Naprawa pęknięć w spoinach płyt g-k - porady montażowe

O najczęściej popełnianych błędach przy spoinowaniu już pisaliśmy, teraz pora na poradnik o naprawie pęknięć powstających na złączach płyt g-k.

Gdy na spoinie widoczne są pęknięcia …
Optymalnym rozwiązaniem jest całkowite usunięcie gipsu szpachlowego na całej grubości i ponowne prawidłowe wykonanie spoiny.

Materiały budowlane Nida oraz narzędzia niezbędne do wykonania prac naprawczych

  • środek gruntujący

  • masa szpachlowa Nida Max

  • naczynie do rozrobienia masy szpachlowej

  • szpachelka do nanoszenia masy szpachlowej

  • papier ścierny do wyrównania spoiny

Instrukcja naprawy pęknięć w spoinach płyt g-k

KROK 1
Oczyść miejsce pęknięcia z pyłu i kurzu.

KROK 2
Zagruntuj je środkiem gruntującym, który zmniejszy i wyrówna chłonność podłoża oraz poprawi przyczepność nakładanej masy szpachlowej. Brak zagruntowania powoduje zwiększenie efektu skurczu gipsu szpachlowego wypełniającego szczelinę (czasem spękanie spoiny) oraz może powodować odparzenie się gipsu spoinowego w skutek zbyt szybkiego wciągania wody z gipsu szpachlowego.

KROK 3
Przygotuj masę szpachlową, zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. W tym wypadku polecamy gips szpachlowy Nida Max, tzw. gips beztaśmowy. W przypadku napraw pęknięć lub ubytków zwykle nie stosuje się taśmy zbrojącej, co wyklucza stosowanie standardowych gipsów szpachlowych.

Beztaśmowy gips szpachlowy Nida Max zapewnia ponad 4-krotnie większą wytrzymałość spoiny w porównaniu ze standardowymi gipsami szpachlowymi.

Po dokładnym wymieszaniu składników w odpowiednich proporcjach jest ona gotowa do użycia. Rozrabiając gips należy pamiętać o ograniczonym czasie na jego aplikację. Masa powinna zostać zaaplikowana w ciągu maksymalnie 60 minut, po tym czasie zaczyna się proces wiązania i dalsza ingerencja w mieszankę niszczy wiązania cząstek gipsu i tym samym osłabia wytrzymałość spoiny.

KROK 4
Masę szpachlową nałóż na szczelinę za pomocą szpachelki szczelnie wypełniając wszelkie luki. Powierzchnię zaprawy można już po wstępnym stwardnieniu delikatnie skorygować - szlifując.

KROK 5
Po całkowitym wyschnięciu gipsu wyrównaj podłoże za pomocą papieru ściernego.

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo