Q1-Q4, czyli 4 standardy wykończenia powierzchni suchej zabudowy

Wykonawca nakładający gips na łączeniu płyt gipsowo-kartonowych

W tym artykule dowiesz się:

  • czym charakteryzuje się standard wykończenia Q1,
  • czym charakteryzuje się standard wykończenia Q2,
  • czym charakteryzuje się standard wykończenia Q3,
  • czym charakteryzuje się standard wykończenia Q4.

W tym odcinku Ekipa Remontowa Siniat spotyka się z nami pod… sufitem! To on będzie dzisiejszym głównym bohaterem i z jego pomocą nasi specjaliści wytłumaczą, czym są i na czym polegają standardy wykończenia powierzchni w suchej zabudowie.

Wykonawca wypełniający łączenia w suchej zabudowie do standardu Q1. Mężczyzna z packą i masą gipsową w białej koszulce. Monter z Ekipy Remontowej Siniat

Standard wykończenia Q1

Ekipa zaczyna od standardu Q1, który stanowi pierwszy i niezbędny etap wykończenia suchej zabudowy. Po wyjaśnieniu ekspertów wiemy, że polega on na wypełnianiu łączeń płyt gipsowo-kartonowych zarówno tych oryginalnych, jak i ciętych. Zaznaczają również, że w tym miejscu możemy zakończyć prace, o ile mamy do czynienia z pomieszczeniami, co do których nie są formułowane żadne wymagania estetyczne, jak np. powierzchnię pod płytki ceramiczne czy pomieszczenia techniczne.


Do wykonania standardu Q1 Ekipa Remontowa korzysta ze sprawdzonego gipsu szpachlowego Nida Duo, który przez swoją uniwersalność może być stosowany przy wszystkich standardach – nic zatem dziwnego, że był to pierwszy wybór naszych specjalistów! Dodają też, że w przeciwieństwie do gipsu szpachlowego Nida Max, Nida Duo wymaga dodatkowego zbrojenia w postaci taśmy zbrojącej, np. fizeliny.

Podczas wypełniania sufitowych łączeń w standardzie Q1, Ekipa dzieli się cennymi wskazówkami, które mogą pomóc przejść przez ten etap bez najmniejszego problemu. Zaznacza, że po nałożeniu masy, którą wypełniamy szczeliny, należy odczekać 10-15 minut i dopiero wtedy przejść do etapu zbrojenia taśmą. W przeciwnym wypadku masa może wypłynąć pod wpływem grawitacji i stworzyć niechciane wybrzuszenia.

Wykonawcy z Ekipa Remontowa Siniat nakładający masę gipsową i taśmę zbrojącą wykonując wykończenie powierzchni gipsowo-kartonowej w standardzie Q2

Standard wykończenia Q2

Następnie nasi fachowcy przechodzą do wykończenia powierzchni w standardzie Q2, który stanowi połączenie standardu Q1 i dodatkowej warstwy materiału do wyrównania połączenia płyt – ciętych i oryginalnych. W jakim celu występuje dodatkowa warstwa? Jak zwykle dokładnie to wyjaśniają – dzięki niej możemy z łatwością pozbyć się widocznego efektu tzw. skurczu, czyli zgłębienia, które pojawia się podczas wysychania pierwszej warstwy spoinowania. Ekipa zdradza też, że na tym etapie również możemy zakończyć prace, ale tylko wtedy, gdy mamy zamiar stosować grube farby strukturalne, grube tapety lub tynki dekoracyjne.

Wykonawca nakładający gotową masę szpachlową za pomocą agregatu. Standard wykończenia Q3.

Standard wykończenia Q3

Po dokładnym wyrównaniu płaszczyzny w standardzie Q2, specjaliści zapewniają, że wybór kolejnego etapu jest dowolny. Oni jednak z zasady trzymają się kolejności i decydują się na standard Q3. Tłumaczą więc, że dotyczy on szpachlowania całej powierzchni suchej zabudowy do grubości 1 mm. Dzięki temu jesteśmy w stanie zniwelować różnice w strukturze powierzchni., która jest istotna jako podłoże pod farby. Brak całopowierzchniowego szpachlowania mógłby uwidocznić połączenia – farba zachowuje się inaczej na kartonie płyty niż na gipsie, który znajduje się na łączeniach płyt. Do tego zadania Ekipa korzysta z gotowej masy szpachlowej Nida Effect, ale zauważa, że równie dobrze sprawdzi się tutaj masa typu Excellence, Perfect czy Optima.

Wykonawca szpachlujący powierzchnię sufitu gk piórem przymocowanym do kija.

Standard wykończenia Q4

Na samym końcu odcinka dowiadujemy się, na czym polega wykańczanie w standardzie Q4 i już wiemy, że to również szpachlowanie cało powierzchniowe, ale wykonywane od 1 do 3 mm. W celu uzyskania grubszej warstwy, Ekipa radzi, by wyszpachlować wszystko dwukrotnie. Dodaje również, że standard Q4 najlepiej sprawdzi się w miejscach, gdzie używamy farb wysoko połyskujących lub tam, gdzie pada mocne światło – wtedy żadne mankamenty się nie ukryją!


Na tym kończą się dzisiejsze remontowe przygody Ekipy Remontowej, ale jak zwykle – powrócą do nas z jeszcze większą dawką wiedzy i wskazówek w kolejnym odcinku. Mamy nadzieję, że o standardach wykańczania suchej zabudowy wiecie już wszystko. Widzimy się przy kolejnym remoncie!

Zobaczcie cały odcinek:

Innowacyjne rozwiązania
Certyfikowane systemy
Zrównoważone budownictwo