Ściana g-k z otworem drzwiowym – to proste!

Ściana g-k z otworem drzwiowym – to proste!

W tym artykule dowiesz się:

  • co przygotować do budowy ściany działowej,
  • jak zainstalować profile C,
  • jakie jest zastosowanie profilu ościeżnicowego,
  • jak prawidłogo montować płyty gipsowo-kartonowe.

Nowych wyzwań dla Ekipy Remontowej nigdy nie brakuje, dlatego ponownie spotykamy się z naszymi specjalistami w warszawskim Centrum Szkoleniowym Siniat i Promat. W jakim celu? Tym razem po to, by wysłuchać rad dotyczących wykonania ścianki działowej z płyt gipsowo kartonowych z otworem drzwiowym.

Wykonawcy Ekipy Remontowej Siniat prezentujący katalog techniczny systemów suchej zabudowy Siniat.

PRZYGOTOWANIE DO BUDOWY ŚCIANY DZIAŁOWEJ

Zanim jednak przejdziemy do działań, przyda nam się nieco teorii – eksperci radzą, by zajrzeć do katalogu technicznego systemów suchej zabudowy Siniat, w którym znajdują się najważniejsze informacje, m.in. na temat ściany w systemie Nida Ściana 100A50, którą za moment zaczną budować. Znajdziemy tam wszystkie niezbędne wymiary oraz pomocną instrukcję działania.

Przyklajanie taśmy akustycznej do profili w celu zapewnienia większej izolacji akustycznej ścian.

POMIAR ŚCIAN I PROFILI, MONTAŻ TAŚMY AKUSTYCZNEJ

Zaczynamy tradycyjnie od etapu, w którym szczególnie istotne jest zachowanie precyzji – dokonujemy pomiarów ścian i profili, zaznaczając wszystkie wymiary. Następnie, za pomocą wkrętów do drewna Nida, przykręcamy profile obwodowe – profile U do sufitu i podłogi oraz profile C do ściany. Ekipa zdradza, że na tym etapie należy pamiętać o jednym istotnym elemencie – przyklejeniu taśmy akustycznej do wszystkich profili obwodowych. Zapewni ona nie tylko większe wygłuszenie pomieszczenia, ale również izolację dźwięku i drgań przenoszących się z konstrukcji płyt na podłoża lub otaczające ściany nośne.

Wykonawca suchej zabudowy montujący profile C w ramach budowy ścianki gipsowo-kartonowej

INSTALACJA PROFILI C

Kolejny etap to rozmieszczanie profili C, które wcześniej zostały docięte – Ekipa radzi, by podczas ich wymierzania zachować przynajmniej centymetr luzu. Ułatwi to montaż i zapobiegnie problematycznemu pękaniu. Na tym etapie, nauczeni doświadczeniem eksperci, dzielą się również inną cenną wskazówką – pierwszy profil warto umieścić w odległości 55 cm od ściany, a każdy kolejny już co 60 cm. Dzięki temu pozbędziemy się niechcianego zagłębienia w narożniku, które później należałoby dodatkowo wyszpachlować. Do zamocowania profili do podłogi i do stropu używamy specjalnych kątowników mocowanych za pomocą śrub Nida M8 Flat Head.

Wykonawca z Ekipa Remontowa Siniat wykonaujący nadproże w otworze drzwiowym w ścianie gipsowo-kartonowej, g-k

OTWÓR DRZWIOWY W ŚCIANIE GIPSOWO-KARTONOWEJ

Po tym etapie konstrukcja jest już gotowa do płytowania, ale przed tym Ekipa Remontowa mówi słów kilka na temat otworu drzwiowego. Zaznaczają, że nadproże przy standardowych drzwiach nie przenosi żadnych obciążeń, dlatego można je dociąć z profilu U. Do szerokości otworu drzwiowego dodajemy po 10 cm z każdej strony, a następnie nacinamy i wyginamy boki profilu. W jaki sposób to robimy? Dokładną instrukcję znajdziecie w filmie! Nadproże montujemy zgodnie z wymiarami otworu i przykręcamy do profilu ościeżnicowego UA za pomocą wkrętów Flat Head.

Wykonawca przecinający profil UA szlifierką kątową

DO CZEGO SŁUŻY PROFIL OŚCIEŻNICOWY

Pozostaje jedynie pytanie – czym jest profil ościeżnicowy? Na całe szczęście, Ekipa Remontowa Siniat nie pozostawia pytań bez odpowiedzi. Tłumaczy więc, że profil ten służy do poprawy sztywności konstrukcji ściany działowej w otworze drzwiowym. Wykonany jest z blachy o grubości 2 mm, a przykręcenie do niego płyt gipsowo-kartonowych wykonuje się za pomocą wkrętów samowiercących. Profil UA znajduje swoje zastosowanie również w nietypowych konstrukcjach sufitów podwieszanych.

Wykonawcy z Ekipa Remontowa Sinia przywieracający płytę gk to konstrukcji stalowej z otworem drzwioym

MONTAŻ PŁYT GIPSOWO-KARTONOWYCH NA ŚCIANIE

W końcu nadchodzi czas na końcowy etap, czyli podwójne opłytowanie płytami gipsowo-kartonowymi Nida Expert oraz wypełnienie wnętrza konstrukcji wełną izolacyjną. Ale to jeszcze nie wszystko! Przed przystąpieniem do drugiego poszycia z płyt g-k, Ekipa Remontowa szpachluje wszystkie łączenia, by usztywnić całą konstrukcję i zapewnić odpowiednią izolację akustyczną – a do tego stosuje gips szpachlowy Nida Max. Przy tym etapie specjaliści zwracają uwagę na to, że połączenia oryginalne nie mogą występować na tym samym profilu C z jednej i z drugiej strony, a połączenia cięte nie mogą iść w jednej linii. Bardzo ważnym aspektem jest również to, by nie wykonywać połączeń na profilach ościeżnicowych – są to profile dodatkowe, a płytę wokół otworu drzwiowego należy dociąć w kształcie litery „L”.

Wykonawcy suchej zabudowy przygotowujący otwór drzwiowy w ścianie gipsowo-kartonowej

Na dziś to koniec prac, ale nasi eksperci dodają jeszcze, że wszystkie suche zabudowy powinny zostać skończone minimum do standardu Q1, który obejmuje zaszpachlowanie połączeń płyt i połączeń ślizgowych. Ale o tym więcej w następnych odcinkach!

Jesteście ciekawi kolejnych wyzwań? Śledźcie nasz profil, bo z pewnością Ekipa Remontowa dokona jeszcze niejednej remontowej rewolucji. Widzimy się i słyszymy wkrótce!

Zobacz cały odcinek:


Innowacyjne rozwiązania
Certyfikowane systemy
Zrównoważone budownictwo