Ścianki biurowe z płyt g-k

Do niedawna panowało powszechne przekonanie, że open space to idealny model aranżacji przestrzeni biurowej. Badania poziomu satysfakcji pracowników poddały tą tezę w wątpliwość, a firmy coraz częściej decydują się na przebudowę pomieszczeń i wydzielenie tradycyjnych gabinetów. W obliczu nadchodzących zmian warto zwrócić uwagę na technologię systemów suchej zabudowy, która pozwala na szybkie i relatywnie tanie przeorganizowanie powierzchni, za sprawą postawienia w wyznaczonych miejscach biurowych ścianek działowych, np. z płyt gipsowo-kartonowych.

Open space, czyli wnętrze pozbawione ścianek działowych

Aranżacja open space Siniat

Idea open space narodziła się w latach 50-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Umiejscowienie kilkunastu, kilkudziesięciu, a czasem nawet kilkuset pracowników w jednym dużym pomieszczeniu miało zdaniem pomysłodawców poprawić komunikację w firmie, a zarazem stanowić bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni biurowej. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat duży odsetek korporacji zdecydował się na wdrożenie takiego modelu aranżacji miejsca pracy. Do Polski koncepcja biur typu open space dotarła w połowie lat 90-tych i po dziś dzień dynamicznie się rozwija. Wpływ open space na funkcjonowanie pracownika

Przez długie lata w debacie na temat zalet i wad pracy w tzw. open space’ach dominowały wspomniane argumenty o lepszej komunikacji i wykorzystaniu przestrzeni. Dopiero od pewnego czasu uwaga badaczy skoncentrowała się na komforcie pracy samego pracownika. Naukowcy podkreślają, że praca w otwartej przestrzeni może powodować wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego pracowników. Nieustanny hałas i brak intymności zakłócają aktywność mózgu i skutkują zaburzeniami koncentracji. Badacze z Queensland University of Technology odkryli, że zgiełk w biurze może wpływać na wzrost ciśnienia krwi u pracowników, prowadzić do stresu oraz potęgować zmęczenie. Z kolei naukowcy z University College London postanowili zbadać problem u źródła poprzez ankietę przeprowadzoną wśród 20 tys. pracowników pracujących w biurze typu open space. Ponad 60% ankietowanych skarżyło się na brak spokoju w pracy, a 56% brakowało prywatności.

Dostosowanie pomieszczeń biurowych do potrzeb pracownika

Aranżacja open space Siniat

We współczesnych czasach największym dobrem i wartością firmy nie jest optymalne wykorzystane biuro, ale efektywny, kompetentny zespół ludzi. Jednym z warunków efektywności pracowników jest stworzenie im możliwie idealnych, komfortowych warunków do pracy. Biorąc pod uwagę powyższe badania naukowe i społeczne, open space nie sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu pracowników. Coraz częściej firmy o wysokiej kulturze organizacji i skoncentrowane na samym pracowniku, odchodzą od klasycznych open space’ów. Decydują się na budowę biurowych ścianek działowych, które umożliwiają wydzielenia mniejszych pomieszczeń dla konkretnych zespołów roboczych. Standardem stała się także aranżacja oddzielnych biur dla kadry kierowniczej.

Ściany biurowe z płyt g-k to odpowiedź na nowe wymagania
Jeżeli trend się faktycznie odwróci i biura typu open space zaczną tracić na popularności to zarówno firmy, jak i inwestorzy wynajmujący firmom przestrzenie biurowe, staną w obliczu dużego wyzwania. Zdecydowana większość nowoczesnych biur przygotowywana jest w modelu open space. Dostosowanie tych przestrzeni do pracy indywidualnej lub w kameralnym zespołach to duży wysiłek finansowy, ale i logistyczny. Szczególnie, jeżeli mielibyśmy na myśli tradycyjne prace murarskie i stawianie ścian działowych z cegły. Czas prac oraz ich inwazyjność oznaczałoby wyłączenie biur na długie tygodnie.

Kolejną kwestią pozostaje elastyczność takiego rozwiązania. W przypadku konieczności zmiany układu pomieszczeń stoimy w obliczu wyburzania ścian i stawiania ich na nowo. Wobec powyższych argumentów szansy należy upatrywać w systemach suchej zabudowy, a więc w popularnych płytach gipsowo-kartonowych.

Konstrukcje ścian stawiane w technologii systemowej mają bardzo wiele zalet i idealnie sprawdzą się podczas przearanżowania open space’u w układ niezależnych pomieszczeń.

Po pierwsze, montaż biurowej ścianki działowej jest bardzo szybki, dzięki czemu prace mogą zostać zrealizowane w przeciągu kilku dni, a nie tygodni. Mamy do czynienia ze stosunkowo czystymi pracami remontowymi, co również w tym przypadku ma duże znaczenie dla inwestorów.

Po drugie, konstrukcje i same płyty g-k są bardzo lekkie, więc nie będą nadmiernie obciążać stropów.

Kolejnym argumentem jest możliwość szybkiego demontażu biurowych ścian działowych i ewentualne postawienia ich w innym układzie funkcjonalnym. Ściany wykonane w systemie suchej zabudowy zapewniają użytkownikom duży komfort akustyczny, dobrze wyciszają przestrzeń. W przypadku pomieszczeń typu sala konferencyjna można zastosować płyty perforowane Nida Sonic o podwyższonych właściwościach dźwiękochłonnych, które zapewnią idealny komfort pracy. Sucha zabudowa jest też rozwiązaniem całkowicie bezpiecznym dla użytkownika.

Innowacyjne rozwiązania
Certyfikowane systemy
Zrównoważone budownictwo