Patrz na życie przez różowe… płyty!

Sposoby ekipy na fachowe płytowanie i szpachlowanie połączeń płyt gipsowo-kartonowych

W tym artykule dowiesz się:

  • na co zwrócić uwagę przy doborze pyt g-k na poddaszu,
  • jak prawidłowo fazować płyty gipsowo-kratonowe,
  • jak spoinować płyty g-k na poddaszu.

Kolejny dzień i kolejne remontowe wyzwania – w dzisiejszym odcinku Ekipa Remontowa Siniat stawia czoła dwóm kluczowym zadaniom – rozpoczyna się etap płytowania oraz szpachlowania połączeń płyt gipsowych.

Zanim jednak zaczniemy zasadnicze działania, nasza Ekipa przypomina, że potrzebne jest do tego odpowiednie przygotowanie, czyli przyklejenie taśmy pod połączenia ślizgowe. Bez tego elementu moglibyśmy natknąć się na pęknięcia powierzchni gipsowej w niechcianych miejscach. Kiedy wiemy już jak istotna na tym etapie jest taśma do połączeń ślizgowych, która pozwala nam stworzyć tzw. pęknięcie kontrolowane, jesteśmy gotowi do tego, by wprowadzić nieco… różowego koloru!

Montaż płyt ogniochronnych na poddaszu użytkowym

Dobór płyt gipsowo-kratononwych na poddasze

Bez obaw, nie mamy na myśli malowania sufitu różową barwą, ale montaż Płyt Nida Ogień Plus, które charakteryzuje właśnie ten szczególny kolor – nasi fachowcy sukcesywnie, krok po kroku, zajmują się ich montażem u góry. Spośród wielu produktów Siniat mamy do wyboru różne typy płyt ogniowych, a ich dobór zależny jest między innymi od tego, na jaki czas chcemy zabezpieczyć poddasze przed ogniem (a więcej o wytycznych prawnych dotyczących zabezpieczenia poddaszy przeczytacie TUTAJ >)

Fazowanie płyty gipsowo-kartonowej

Fazowanie płyt gipsowo-kratonowych

Kolejny etap, jaki obserwujemy w tym odcinku, to fazowanie krawędzi płyt, czyli działanie, które pozwoli naszym ekspertom uzyskać później gładką i równą powierzchnię.

Po zapłytowaniu sufitu, Ekipa zwraca uwagę na drobną rzecz, ale jakże istotną z punktu widzenia dalszych prac remontowych – to tutaj odkrywa karty i zdradza, jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się pyłu powstałego przy fazowaniu. A sposób ten okazuje się zaskakująco prosty – wystarczy woda i pędzelek, które lekko zwilżając krawędzie, likwidują widoczny pył w mgnieniu oka.

Szpachlowanie płyt gk z wykorzystaniem gupsu szpachlowego Nida Max

Spoinowanie płyt g-k

W dalszej części widzimy już nie tylko skoki na drabiny, ale przede wszystkim proces spoinowania fabrycznych i niefabrycznych łączeń. A do tego najlepiej sprawdza się gips szpachlowy Nida Max, który nie wymaga użycia taśmy zbrojącej. Nasi eksperci zdradzają też, jaką konsystencję powinna mieć nasza masa, żeby skutecznie działała – najlepiej sprawdzi się taka, która po odwróceniu nie spada – zupełnie jak w przypadku ubitych białek jaj w kulinarnych działaniach. To wtedy możemy być pewni tego, że nasza masa została dobrze wyrobiona i jest gotowa do nakładania.

Montaż podwójnego opłytowania na suficie podwieszanym na poddaszu

Kolejnego dnia, kiedy masa już zaschnie i stwardnieje, następuje etap nakładania drugiej warstwy płyt – należy robić to według określonych, profesjonalnych zasad, ale na szczęście nasi fachowcy mają te zasady w głowie, a w dodatku dzielą się nimi z widzami. Przede wszystkim zwracają uwagę na to, że łączenia drugiej warstwy płyt nie mogą pokrywać się z łączeniami płyt warstwy pierwszej. W tym celu należy przesunąć zarówno cięte, jak i oryginalne łączenia o minimum 40 cm względem pierwszej płyty.

Szpachlowanie płyt gk na połączeniach

W końcowych zmaganiach tego odcinka widzimy etap szpachlowania łączeń płyt – w przypadku połączeń ciętych i oryginalnych, połączeń ślizgowych czy łączenia skosu z podwieszanym sufitem, wszędzie użyjemy innego rodzaju taśmy, a mamy do wyboru ich kilka – taśma Siniat Connect, taśma Siniat Comfort czy też fizelina. Dlaczego właśnie takie, a nie inne taśmy? Na to odpowiedzą Wam już nasi specjaliści!

Ekipa Remontowa Siniat

Uzyskany efekt pokazuje, że płaszczyzna tworzona przez naszych ekspertów rzeczywiście zaczyna przypominać wyglądem sufit. Jednak to jeszcze nie koniec remontowego wyzwania, bo czekają nas dalsze prace, które zachęcamy śledzić oglądając dalsze odcinki Ekipy Remontowej Siniat!


W tym odcinku pomocnikami Ekipy Remontowej Siniat byli:

Innowacyjne rozwiązania
Certyfikowane systemy
Zrównoważone budownictwo