Czy na ściance działowej z płyty gipsowo-kartonowej można wieszać ciężary?

Montaż
Systemy
Kuchnia z wykorzystaniem płyt g-k
Kuchnia z wykorzystaniem płyt g-k

Odpowiedź brzmi „Tak”. Trzeba to jednak robić umiejętnie. Prześledźmy to na przykładzie dwóch typowych ścianek. Obie budowane są na konstrukcji z profili Nida C50 i U50, pierwsza z nich ma pojedynczą warstwę płyt Nida Zwykłą o grubości 12,5 mm a druga – podwójną, także z płyt Nida Zwykła 12,5 mm. Wysokość ścian w obydwu przypadkach to 300 cm.

W czasie badań jakie prowadzono w Zakładzie Lekkich Przegród i Przeszkleń w Instytucie Techniki Budowlanej najpierw zbudowano ścianki, zawieszono szafki kuchenne o wymiarach 70 x 60 x 35 cm (oznaczone numerami 1-4 na rysunku). Szafki zostały przymocowane do ściany działowej za pośrednictwem dwóch kołków typu Molly. W nich ułożono obciążniki. Na koniec zamontowano czujniki. Rozmieszczenie szafek i punktów pomiarowych ilustrują poniższe grafiki.

Obciążenie przykładano narastająco co 10 kg w odstępie ok. 2 godzin do każdej z czterech szafek aż do osiągnięcia dopuszczalnego ugięcia ściany (6mm) lub do pierwszych oznak uszkodzenia okładzin w miejscu mocowania łączników.

Pierwsze widoczne uszkodzenie pokazało się po przyłożeniu obciążenia 60 kg do ścianki z pojedynczym opłytowaniem.

Analiza wyników badań okazała się zaskakująca.

Czynnikiem decydującym o wytrzymałości ściany na obciążenie szafkami okazała się nośność kołków. Same ścianki spisały się bez zarzutu. W momencie zatrzymania testu ich ugięcie było trzykrotnie mniejsze od dopuszczalnego.

Praktyczne porady wynikające z testu:

Śruba molly
Śruba molly
  • Do zamocowania półek, szafek itp. zaleca się stosowanie metalowych śrub typu Molly.
  • Ścianę w systemie Nida z pojedynczym opłytowaniem na profilach Nida C50 o wysokości do 300 cm można obciążyć szafką o ciężarze 18 kg zamocowaną w dwóch punktach.
  • Ścianę w systemie Nida z podwójnym opłytowaniem jw. można obciążyć szafką o ciężarze 45 kg.

W praktyce oznacza to, że zamocowanie na ścianach działowych Nida półek, lekkich szafek, telewizorów LCD i tym podobnych elementów wyposażenia mieszkań nie stanowi żadnego problemu.

W przypadku ciężkich szafek obciążonych np. książkami oraz mebli kuchennych należy pamiętać, aby zastosować do budowy ścianki działowej podwójną warstwę płyt gipsowo-kartonowych.

Dla większych obciążeń należy zastosować dodatkowe wzmocnienia np. poprzez zastosowanie płyt gipsowo-wiórowych Nida Twarda lub konstrukcji z profili ościeżnicowych. W takich przypadkach zachęcamy do kontaktu z Doradcami Technicznymi Siniat, którzy pomogą dobrać bezpieczne rozwiązanie.

Newsletter Siniat

Wiedza na temat suchej zabudowy jest specjalistyczna, dlatego pragniemy się nią dzielić. Po zapisaniu się do naszego newslettera otrzymasz całkowicie darmowego e-booka.

"Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy" to aż 102 strony ciekawych porad i wskazówek, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swojej pracy!

Zapisz się i odbierz prezent