Czy na ściance działowej z płyty gipsowo-kartonowej można wieszać ciężary?

Montaż
Systemy
Kuchnia z wykorzystaniem płyt g-k
Kuchnia z wykorzystaniem płyt g-k

Odpowiedź brzmi „Tak”. Trzeba to jednak robić umiejętnie. Prześledźmy to na przykładzie dwóch typowych ścianek. Obie budowane są na konstrukcji z profili Nida C50 i U50, pierwsza z nich ma pojedynczą warstwę płyt Nida Zwykłą o grubości 12,5 mm a druga – podwójną, także z płyt Nida Zwykła 12,5 mm. Wysokość ścian w obydwu przypadkach to 300 cm.

W czasie badań jakie prowadzono w Zakładzie Lekkich Przegród i Przeszkleń w Instytucie Techniki Budowlanej najpierw zbudowano ścianki, zawieszono szafki kuchenne o wymiarach 70 x 60 x 35 cm (oznaczone numerami 1-4 na rysunku). Szafki zostały przymocowane do ściany działowej za pośrednictwem dwóch kołków typu Molly. W nich ułożono obciążniki. Na koniec zamontowano czujniki. Rozmieszczenie szafek i punktów pomiarowych ilustrują poniższe grafiki.

Obciążenie przykładano narastająco co 10 kg w odstępie ok. 2 godzin do każdej z czterech szafek aż do osiągnięcia dopuszczalnego ugięcia ściany (6mm) lub do pierwszych oznak uszkodzenia okładzin w miejscu mocowania łączników.

Pierwsze widoczne uszkodzenie pokazało się po przyłożeniu obciążenia 60 kg do ścianki z pojedynczym opłytowaniem.

Analiza wyników badań okazała się zaskakująca.

Czynnikiem decydującym o wytrzymałości ściany na obciążenie szafkami okazała się nośność kołków. Same ścianki spisały się bez zarzutu. W momencie zatrzymania testu ich ugięcie było trzykrotnie mniejsze od dopuszczalnego.

Praktyczne porady wynikające z testu:

Śruba molly
Śruba molly
  • Do zamocowania półek, szafek itp. zaleca się stosowanie metalowych śrub typu Molly.
  • Ścianę w systemie Nida z pojedynczym opłytowaniem na profilach Nida C50 o wysokości do 300 cm można obciążyć szafką o ciężarze 18 kg zamocowaną w dwóch punktach.
  • Ścianę w systemie Nida z podwójnym opłytowaniem jw. można obciążyć szafką o ciężarze 45 kg.

W praktyce oznacza to, że zamocowanie na ścianach działowych Nida półek, lekkich szafek, telewizorów LCD i tym podobnych elementów wyposażenia mieszkań nie stanowi żadnego problemu.

W przypadku ciężkich szafek obciążonych np. książkami oraz mebli kuchennych należy pamiętać, aby zastosować do budowy ścianki działowej podwójną warstwę płyt gipsowo-kartonowych.

Dla większych obciążeń należy zastosować dodatkowe wzmocnienia np. poprzez zastosowanie płyt gipsowo-wiórowych Nida Twarda lub konstrukcji z profili ościeżnicowych. W takich przypadkach zachęcamy do kontaktu z Doradcami Technicznymi Siniat, którzy pomogą dobrać bezpieczne rozwiązanie.

Newsletter Siniat

Nie przegap unikalnych porad oraz wyjątkowych inspiracji. Zapisz się do newslettera Siniat, aby regularnie otrzymywać sprawdzoną wiedzę i wsparcie techniczne pomagające w realizacji inwestycji na każdym etapie. Materiały ściśle dostosowane do Twoich preferencji prześlemy Ci prosto na skrzynkę mailową. Dołącz do grona ekspertów otrzymujących newsletter Siniat.

Dla nowych subskrybentów przygotowaliśmy prezent: zestaw dwóch albumów obiektów referencyjnych w formie e-booków.

Zapisz się i odbierz prezent
Newsletter Siniat