Nakładanie gładzi – wałek czy agregat?

Wykonawcy Siniat przygotowujący się do nakładania masy szpachlowej wałkiem i agregatem

W tym artykule dowiesz się:

  • jak zaaplikować masę gipsową agregatem,
  • jak zaaplikować masę gipsową wałkiem.

Nakładanie gładzi nie jest skomplikowanym procesem, ale wymagającym odpowiedniego przygotowania. Dzięki radom Ekipy Remontowej Siniat stanie się on jeszcze prostszy, nawet dla laika! W dzisiejszym odcinku nasi specjaliści omawiają dwie metody nakładania gładzi, przy zastosowaniu dwóch alternatywnych narzędzi – wałka i agregatu hydrodynamicznego.

Podstawą gładzi jest oczywiście masa. Siniat posiada w ofercie 3 gotowe masy, ale dowolność w doborze narzędzia zapewnią dwie z nich – Nida Effect oraz Nida Pro. Masa Nida Excellence jest przeznaczona do szpachlowania wyłącznie za pomocą agregatu wysokociśnieniowego, a jej wyjątkowo ciekawe właściwości Ekipa Remontowa przedstawi w kolejnych odcinkach.

No to zaczynamy! W dzisiejszym zadaniu pomoże nam masa Nida Pro. Przed użyciem należy ją odpowiednio wymieszać i rozrzedzić. Konsystencję można dostosować w zależności od potrzeb – do aplikacji ręcznej lub mechanicznej nasi specjaliści zwracają jednak uwagę, aby nie przesadzać z ilością wody i zastosować się do zaleceń producenta, ponieważ zbyt duża ilość wody dodawana do mas gotowych lub mieszanek gipsowych obniża ich przyczepność.

Wykonawca w białej koszulce i niebieskich spodniach roboczych nakłada masę szpachlową za pomocą agregatu.

Aplikacja masy gipsowej agregatem

Pierwszą metodą jest aplikacja masy za pomocą agregatu. Ekipa Remontowa odpowiednio go odpowietrzyła i napełniła. Do prac została użyta dysza numer 533. To element, który jest bardzo istotny podczas aplikacji. Numer dyszy składa się z nieprzypadkowo dobranych cyfr. Oznaczają one kąt natrysku i średnicę otworu. Przed aplikacją warto sprawdzić, jaki typ dyszy zaleca producent.


Do prac z agregatem przydadzą się dwie osoby – jedna będzie aplikować masę, a druga obsługiwać agregat, dokładać masę i kontrolować ciśnienie. Nasi specjaliści przypominają – przed rozpoczęciem prac należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi, gniazdek czy okien, aby nie pobrudziły się w trakcie natrysku masy. Kolejna wskazówka – warto sprawdzić obraz natrysku, robiąc próbę na ścianie. Jeśli natrysk nie jest równomierny, można to zmienić regulując ciśnienie agregatu. Pozostaje już tylko równomierne rozprowadzenie masy na ścianie, a następnie wyrównanie piórem. I voilà!

Wykonawca suchej zabudowy w koszuli w kratę nakładający masę szpachlową za pomocą wałka.

Aplikacja masy gipsowej wałkiem

Metoda z wykorzystaniem wałka jest również bardzo prosta. A nawet prostsza! Jeśli nie mamy specjalnego wałka do gipsów, dobrze sprawdzi się także zwykły wałek malarski z grubszym włosiem. Trzeba go dokładnie wymoczyć w masie i można rozpocząć pracę. Ważne jest, aby nie rozprowadzać masy tak, jak maluje się ścianę. Masę nakłada się grubo, pasami i dopiero na sam koniec dokładniej ją rozciera. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Aby nie dojeżdżać wałkiem zbyt blisko sufitu czy podłogi. Te elementy można wyrównać ręcznie, a nie warto ich zabrudzić. Na koniec znów – pióro w ruch i skończone.


Nakładanie gładzi składa się z dwóch identycznych etapów. Pierwsza warstwa musi najpierw wyschnąć, aby można było nałożyć drugą. Skoro już wiemy wszystko na temat nakładania gładzi, pora na ostatnie pytanie – którą z przedstawionych metod wybrać?

Ekipa Remontowa spieszy z odpowiedzią! W przypadku konieczności szpachlowania większych powierzchni, lepiej sprawdzi się agregat hydrodynamiczny. Jest to również szybsza metoda, ale wymagająca bardziej skrupulatnego przygotowania. Powierzchnie styku ze ścianą trzeba jeszcze dokładniej zabezpieczyć. Użycie wałka sprawdzi się natomiast przy mniejszych powierzchniach. To nieco wolniejsza metoda, ale łatwiejsza i bez problemu da sobie z nią radę nawet amator.

Zobaczcie cały odcinek:


Prawda, że proste? Z Ekipą Remontową Siniat wszystko wydaje się łatwiejsze! Jeśli chcecie zostać remontowymi mistrzami – zostańcie z naszymi ekspertami i obejrzyjcie inne odcinki z serii.

W tym odcinku pomocnikiem Ekipy Remontowej była Masa gotowa Nida Pro.

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo