Budynek szkieletowy – kiedy warto rozważyć postawienie domu w konstrukcji szkieletowej?

Budownictwo szkieletowe
Zdjęcie przedstawia budynek wykonany w technologii szkieletowej z wykorzystaniem materiałów Siniat.
Zdjęcie przedstawia budynek wykonany w technologii szkieletowej z wykorzystaniem materiałów Siniat.

Odpowiedzi na wyżej postawione pytanie jest kilka. Wszystkie spróbujemy wymienić poniżej. Na żaden chyba problem nie ma rozwiązań uniwersalnych, niezależnych od okoliczności. Bez względu na sytuację należy najpierw rozważyć wszystkie czynniki zewnętrzne (zarówno pozytywne jak i negatywne) i możliwości ich wykorzystania lub zminimalizowania strat. To samo dotyczy oczywiście również wyboru konstrukcji, w której planujemy budować dom. Każda z możliwych ma swoje wady i zalety i każda będzie odpowiadać na inne oczekiwania użytkownika. Poniżej przyjrzymy się bliżej zagadnieniu budowy domu szkieletowego. 

Kiedy warto rozważyć postawienie domu szkieletowego?

Jedną z najbardziej odmiennych od wszystkich innych technologii jest konstrukcja szkieletowa. Dzięki zaletom, których nie mają inne technologie - stanowi ona doskonałe uzupełnienie luki w całej palecie możliwości. Jednak - jak i cała reszta tej palety - nie jest rozwiązaniem doskonałym na wszystkie warunki i nie jest dla wszystkich.

Kiedy zależy nam na czasie warto postawić na budowę domu szkieletowego

Zdjęcie przedstawia budynek wykonany w technologii szkieletowej z wykorzystaniem materiałów Siniat.

Budownictwo szkieletowe jest jedną z absolutnie najszybszych technologii budowlanych. O ile w wypadku technologii murowych rozmawiamy o miesiącach - o tyle przy domach z konstrukcji szkieletowej jest to kwestia dni. Bowiem fundament budynku szkieletowego jest tu jedynym elementem „mokrym” - wymagającym wody i ciężkiego sprzętu, a także oczekiwania na osiągnięcie pełnej nośności. Wszystkie inne komponenty domu mogą być obciążane natychmiast po montażu.

Dodatkowo znacznie uproszczone jest planowanie budowy domu szkieletowego. Dzięki prefabrykacji elementów budynku są one wykonywane z niemal laboratoryjną dokładnością. Efekty tego są widoczne chociażby przy zamawianiu i montażu stolarki okiennej.

W wypadku technologii murowych procedura jest następująca: najpierw wykonujemy ściany z otworami. Następnie umawiamy się z producentem stolarki na pomiar i dopiero wtedy rusza produkcja, która najczęściej trwa 6 do 8 tygodni. Wynika to ze stosunkowo niewielkiej dokładności wykonywania ścian. Dla inwestora natomiast to całe miesiące przestoju na budowie.

W przypadku konstrukcji domu szkieletowego wielkość otworów zostaje ustalona na etapie projektowania i wiadomo że w procesie prefabrykacji zostaną one wykonane z milimetrową dokładnością. Stolarkę można więc zamawiać w zasadzie równolegle ze ścianami, co dla inwestora oznacza kolejne przyspieszenie. Nawet o dwa miesiące.

Wybierzmy system szkieletowy kiedy planujemy budowę domu o prostej bryle

W budownictwie szkieletowym wznieść można prawie wszystko. Drewniane kratownice mogą przykryć niemal dowolną rozpiętość. Pomaga w tym także zastosowanie drewna klejonego i innych, bardziej zaawansowanych profili. Niemniej z ekonomicznego punktu widzenia system szkieletowy najlepiej sprawdza się przy budynkach o prostej konstrukcji i ograniczonych rozpiętościach przykryć. Można wtedy w pełni wykorzystać wszystkie zalety tej technologii, a jednocześnie koszt budowy domu nie okaże się zaporą nie do przebycia.

Jeśli jednak planujemy budynek o skomplikowanej bryle i geometrii dachu, a także ogromnych rozpiętościach stropów - koszty budowy domu w konstrukcji szkieletowej prawdopodobnie przekroczą zyski wynikające z takiego wyboru systemu. Warto jednak w takim wypadku pamiętać o systemach mieszanych. Połączenie murów konstrukcyjnych i ciężkich stropów, czy też elementów stalowych ze ścianami i przykryciami szkieletowymi jest oczywiście możliwe i w wielu przypadkach sprawdza się doskonale. Wymaga to jedynie dobrego projektanta, a także wysokich umiejętności koordynacyjnych inwestora lub zatrudnienia inwestora zastępczego, który podoła takiemu zadaniu.

Kiedy chcemy w pełni panować nad klimatem rozważmy budowę domu szkieletowego

Zdjęcie przedstawia budynek wykonany w technologii szkieletowej z wykorzystaniem materiałów Siniat.

Ściany szkieletowe mają bardzo małą pojemność cieplną przy bardzo wysokiej izolacyjności. Oznacza to, że utrzymanie stałej temperatury we wnętrzu wymaga bardzo niewielkich - ale stałych nakładów energetycznych. Z jednej strony więc budynek szkieletowy charakteryzuje się bardzo wysoką energooszczędnością, ale z drugiej - wyjątkowo łatwo i szybko można zmieniać temperaturę we wnętrzu, ponieważ ściany nie przechowują dużej ilości energii. Można ją więc bardzo szybko obniżyć. Odbierają również niewiele energii z powietrza wewnątrz - nagrzewanie trwa więc również jedynie krótką chwilę

Dom szkieletowy będzie więc doskonały na przykład dla często wyjeżdżających w delegację, lub też jako budynek sezonowy - na przykład narciarska chatka w górach. Dzięki temu że wszystkie ściany (zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne) mogą mieć niemal jednakowo dobre parametry izolacyjne - można również dość swobodnie regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i dowolnie ją zmieniać. Dom szkieletowy będzie również fenomenalnie współpracować z klimatyzacją. Efekty jej działania odczuwalne będą zdecydowanie szybciej niż w budynkach murowanych, a moc urządzenia będzie mogła być wyraźnie mniejsza. To z kolei w sposób oczywisty odbije się na zużyciu prądu.

Aby jednak w pełni wykorzystać wszystkie wyżej wymienione cechy - dobrze jeśli budynek oparty na systemie szkieletowym wyposażony będzie w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Warto również rozważyć inwestycję w gruntowy wymiennik ciepła.

Kiedy musi być czysto i elastycznie rozważ system szkieletowy

Nie jest żadną tajemnicą, że tzw. technologie tradycyjne brudzą. Murowanie, wylewanie stropów i posadzek czy tynkowanie pozostawiają po sobie ogromne ilości pyłu i przeróżnego rodzaju odpadów. Jeszcze więcej powstaje przy wyburzaniu takich przegród. To oczywiście nie stanowi większego problemu przy budowie nowego domu na dużej działce. Jeśli jednak przebudowujemy już zamieszkany budynek, lub też wiemy że wznoszony właśnie dom w niedługim czasie zostanie przebudowany - warto pomyśleć o systemie szkieletowym. Dzięki temu podział wspólnego pokoju dziecięcego na dwa mniejsze, kiedy dzieci urosną i będą potrzebowały własnych kątów, czy też połączenie salonu i gabinetu kiedy ten ostatni przestanie być potrzebny - będzie operacją prostą i czystą. Podobnie rzecz się ma ze wszystkimi zmianami w instalacjach.

Więcej informacji na temat budownictwa szkieletowego vs budownictwo tradycyjne znajdziesz w artykule Technologia szkieletowa a technologia murowa – porównanie.

Newsletter Siniat

Nie przegap unikalnych porad oraz wyjątkowych inspiracji. Zapisz się do newslettera Siniat, aby regularnie otrzymywać sprawdzoną wiedzę i wsparcie techniczne pomagające w realizacji inwestycji
na każdym etapie. Materiały ściśle dostosowane
do Twoich preferencji prześlemy Ci prosto na skrzynkę mailową.

Ponadto dla nowych subskrybentów przygotowaliśmy e-booka: „Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy.

Zapisz się >
Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy