Jak przygotować ścianę gk do tapetowania?

Ściana z płyt g-k podczas tapetowania z ustawioną drabiną.

Efektowna i dobrze przyklejona tapeta z pewnością nada charakteru naszym pomieszczeniom. Jeśli zadbamy, by jej położenie było prawidłowe i estetyczne, będziemy mogli cieszyć się unikalnym wnętrzem przez lata. Jak zatem właściwie położyć tapetę na płytach gipsowo-kartonowych? Kluczem do tego zadania jest jak najlepsze przygotowanie podłoża.

Efekt gładkiej ściany

 • Gruntowanie płyt kartonowo-gipsowych

  Krawędzie cięte między płytami gk pierwszej kolejności należy zagruntować. Ich cięcie bowiem powoduje, że na powierzchni materiału osadza się pył, który utrudnia przyczepność masy gipsowej. Na dokładnie oczyszczoną powierzchnię powinniśmy nałożyć warstwę preparatu gruntującego. Należy dobrać właściwy rodzaj produktu pamiętając, że płyty gk są bardzo chłonne. Całość pozostawiamy do wyschnięcia.

 • Szpachlowanie połączeń

  W tym celu musimy rozrobić gips szpachlowy Nida Start z wodą, a wszelkie informacje w tym zakresie znajdują się na opakowaniu produktu. W pierwszej kolejności wypełniamy pacą uszkodzenia i ubytki w płytach. Następnie szpachlujemy łączenia, wykonując poprzeczne ruchy. Pamiętajmy o wygładzeniu i wyrównaniu całości.

  Uwaga! Zaspoinowana płyta jest dobrym podkładem pod grube i średnio-grube tapety. Jeśli natomiast chcemy przykleić cienkie, gładkie lub błyszczące tapety, wówczas konieczne jest zaszpachlowanie całej powierzchni płyt do grubości ok 3mm. Należy pamiętać, aby wybierać produkt o większej twardości. Na tak przygotowanej powierzchni nie powinny odznaczać się miejsca spoin i nie powinno być jakichkolwiek śladów, rys, itp.

 • Zbrojenie styków płyt gk taśmą

  Po aplikacji gipsu szpachlowego należy zatopić w nim taśmę do spoinowania. Może to być taśma papierowa lub fizelina z włókna szklanego. Należy umieścić jej środek wzdłuż całego połączenia. Ważne jest, by docisnąć ją do podłoża celem pozbycia się nadmiaru powietrza spod taśmy

  Uwaga! W przypadku wyboru taśmy papierowej, należy ją uprzednio zwilżyć wodą, aby wyrównać absorpcję wody z gipsu szpachlowego i uniknąć odparzeń taśmy. Można też pominąć aplikację taśmy, jeżeli do spoinowania użyjemy wzmocnionego i elastycznego gipsu szpachlowego Nida Max przeznaczonego do spoinowania bez taśmy zbrojącej.

  Zatopioną taśmę trzeba pokryć drugą warstwą masy szpachlowej. Preparat nakłada się na łączenie i wyrównuje pacą. Nadmiar zaś należy ściągnąć szpachlą.

 • Spoinowanie narożników wewnętrznych i zewnętrznych

  W przypadku narożników wewnętrznych (na przykład na styku ściany i sufitu) wykonujemy te same czynności, jak przy spoinowaniu połączeń na ścianach. Ułatwieniem dla tego zadania może być wykorzystanie dedykowanych mas , które dobrze się sprawdzą przy tego typu pracach.

  Przy montażu narożników zewnętrznych styki płyt gipsowych również należy pokryć przygotowaną uprzednio masą szpachlową. Następnie musimy docisnąć narożnik aluminiowy przeznaczony do płyt gk i z użyciem poziomicy sprawdzić równość mocowania. Kiedy czynność okaże się prawidłowo wykonana, możemy zamaskować narożnik drugą warstwą masy szpachlowej.

 • Szlifowanie płyt gk

  Po całkowitym wyschnięciu ścian, koniecznie trzeba je oszlifować. Przy mniejszej powierzchni wystarczy do tego gąbka ścierna bądź packa do szlifowania. Z kolei większe powierzchnie możemy dotrzeć przy pomocy profesjonalnego sprzętu, jak szlifierki do gładzi. Co do zasady ściany wygładza się okrężnymi ruchami, w bardzo staranny sposób, aż znikną wszystkie zgrubienia z gipsu.

  Uwaga! W trakcie szlifowania należy pamiętać o zabezpieczeniu maską nosa i ust przed unoszącym się pyłem.

  W końcowym efekcie ściana musi być równa i gładka. Możemy to sprawdzić z wykorzystaniem przynajmniej dwumetrowej łaty, którą należy przykładać do podłoża w różnych ustawieniach. Zasadniczo najważniejsza jest równość w poziomie, bowiem pofalowanie wpływa na długość powierzchni i doprowadzi do rozejścia się styków fragmentów tapety. W związku z tym prześwity pod przykładaną łatą nie powinny być szersze niż 2 mm. Można to sprawdzić wzrokowo oraz dotykiem dłoni. Ze standardami wykończenia płyt gipsowo-kartonowych możesz zapoznać się tutaj.

  Należy pamiętać, że po szlifowaniu powierzchni należy ją zagruntować, aby wyrównać chłonność podłoża. Przy doborze środka gruntującego należy dobrać taki preparat, który jest zalecany przez producenta kleju do tapet. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest używanie produktów systemowych od jednego producenta, ponieważ dzięki temu unikniemy niepożądanych reakcji chemicznych.

Ściana z płyt g-k podczas tapetowania

Przygotowanie płyt gk do tapetowania

Ogromną zaletą płyt gipsowo-kartonowych jest to, że nadają się do każdego rodzaju tapet. Sam koszt ułożenia jest mniejszy niż w przypadku tapetowania starszego podłoża.

Na dzień przed klejeniem tapet konieczne jest zagruntowanie całej powierzchni. Przede wszystkim przyczyni się to do wyrównania chłonności całego podłoża i jego wzmocnienia. Możliwe będzie też w przyszłości usunięcie tapety bez uszkodzenia ścian. W przypadku płyt gk odpowiednie będzie wykorzystanie pigmentowego podkładu to tapet.

Uwaga! Warto gruntować podłoże preparatem zalecanym przez danego producenta kleju. Miejsca za grzejnikami należy gruntować dwukrotnie. Po wyschnięciu gruntu, trzeba nałożyć podkład składający się z rozcieńczonego wodą kleju do tapet.

Uwaga! Jeśli planujemy przykleić na płytach tapety z podłożem flizelinowym oraz z wierzchnią warstwą o jasnej kolorystyce, pomocne będzie wcześniejsze pomalowanie powierzchni białą farbą emulsyjną, by kolor ściany nie prześwitywał przez tapetę.

Przed naklejeniem pierwszego brytu tapety, konieczne jest wyznaczenie pionowej linii bazowej, która zapewni równomierne pokrycie całej przestrzeni. Należy to wykonać na ścianie prostopadłej do tej okiennej i w odległości mniej więcej 50 cm od narożnika (jeżeli będziemy używać tapet o standardowej szerokości). Natomiast do wyznaczenia pionu przyda się długa poziomnica lub prosta deska przedłużająca krótszą poziomicę. W przypadku braki odpowiednich narzędzi, przydatny też będzie pion murarski czy nawet sznurek z obciążeniem. Linię należy wyraźnie nakreślić na ścianie, by pozostała widoczna również po naniesieniu kleju.

Po takim przygotowaniu naszych płyt gipsowo-kartonowych, możemy przejść do naklejania tapet.

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo