W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych popularną metodą wykończenia powierzchni ścian oraz podłóg są okładziny ceramiczne, które mogą być wykonane również na powierzchni systemów suchej zabudowy Siniat. W takim przypadku rekomenduje się zastosowanie systemów opartych na płytach Nida Woda, Nida Hydro czy Hydropanel. Przed zastosowaniem okładzin ceramicznych powierzchnię suchej zabudowy należy odpowiednio przygotować w zależności od wybranego systemu Siniat.
Istnieje kilka zasad, które należy przestrzegać zawsze przy stosowaniu okładzin ceramicznych na powierzchni suchej zabudowy Siniat – niezależnie od wybranego systemu:
• Całe podłoże poddawane dalszej obróbce, także spoiny, musi być gładkie, suche, stabilne, bez zanieczyszczeń i pęknięć; • Dalsza obróbka jest możliwa dopiero po całkowitym związaniu i wyschnięciu masy szpachlowej; • Zaleca się aby opłytowanie ścian i okładzin składało się z minimum 2 warstw płyt g-k. Gdy nie ma możliwości wykonania podwójnego opłytowania, rozstaw pionowych profili Nida C należy zagęścić do 400 mm.
UWAGA:
Informacje zawarte w tym rozdziale są jedynie ogólnymi zasadami stosowania okładzin ceramicznych jako metody wykończenia suchej zabudowy Siniat. W pierwszej kolejności należy rozważyć zalecania producentów chemii budowlanej i okładzin ceramicznych.
SYSTEM NIDA WODA

Płyty gipsowo-kartonowe w systemie Nida Woda charakteryzują się zmniejszonym wchłanianiem wody (nasiąkliwość do 10%). System ten może być stosowany w łazienkach lub kuchniach gdzie wilgotność powietrza może czasowo (do 10 godzin) zwiększyć się do 85%.
Wykończenie płyt Nida Woda pod płytki ceramiczne
Przed przyklejeniem płytek ceramicznych należy przygotować powierzchnię zabudowy z płyt Nida Woda według poniższych zasad:
• Spoinowanie połączeń płyt Nida Woda należy wykonać standardowo za pomocą gipsu szpachlowego Nida Start z taśmą zbrojącą. Wykonanie spoin na połączeniach płyt g-k umożliwia wykonanie ciągłej i gładkiej powierzchni hydroizolacji o jednakowej grubości;
• Gruntowanie płyt g-k jest wymagane w celu wyrównania chłonności kartonu i masy szpachlowej. Gruntowanie należy wykonać na całej powierzchni zabudowy wykończonej płytkami ceramicznymi oraz w miejscu wykonania powierzchniowego uszczelnienia za pomocą folii w płynie;
• Hydroizolacja w strefie rozpryskiwania wody wykonywana jest za pomocą folii w płynie zastosowanej na obszarze zaznaczonym kolorem niebieskim według schematu 1.

Schemat 1.
Schemat obszarów narażonych na rozpryskiwanie wody w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych – System Nida Woda.
• Wykończenie narożnika na styku ściany z podłogą wykonuje się za pomocą taśmy uszczelniającej do naroży oraz folii w płynie
zastosowanej na podłodze oraz ścianie. Gdy hydroizolacja wykonywana jest tylko na podłodze, uszczelnienie narożnika wykonuje
się analogicznie przy czym folię w płynie nakłada się na ścianę na obszarze 150 mm od poziomu podłogi. Szczelinę pomiędzy
płytami a stropem należy wykończyć trwale elastycznym, grzybobójczym materiałem spoinowym (np. silikon sanitarny).
Wykończenie narożnika w miejscu wykonania uszczelnienia na podłodze oraz ścianie
Wykończenie narożnika w miejscu wykonania uszczelnienia tylko na podłodze

Rysunek 1.
Wykończenie narożników w systemie Nida Hydro
Opis:
- Wykończenie za pomocą trwale elastycznego materiału silikonowego
- Uszczelnienie za pomocą folii w płynie
- Gruntowanie w zależności od rodzaju podłoża oraz zaleceń producenta folii w płynie
- Taśma uszczelniająca do naroży
- Uszczelnienie za pomocą trwale elastycznego materiału silikonowego
- Trwale elastyczna fuga
- Zaprawa cienkowarstwowa do układania okładzin ceramicznych klasy C2TE S1 Wg EN 12004
- Okładzina z płytek ceramicznych
• Uszczelnienie przejść rur instalacyjnych. Otwór w płycie Nida Woda oraz styk płytek ceramicznych i rury należy
uszczelnić obwodowo za pomocą trwale elastycznego materiału spoinowego (np. silikon sanitarny). Aby zwiększyć
przyczepność silikonu krawędzie cięte wokół otworów w płycie należy zagruntować; Gdy przejście znajduje się na
powierzchni ściany z wykonaną hydroizolacją, wokół otworu należy użyć hydroizolacyjną taśmę uszczelniającą.
• Zaprawa cienkowarstwowa do układania okładzin ceramicznych - zgodnie z normą EN 12004 musi spełnić wymagania
w przypadku klasy C2TE S1.
Wyjaśnienia: C2- zaprawa cementowa, elastyczna, T- zaprawa tiksotropowa (zmniejszona spływność), E- wydłużony czas
otwartego schnięcia, S1- klasa elastyczności - klej odkształcalny do 2,5 mm;
• Dopuszcza się wykonanie opłytowania w układzie poziomym przy wykonywaniu zabudowy o szerokości do 1,50m.
SYSTEM NIDA HYDRO

System Nida Hydro został zaprojektowany specjalnie z myślą o wykonywaniu suchej zabudowy w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powietrza oraz zagrożeniu występowania bezpośredniego działania wody. System może być stosowany w pomieszczeniach sanitarnych znajdujących się w budynkach użyteczności publicznej oraz np. w basenach czy saunach gdzie wilgotność powietrza może osiągać wartość 100%. Podstawą systemu jest płyta Nida Hydro, której nasiąkliwość została zmniejszona do 3% a rdzeń został wzbogacony środkami zabezpieczającymi przed powstawaniem pleśni.
Wykończenie płyt Nida Hydro pod okładziny ceramiczne
Przed przyklejeniem płytek ceramicznych należy przygotować powierzchnię zabudowy z płyt Nida Hydro według poniższych zasad:
• Spoinowanie połączeń płytNida Hydro należy wykonać standardowo za pomocą gotowej masy szpachlowej Nida Hydromix z taśmą zbrojącą. Wykonanie spoin na połączeniach płyt g-k umożliwia wykonanie ciągłej i gładkiej powierzchni hydroizolacji o jednakowej grubości;
• Gruntowanie należy wykonać celu wyrównania chłonności kartonu i masy szpachlowej na całej powierzchni zabudowy wykończonej płytkami ceramicznymi oraz w miejscu wykonania powierzchniowego uszczelnienia za pomocą folii w płynie;
• Hydroizolacja ścian w pomieszczeniach o średniej i dużej wilgotności nie jest wymagana. W przypadku pomieszczeń o wysokiej wilgotności powietrza takich jak np. baseny czy publiczne prysznice, należy zastosować folię w płynie na całej powierzchni zabudowy.
Pomieszczenia o średniej i dużej wilgotności powietrza

Schemat 2.
Schemat obszarów wymagających uszczelnienia w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych o średniej i dużej wilgotności powietrza – System Nida Hydro.
Pomieszczenia o wysokiej wilgotności powietrza

Schemat 3.
Schemat obszarów wymagających uszczelnienia w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych o wysokiej wilgotności powietrza – System Nida Hydro.
• Wykończenie narożników na styku ściany z podłogą za pomocą taśmy uszczelniającej do naroży oraz folii w płynie. W przypadku gdy nie jest wymagane całopowierzchniowe uszczelnienie ściany, folię w płynie należy nanieść na ścianę na wysokość min 150 mm od poziomu podłogi. Szczelinę pomiędzy płytami a stropem należy wykończyć za pomocą gotowej masy szpachlowej Nida Hydromix z taśmą zbrojącą.
Wykończenie narożnika w miejscu wykonania uszczelnienia na podłodze oraz ścianie
Wykończenie narożnika w miejscu wykonania uszczelnienia tylko na podłodze

Rysunek 2.
Wykończenie narożników na styku ściany z podłogą w systemie Nida Hydro
Opis:
- Wykończenie gotową masą Nida Hydromix
- Uszczelnienie za pomocą folii w płynie
- Gruntowanie w zależności od rodzaju podłoża oraz zaleceń producenta folii w płynie
- Taśma uszczelniająca do naroży
- Uszczelnienie za pomocą trwale elastycznego materiału silikonowego
- Trwale elastyczna fuga
- Zaprawa cienkowarstwowa do układania okładzin ceramicznych klasy C2TE S1 Wg EN 12004
- Okładzina z płytek ceramicznych
• Uszczelnienie przejść instalacyjnych. Otwór w płycie Nida Hydro oraz styk płytek ceramicznych i rury należy uszczelnić obwodowo za pomocą trwale elastycznego, wodoodpornego materiału silikonowego; Gdy przejście znajduje się na powierzchni ściany z wykonaną hydroizolacją, wokół otworu należy użyć hydroizolacyjną taśmę uszczelniającą.
• Zaprawa cienkowarstwowa do układania okładzin ceramicznych dostosowana do stosowania na podłożu z płyt Nida Hydro - zgodnie z normą EN 12004 musi spełnić wymagania w przypadku klasy C2TE S1.
Wyjaśnienia: C2- zaprawa cementowa, elastyczna, T- zaprawa tiksotropowa (zmniejszona spływność), E- wydłużony czas otwartego schnięcia, S1- klasa elastyczności - klej odkształcalny do 2,5 mm;
SYSTEM HYDROPANEL

System Hydropanel, którego podstawową składową są płyty cementowe Hydropanel, może być stosowany w pomieszczeniach wilgotnych oraz mokrych takich jak łazienki, baseny, publiczne prysznice czy sauny gdzie wilgotność powietrza może osiągać wartość 100%.
Wykończenie płyt cementowych Hydropanel pod okładziny ceramiczne
Przed przyklejeniem płytek ceramicznych należy przygotować powierzchnię zabudowy z płyt Hydropanel według poniższych zasad:
• Spoinowanie połączeń płyt Hydropanel wzdłuż krawędzi fazowanych należy wykonać w dwóch etapach. W pierwszej warstwie spoina wykonywana jest za pomocą masy Hydropanel Finisher (RM lub PM) w którą wtapiana jest taśma zbrojąca Hydropanel Strip. Po wyschnięciu nakładana jest druga warstwa masy Hydropanel Finisher (RM lub PM).
• Niefazowane proste krawędzie płyt Hydropanel muszą być klejone za pomocą kleju do płyt cementowych Hydropanel.
Uwaga: Przed dalszą obróbką płyt Hydropanel powierzchnie spoinowane należy pozostawić do wyschnięcia na jedną dobę. Wykonanie spoin na połączeniach płyt cementowych Hydropanel umożliwia wykonanie ciągłej i gładkiej powierzchni hydroizolacji o jednakowej grubości.
• Gruntowanie wykonuje się za pomocą preparatu gruntującego Hydropanel PM Primer na całej powierzchni zabudowy wykończonej płytkami ceramicznymi oraz w miejscu wykonania powierzchniowego uszczelnienia za pomocą folii w płynie za pomocą wałka. Preparat gruntujący wiąże pył oraz reguluje wchłanianie na całej powierzchni zabudowy.
• Uszczelnienie w strefie rozpryskiwania wody za pomocą folii w płynie zastosowanej na obszarze zaznaczonym według schematu poniżej.

Schemat 4.
Schemat obszarów wymagających uszczelnienia w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych– System Hydropanel
• Wykończenie narożników w pomieszczeniach mokrych za pomocą taśmy narożnikowej oraz folii w płynie. Narożniki pionowe na styku dwóch ścian należy uszczelnić na szerokość 100 mm z obu stron ściany. W przypadku narożników poziomych na styku ściany i podłogi uszczelnienie należy wykonać za pomocą taśmy uszczelniającej do naroży oraz folii w płynie. W przypadku gdy nie jest wymagane całopowierzchniowe uszczelnienie ściany, folię w płynie należy nanieść na ścianę na wysokość min 200 mm od poziomu podłogi. Szczelinę pomiędzy płytami a stropem należy wykończyć za pomocą masy Hydropanel Finisher.
Wykończenie narożnika w miejscu wykonania uszczelnienia na podłodze oraz ścianie
Wykończenie narożnika w miejscu wykonania uszczelnienia tylko na podłodze

Rysunek 3.
Wykończenie narożników na styku ściany z podłogą w systemie Hydropanel
Opis:
- Wykończenie za pomocą masy Hydropanel Finisher
- Uszczelnienie za pomocą folii w płynie
- Gruntowanie w zależności od rodzaju podłoża oraz zaleceń producenta folii w płynie
- Taśma uszczelniająca do naroży
- Uszczelnienie za pomocą trwale elastycznego materiału silikonowego
- Trwale elastyczna fuga
- Elastyczna zaprawa klejowa w klasie co najmniej D2T według normy EN 12004
- Okładzina z płytek ceramicznych
• Uszczelnienie przejść instalacyjnych. Otwór w płytach Hydropanel uszczelnić wokół przejścia za pomocą masy Hydropanel Finisher (RM lub PM). Styk płytek ceramicznych i rury wykończyć trwale elastycznym materiałem
silikonowym. Gdy przejście znajduje się na powierzchni uszczelnianej za pomocą folii w płynie, wokół otworu należy użyć hydroizolacyjną taśmę uszczelniającą.
• Klej do płytek ceramicznych: elastyczna zaprawa klejowa co najmniej D2T wg EN 12004 lub modyfikowany klej w proszku o wysokiej jakości minimum C2T o klasie elastyczności S1 wg EN 12004. Wyjaśnienia: D2- klej dyspersyjny, T- zaprawa tiksotropowa (zmniejszona spływność), C2- zaprawa cementowa, S1- klasa elastyczności – klej odkształcalny do 2,5 mm.