Ściany biurowe z płyt g-k

Ścianki działowe wracają do biur

Do niedawna panowało powszechne przekonanie, że open space to idealny model aranżacji przestrzeni biurowej. Badania poziomu satysfakcji pracowników poddały tą tezę w wątpliwość, a firmy coraz częściej decydują się na przebudowę pomieszczeń i wydzielenie tradycyjnych gabinetów.

W obliczu nadchodzących zmian warto zwrócić uwagę na technologię systemów suchej zabudowy, która pozwala na szybkie i relatywnie tanie przeorganizowanie powierzchni dzięki ścianom działowym, np. z płyt gipsowo-kartonowych.

Open space, czyli wnętrze pozbawione ścianek działowych

Aranżacja open space Siniat

Idea open space narodziła się w latach 50-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Umiejscowienie kilkunastu, kilkudziesięciu, a czasem nawet kilkuset pracowników w jednym dużym pomieszczeniu miało zdaniem pomysłodawców poprawić komunikację w firmie, a zarazem stanowić bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni biurowej. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat duży odsetek korporacji zdecydował się na wdrożenie takiego modelu aranżacji miejsca pracy. Do Polski koncepcja biur typu open space dotarła w połowie lat 90-tych i po dziś dzień dynamicznie się rozwija.

Wpływ open space na funkcjonowanie pracownika

Przez długie lata w debacie na temat zalet i wad pracy w tzw. open space’ach dominowały wspomniane argumenty o lepszej komunikacji i wykorzystaniu przestrzeni. Dopiero od pewnego czasu uwaga badaczy skoncentrowała się na komforcie pracy samego pracownika. Naukowcy podkreślają, że praca w otwartej przestrzeni może powodować wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego pracowników. Nieustanny hałas i brak intymności zakłócają aktywność mózgu i skutkują zaburzeniami koncentracji. Badacze z Queensland University of Technology odkryli, że zgiełk w biurze może wpływać na wzrost ciśnienia krwi u pracowników, prowadzić do stresu oraz potęgować zmęczenie. Z kolei naukowcy z University College London postanowili zbadać problem u źródła poprzez ankietę przeprowadzoną wśród 20 tys. pracowników pracujących w biurze typu open space. Ponad 60% ankietowanych skarżyło się na brak spokoju w pracy, a 56% brakowało prywatności.

Dostosowanie pomieszczeń biurowych do potrzeb pracownika

Aranżacja open space Siniat

We współczesnych czasach największym dobrem i wartością firmy nie jest optymalne wykorzystane biuro, ale efektywny, kompetentny zespół ludzi. Jednym z warunków efektywności pracowników jest stworzenie im możliwie idealnych, komfortowych warunków do pracy. Biorąc pod uwagę powyższe badania naukowe i społeczne, open space nie sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu pracowników. Coraz częściej firmy o wysokiej kulturze organizacji i skoncentrowane na samym pracowniku, odchodzą od klasycznych open space’ów. Decydują się na budowę biurowych ścianek działowych, które umożliwiają wydzielenie pomieszczeń dla konkretnych zespołów roboczych. Standardem stała się także aranżacja oddzielnych biur dla kadry kierowniczej.

Ściany biurowe z płyt g-k to odpowiedź na nowe wymagania

Wiele współczesnych biur zaprojektowanych jest w modelu open space. Dostosowanie tych przestrzeni do pracy indywidualnej lub w kameralnym zespołach to duży wysiłek finansowy, ale i logistyczny. Szczególnie, jeżeli zastosowano by tradycyjne prace murarskie i stawianie ścian działowych z cegły. Czas prac oraz ich inwazyjność oznaczałoby wyłączenie biur na długie tygodnie.

Kolejną kwestią jest elastyczność takiego rozwiązania. W przypadku konieczności zmiany układu pomieszczeń stoimy w obliczu wyburzania ścian i stawiania ich na nowo.

Wobec powyższych argumentów rozwiązaniem dla inwestorów są systemy suchej zabudowy bazujące na popularnych płytach gipsowo-kartonowych. Ściany wewnętrzne mogą powstać także z nowoczesnych płyt gipsowo-włóknowych, czy też cementowych.

Konstrukcje działowych ścian biurowych stawianych w technologii systemowej mają wiele zalet i idealnie sprawdzą się podczas przearanżowania open space’u w układ niezależnych pomieszczeń.

Po pierwsze, montaż biurowej ścianki działowej jest bardzo szybki, dzięki czemu prace mogą zostać zrealizowane w przeciągu kilku dni, a nie tygodni. Prace remontowe są stosunkowo czyste, co również ma duże znaczenie dla inwestorów.

Po drugie, konstrukcje ścianek biurowych z płyt g-k są bardzo lekkie, więc nie obciążają nadmiernie stropów.

Kolejnym argumentem jest możliwość szybkiego demontażu biurowych ścian działowych i ewentualne postawienia ich w innym układzie funkcjonalnym.

Ściany wykonane w systemie suchej zabudowy zapewniają użytkownikom duży komfort akustyczny, dobrze wyciszają przestrzeń. W przypadku pomieszczeń typu sala konferencyjna można zastosować płyty perforowane Nida Sonic o podwyższonych właściwościach dźwiękochłonnych, które zapewnią idealny komfort pracy.

Ściany biurowe w systemie suchej zabudowy są rozwiązaniem całkowicie bezpiecznym dla użytkownika. Gips, jeden z najstarszych materiałów budowlanych wykorzystywanych przez człowieka, może stworzyć optymalny mikroklimat w przestrzeni biurowej, gdyż ma niską przewodność cieplną i wysoką przepuszczalność pary wodnej.

Ściany biurowe zbudowane z tego materiału mają wyjątkową zdolność wchłaniania nadmiaru wilgoci z powietrza i oddawania jej, gdy we wnętrzach zaczyna robić się sucho.

Alergików ucieszy fakt, że ściany biurowe z materiałów na bazie gipsu są bezzapachowe i nie przyciągają kurzu.

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo