Transport, magazynowanie, obróbka i przycinanie płyt g-k – praktyczne porady

Produkty
przenoszenie płyty g-k
przenoszenie płyty g-k

Płyty gipsowo-kartonowe powszechnie wykorzystywane są jako materiał wykończeniowy zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w hotelach czy ośrodkach sportu. Na wysoką jakość powierzchni ścian, sufitów i innych elementów z płyt g-k wpływa to, czy w trakcie transportu, magazynowania, obróbki i przycinania nie uległy żadnym uszkodzeniom.

Dlatego ważne jest, aby stosować się do poniższych zaleceń. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia uszkodzeń, takich jak: deformacja, zarysowanie czy złamanie płyty.

transport płyty g-k

Transport płyt g-k - zalecenie

transport płyty g-k
  • płyty g-k przenosimy boczną krawędzią pionowo lub przewozimy odpowiednio przystosowanym środkiem transportu (wózek widłowy, samochód ciężarowy, wózek transportowy).
układanie płyty g-k

Magazynowanie i układanie płyt g-k - zalecenia

układanie płyty g-k
  • układamy płyty g-k na suchym, płaskim podłożu (na paletach lub podkładkach drewnianych rozmieszczonych maksymalnie co 35 cm). Takie układanie zapobiega powstawaniu uszkodzeń. Przy składowaniu płyt należy także uwzględniać nośność podłoża, na przykład: 66 płyt g-k Nida Expert o grubości 12,5 mm i długości 2600 mm stanowi dla podłoża obciążenie około 550 kg/m2.
  • płyty oraz inne wyroby gipsowe należy chronić przed wpływem wilgoci i czynników atmosferycznych. Składowanie i montaż należy przeprowadzać w pomieszczeniach zamkniętych w temperaturze od +5°C do +40°C i wilgotności powietrza nie przekraczającej 70%. Płyty g-k, które podczas magazynowania uległy zawilgoceniu, należy przed montażem całkowicie wysuszyć. W tym celu należy rozłożyć je poziomo na płaskim podłożu z możliwością swobodnego przepływu powietrza.
przycinanie płyty g-k

Przycinanie płyt g-k - zalecenia

przycinanie płyty g-k
  • płyty g-k można łatwo docinać przy użyciu noża. Podczas przycinania płyty powinny leżeć na płaskiej powierzchni, ułożone jedna na drugiej, albo pojedynczo na stole. Nożem prowadzonym przy liniale nadcinamy karton licowy (strona płyty bez nadruku), przełamujemy rdzeń gipsowy i rozcinamy karton na stronie tylnej. Tam gdzie wymagane jest szczególnie dokładne przycięcie, zaleca się używanie piły płatnicy o drobnych ząbkach, przeznaczonej do cięcia płyt g-k.
  • ostre krawędzie, powstałe przy cięciu płyty fazujemy nożem do płyt g-k o kącie pochylenia ostrza ok. 45° do 2/3 grubości płyty. Karton strony licowej wygładzamy tarnikiem lub papierem ściernym.

Uwaga! Przy stosowaniu płyt gipsowo-kartonowych SYNIA nie jest wymagane fazowanie krawędzi ciętych płyt. Płyty te posiadają już fabrycznie fazowane cztery krawędzie. Faza na krawędziach krótszych uwidacznia się dopiero po przykręceniu płyt do konstrukcji.

wycinanie otworów w płycie g-k

Obróbka płyt g-k - zalecenia

wycinanie otworów w płycie g-k
  • wszelkie otwory instalacyjne i inne należy najpierw dokładnie wymierzyć, ustalić ich położenie na płycie g-k, a następnie narysować i wyciąć piłą otwornicą, płatnicą lub przyrządem do wycinania otworów w płycie g-k.
  • średnica otworu powinna być o około 10 mm większa niż średnica rury. Rury i przewody nie mogą stykać się z płytą gipsową.

Newsletter Siniat

Nie przegap unikalnych porad oraz wyjątkowych inspiracji. Zapisz się do newslettera Siniat, aby regularnie otrzymywać sprawdzoną wiedzę i wsparcie techniczne pomagające w realizacji inwestycji
na każdym etapie. Materiały ściśle dostosowane
do Twoich preferencji prześlemy Ci prosto na skrzynkę mailową.

Ponadto dla nowych subskrybentów przygotowaliśmy e-booka: „Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy.

Zapisz się >
Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy