Jak postawić ścianę z płyt gipsowo-kartonowych? 3 sprawdzone systemy

Ściana z płyty g-k

W tym artykule dowiesz się:

  • Kiedy stosować profile kapeluszowe?
  • Jak wykonać konstrukcję przedścianki?
  • Jakie rozwiązanie zastosować na stare ściany?

Płyty gipsowo-kartonowe (g-k) są nieodzownym elementem współczesnego budownictwa, charakteryzując się wszechstronnością i prostotą montażu. Stanowią one standard w konstrukcji ścian, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Poniżej przedstawiamy trzy profesjonalne systemu montażu płyt g-k, które zapewniają trwałość, estetykę i efektywność. 

Ściana z płyty g-k

Mocowanie na profilach kapeluszowych

Ten system jest wyjątkowo efektywny pod względem oszczędności przestrzeni. Profile kapeluszowe montowane są bezpośrednio do różnorodnych powierzchni ściennych, co eliminuje konieczność stosowania dodatkowych wieszaków. Jest to idealne rozwiązanie do opłytowania mniej estetycznych powierzchni, takich jak blaszane garaże. Profile kapeluszowe pozwalają na szybki, prosty i efektywny montaż płyt g-k, co znacząco poprawia wygląd i funkcjonalność wnętrza. 

Ściana z płyty g-k

Okładzina ścienna wolnostojąca

System przedścianek polega na instalacji konstrukcji nośnych przed istniejącymi ścianami, co poprawia izolację akustyczną i termiczną oraz umożliwia wyrównanie powierzchni ścian. Konstrukcja przedścianek może być wykonana bez konieczności kotwienia profili w ścianach, co jest szczególnie użyteczne w przypadku adaptacji wnęk. Użycie profili C50 i płyt akustycznych, takich jak Nida Sonic, gwarantuje wysoką funkcjonalność oraz etsetykę.

Jak postawić ścianę z płyt gipsowo-kartonowych? 3 sprawdzone systemy

Przedścianka na profilach Nida CD i UD

Ten system jest stosowany do renowacji starych i uszkodzonych ścian. Zamiast usuwania starych warstw tynku, wykorzystuje się suchą zabudowę, co minimalizuje ryzyko dodatkowych uszkodzeń. Konstrukcja nośna z profili sufitowych Nida CD oraz Nida UD, mocowana za pomocą elementów Nida ES, umożliwia odsunięcie płyt g-k od ściany, co zwiększa stabilność i trwałość całej konstrukcji.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego systemu montażu płyt gipsowo-kartonowych zależy od specyficznych warunków budynku oraz wymagań dotyczących izolacji akustycznej i termicznej. Dzięki różnorodnym metodom montażu, płyty g-k można efektywnie wykorzystać w szerokim zakresie zastosowań, zapewniając zarówno trwałość, jak i estetyczny wygląd. Te sprawdzone systemy instalacji gwarantują profesjonalne wykończenie każdej przestrzeni budowlanej. 

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo