK 13

Po uzupełnieniu wszystkich powierzchni płytami gipsowymi Nida Twarda, wyszpachluj połączenia.

Pamiętaj! Przed szpachlowaniem wykonaj sfazowanie połączeń styku płyt - czyli przycięciu krawędzi pod kątem 45 stopni za pomocą nożyka.

Zalecenia dotyczące szpachlowania!

Szpachlowanie zewnętrznych krawędzi wykonaj z użyciem narożników aluminiowych, perforowanych. Pozwoli to na zachowanie prostych linii i zabezpieczy przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Szpachlowanie wewnętrznych narożników wykonaj z użyciem taśmy papierowej Nida perforowanej. Służy ona do zabezpieczania naroży o dowolnych kątach wewnętrznych.

Szpachlowanie wykonaj za pomocą gipsu Nida MAX - jest to wzmocniony gips szpachlowy przeznaczony do ręcznego spoinowania połączeń płyt gipsowo-wiórowych z włóknami Nida Twarda z użyciem taśmy zbrojącej. Dzięki swoim właściwościom produkt Nida MAX nadaje się do obsadzania narożników oraz wypełniania rys, spękań i drobnych ubytków podczas prac remontowych i wykończeniowych.

Szpachlowanie ostateczne powierzchni całopowierzchniowo wykonaj za pomocą gładzi gipsowej Nida Optima. Charakteryzuje się on bardzo dobrą przyczepnością do podłoży oraz niewielkim skurczem podczas wysychania, dlatego doskonale nadaje się do wyrównywania wszelkiego rodzaju nierówności podłogą. Plastyczna masa, jaką uzyskuje się po wymieszaniu produktu z wodą, umożliwia łatwą aplikację, dzięki czemu łatwo jest wyprowadzić gładkie powierzchnie jeszcze przed szlifowaniem. Zalecana grubość jednej warstwy wynosi od 2 do 4 mm, przy czym miejscowo może ona wynosić nawet do 6 mm. Produkt można aplikować w technologii „mokre na mokre”, bezpośrednio po związaniu pierwszej warstwy gładzi. Czas obróbki produktu wynosi ok. 60 min i jest uzależniony od wilgotności i temperatury otoczenia. Nie należy aplikować produktu po zalecanym czasie obróbki gdyż spowoduje to obniżenie przyczepności i twardości wykonanej powłoki. Produkt jest niepalny w klasie A1.

KROK 14

Poczekaj do wyschnięcia połączeń szpachlowanych - trwa to zwykle 3h.

KROK 15

Wykonaj całopowierzchniowe szpachlowanie regału - dwukrotnie, cienkimi warstwami gładzią Nida Optima. 

KROK 16

Wykonaj dwukrotnie, cienkimi warstwami, całopowierzchniowe szpachlowanie regału za pomocą gładzi szpachlowej Nida Optima.

KROK 17

Po całkowitym wyschnięciu (trwa to zwykle do 5h) szpachlowanych powierzchni, przeszlifuj je.

KROK 18

Wykończ półki gipsowe, czyli wykonaj gruntowanie, malowanie oraz przymocuj listwy wokół regału przy podłodze.

Wymiary regału z płyt g-k dostosuj do pomieszczenia (zachowując proporcje poszczególnych składowych), które adoptujesz. Rozmiary regału omawianego w artykule są przykładowe.

Newsletter Siniat

Nie przegap unikalnych porad oraz wyjątkowych inspiracji. Zapisz się do newslettera Siniat, aby regularnie otrzymywać sprawdzoną wiedzę i wsparcie techniczne pomagające w realizacji inwestycji
na każdym etapie. Materiały ściśle dostosowane
do Twoich preferencji prześlemy Ci prosto na skrzynkę mailową.

Ponadto dla nowych subskrybentów przygotowaliśmy e-booka: „Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy.

Zapisz się >
Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy