Naprawa pęknięć w spoinach płyt g-k - porady remontowe

Montaż
Produkty

O najczęściej popełnianych błędach przy spoinowaniu już pisaliśmy, teraz pora na poradnik o naprawie pęknięć powstających na złączach płyt g-k.

Gdy na spoinie widoczne są pęknięcia …

Optymalnym rozwiązaniem jest całkowite usunięcie gipsu szpachlowego na całej grubości i ponowne prawidłowe wykonanie spoiny.

Materiały budowlane Nida oraz narzędzia niezbędne do wykonania prac naprawczych

  • środek gruntujący
  • masa szpachlowa Nida Max
  • naczynie do rozrobienia masy szpachlowej
  • szpachelka do nanoszenia masy szpachlowej
  • papier ścierny do wyrównania spoiny

Instrukcja naprawy pęknięć w spoinach płyt g-k

KROK 1

Oczyść miejsce pęknięcia z pyłu i kurzu.

KROK 2

Zagruntuj je środkiem gruntującym, który zmniejszy i wyrówna chłonność podłoża oraz poprawi przyczepność nakładanej masy szpachlowej. Brak zagruntowania powoduje zwiększenie efektu skurczu gipsu szpachlowego wypełniającego szczelinę (czasem spękanie spoiny) oraz może powodować odparzenie się gipsu spoinowego w skutek zbyt szybkiego wciągania wody z gipsu szpachlowego.

KROK 3

Przygotuj masę szpachlową, zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. W tym wypadku polecamy gips szpachlowy Nida Max, tzw. gips beztaśmowy. W przypadku napraw pęknięć lub ubytków zwykle nie stosuje się taśmy zbrojącej, co wyklucza stosowanie standardowych gipsów szpachlowych.

Beztaśmowy gips szpachlowy Nida Max zapewnia ponad 4-krotnie większą wytrzymałość spoiny w porównaniu ze standardowymi gipsami szpachlowymi.

Po dokładnym wymieszaniu składników w odpowiednich proporcjach jest ona gotowa do użycia. Rozrabiając gips należy pamiętać o ograniczonym czasie na jego aplikację. Masa powinna zostać zaaplikowana w ciągu maksymalnie 60 minut, po tym czasie zaczyna się proces wiązania i dalsza ingerencja w mieszankę niszczy wiązania cząstek gipsu i tym samym osłabia wytrzymałość spoiny.

KROK 4

Masę szpachlową nałóż na szczelinę za pomocą szpachelki szczelnie wypełniając wszelkie luki. Powierzchnię zaprawy można już po wstępnym stwardnieniu delikatnie skorygować - szlifując.

KROK 5

Po całkowitym wyschnięciu gipsu wyrównaj podłoże za pomocą papieru ściernego.

Newsletter Siniat

Wiedza na temat suchej zabudowy jest specjalistyczna, dlatego pragniemy się nią dzielić. Po zapisaniu się do naszego newslettera otrzymasz całkowicie darmowego e-booka.

"Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy" to aż 102 strony ciekawych porad i wskazówek, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swojej pracy!

Zapisz się i odbierz prezent