Idź do:

Technologie szkieletowe a technologie murowe – porównanie

O technologiach budowy domów jednorodzinnych napisano już opasłe tomy. Z reguły są to opracowania bardzo szczegółowe. Być może jednak zanim zaczniemy rozważać wpływ rodzaju i grubości zaprawy na parametry muru - warto przyjrzeć się sprawie bardziej ogólnie i porównać nawet nie tyle rodzaje materiałów - co całe technologie.

TECHNOLOGIE SZKIELETOWE A TECHNOLOGIE MUROWE – PORÓWNANIE


Rzecz jest w wypadku niewielkich budynków mieszkalnych dość prosta, bo technologie są w zasadzie dwie: ciężka, czyli murowa (czasem zwana także tradycyjną), oraz lekka, czyli szkieletowa. Określenie “technologia tradycyjna” może być nieco mylące, bo sugeruje że technologie lekkie są tu nowością i awangardą. Tymczasem znany z wielu zabytkowych budynków tzw “mur pruski” nie jest niczym innym jak właśnie szkieletem drewnianym.

Pozostawmy jednak kwestie historyczne. Dla współczesnych inwestorów znacznie istotniejsza jest teraźniejszość, a głównie kwestie technologii i fizyki budowli. Do tych drugich należy oczywiście izolacyjność termiczna, ale także akustyka i pojemność cieplna. Te pierwsze to czas budowy i stopień jej skomplikowania.

Zacznijmy od techniki. W technologiach murowych, niezależnie od używanych do wznoszenia ścian i stropów materiałów, przeważają technologie mokre. Oznacza to po pierwsze konieczność zaangażowania sporej ilości ciężkiego sprzętu, a po drugie dość długi czas wznoszenia przegród i osiągania przez nie pełnej wytrzymałości. Wiąże się to również z pozostaniem w nich tzw. wilgoci technologicznej. To z kolei oznacza między innymi, że przez kilka sezonów grzewczych ściany będą schnąć, co wpłynie chociażby na ich izolacyjność termiczną. Nie ma to większego znaczenia dla ścian warstwowych, w których izolacja termiczna jest wykonana jako osobna warstwa. Jednak dla ścian jednowarstwowych, w których struktura nośna jest jednocześnie izolacją termiczną - wiąże się to z czasowym obniżeniem izolacyjności. Wszystkie te przegrody są jednak względnie jednorodne pod względem parametrów fizycznych (nieco mniejszą jednorodnością charakteryzują się ściany z pustaków, ale na użytek tego tekstu możemy tak drobne różnice pominąć). Charakteryzują się także niewielkim stopniem skomplikowania.

Z kolei w technologiach szkieletowych sprawa ma się nieco inaczej. Wznoszone z lekkich elementów i bez udziału mokrych technologii (wyłączając oczywiście fundamentowanie, niemal jednakowe niezależnie od wybranych materiałów ściennych i stropowych) przegrody nie wymagają ciężkiego sprzętu, wznoszone są bardzo szybko i od razu osiągają pełną wytrzymałość.

Dodać należy jedną jeszcze niezwykle istotną rzecz: we współczesnych technologiach szkieletowych dominuje prefabrykacja. Oznacza to, że całe konstrukcyjne segmenty budynku wykonywane są w halach montażowych, w sterylnych, niemal laboratoryjnych warunkach i z wygodnym dostępem do każdego złącza. Upraszcza to oczywiście montaż, ale też umożliwia skuteczną kontrolę i eliminację ewentualnych błędów. Przygotowanie elementów charakteryzuje więc precyzja nieosiągalna przy wznoszeniu przegród w technologiach murowych. Samo wznoszenie budynku z kolei trwa więc niezwykle krótko, ograniczając się jedynie do ustawienia i połączenia wcześniej przygotowanych, stosunkowo lekkich segmentów. Unikamy przy tym niebezpieczeństw związanych na przykład z utrudnionym dojazdem na plac budowy czy też jego bardzo małą powierzchnią utrudniającą manewrowanie ciężkim sprzętem. Nie zawierają także wilgoci technologicznej - wszystkie parametry fizyczne mają więc swoją docelową wartość natychmiast po wybudowaniu. Cała operacja trwa przy tym mniej więcej 3 do 5 dni. Ogromną zaletą jest także łatwość prowadzenia w ścianach wszystkich niezbędnych instalacji, a także dość swobodny dostęp do nich na każdym etapie użytkowania budynków. Duży w tym udział technologii suchej zabudowy pozwalających szybko i precyzyjnie wykończyć ich powierzchnie.

Na razie więc szkielet w porównaniu z technologiami murowymi wypada doskonale i można zacząć się zastanawiać, dlaczego jeszcze ich nie wyparł. Odpowiedź jest dość prosta: konstrukcje szkieletowe są ekonomicznie uzasadnione przy stosunkowo prostych układach konstrukcyjnych i ograniczonych rozpiętościach. Jednocześnie przegrody takie są niejednorodne - warstwa izolacji termicznej jest znacznie mniejsza tam, gdzie występują elementy konstrukcyjne.

Tak oto niepostrzeżenie przeszliśmy do parametrów fizycznych, o których więcej przeczytasz w artykule Fizyka budynków w technologii szkieletowej. Pierwszym i najpopularniejszym jest oczywiście wspominana już izolacyjność termiczna. Tu ukazuje się jedna z największych zalet systemów szkieletowych. Uzyskanie takiej samej wartości współczynnika U wymaga od nich znacznie mniejszej grubości ściany. O ile w wypadku technologii murowanych ściany zewnętrzne nierzadko przekraczają 50cm, o tyle przegrody szkieletowe z reguły nie przekroczą 30cm. Stanowią również doskonałą izolację dla dźwięków powietrznych – najczęściej lepszą niż w wypadku murów. Znacznie gorzej wygląda sprawa z tłumieniem dźwięków udarowych, do którego po prostu potrzebna jest masa - a tej ściany szkieletowe zwyczajnie nie mają. Ten sam brak masy skutkuje również znacznie gorszą pojemnością cieplną przegród. Oznacza to, że mikroklimat wewnątrz budynku szkieletowego będzie znacznie bardziej dynamiczny. Może to być zarówno wadą, jak i zaletą. Z jednej strony bowiem taki budynek będzie się znacznie szybciej nagrzewał i wychładzał, z drugiej jednak - będzie znacznie łatwiejszy do sterowania temperaturą.

Jak więc widać - trudno jest mówić o wadach i zaletach poszczególnych technologii. Jest to raczej szereg cech z których świadomy inwestor powinien zdawać sobie sprawę wybierając optymalny dla siebie system.

POZNAJ INNE ARTYKUŁY NASZYCH EKSPERTÓW

Budowa w technologii szkieletowej
Kiedy warto rozważyć budowę w technologii szkieletowej
W jakim przypadku warto rozważyć budowę domu w technologii szkieletu drewnianego? Odpowiedzi jest kilka, wszystkie spróbujemy wymienić. WIĘCEJ >
Projektowanie w budownictwie szkieletowym
Projektowanie w budownictwie szkieletowym
Początkiem każdej udanej inwestycji budowlanej jest dość skomplikowany proces dziejący się z reguły z dala od placu budowy - projektowanie. WIĘCEJ >

ZOBACZ NASZE FILMY

Konstrukcyjna płyta wiórowo-cementowa
Konstrukcyjna płyta wiórowo-cementowa Duripanel od Siniat
Płyta cementowa Bluclad
Płyta cementowa Bluclad - wideo

POZNAJ NASZE PRODUKTY

Newsletter Siniat

Nie przegap unikalnych porad oraz wyjątkowych inspiracji. Zapisz się do newslettera Siniat, aby regularnie otrzymywać sprawdzoną wiedzę i wsparcie techniczne pomagające w realizacji inwestycji
na każdym etapie. Materiały ściśle dostosowane
do Twoich preferencji prześlemy Ci prosto na skrzynkę mailową.

Ponadto dla nowych subskrybentów przygotowaliśmy e-booka: „Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy.

Zapisz się >
Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy

Chcesz zarabiać więcej? Zapisz się na profesjonalne szkolenie w Twoim regionie!

Kontakt do pracowników Siniat

Dystrybutorzy Siniat blisko Ciebie