Jak zrobić przedściankę ze stelażem podtynkowym krok po kroku!

Wykonawcy z Ekipa Remontowa Siniat na tle przedścianki z płyty cementowej Cementex

W tym artykule dowiesz się:

  • co i jak przygotować do instalacji stelaża podtynkowego dla WC, czyli przygotowania do montażu
  • na co zwrócić uwagę przy montażu stelaża podtynkowego
  • jak prawidłowo zamontować stelaż podtynkowy
  • jak zabudować płytami stelaż podtynkowy
  • jaką masę szpachlową wybrać

W kolejnym odcinku remontowej serii Ekipa Remontowa Siniat zdradza nam tajniki sprawnego wykonania zabudowy stelaża podtynkowego dla wiszącej miski WC. Zanim jednak nasi specjaliści zabiorą się za jej stawianie, podejmują wcześniej… hydrauliczne działania!

Wykonawca z Ekipa Remontowa Siniat instalujący stelaż do geberitu

Krok 1 – Przygotowania do montażu

Podczas montażu stelaża łazienkowego mamy do czynienia oczywiście z instalacją kanalizacyjną. Już na tym etapie Ekipa dokłada wszelkich starań, by stelaż zajmował jak najmniej miejsca, a podłączone do niego rury były sztywne i bez naprężeń. Jest to bardzo ważne, ponieważ po zabudowaniu stelaża dostęp do niego będzie utrudniony, więc czas na poprawę potencjalnych niedociągnięć jest właśnie teraz.

Jednocześnie słuchamy cennych wskazówek naszych fachowców, którzy radzą, by podczas przymierzania łazienkowych elementów (takich jak stelaż, brodzik czy wanna) wyciągnąć najpierw uszczelki z kanalizacji, przymierzyć wszystko na sucho i dopiero później włożyć uszczelki, posmarować powierzchnię specjalnym specyfikiem i złożyć elementy. Dodatkowo, nie należy zapomnieć o ogrzewaniu podłogowym – jeśli takie istnieje, warto przejrzeć wcześniej wykonane zdjęcia, by mieć pewność, że nie uszkodzimy żadnej rurki od ogrzewania.

Wykonawcy suchej zabudowy montujący stelaż.

Krok 2 – Montaż stelaża

Tworzenie stelaża WC to proces, przy którym warto pamiętać o pewnych kwestiach, na które Ekipa Remontowa Siniat zwraca uwagę. Przede wszystkim, stelaż zawsze powinien być montowany zgodnie z wytycznymi producenta. Co więcej, nie powinniśmy zapominać 
o dodaniu do docelowego wymiaru grubości okładziny, która będzie na podłodze czy też wymiaru płytek, które zostaną przyklejone na ścianę.

Wykonawcy instalujący profile stalowe przy montażu geberitu.

Na tym etapie prac otrzymujemy również szereg podpowiedzi co do profili obwodowych. Dobrze jest zamontować je przed montażem stelaża, gdyż inaczej proces ten będzie zwyczajnie utrudniony. Profile CD powinny zostać zamocowane na kołki odpowiednie do tego typu podłoża, w odległości co 40 cm.

Wykonawca Siniat w niebieskiej czapce montujący płyty cementowe do konstrukcji z profili stalowych.

Krok 3 – Zabudowa płytami cementowymi

Po zamontowaniu całej konstrukcji, przychodzi czas na jej zabudowę. Ekipa chwyta za produkt, który w tej sytuacji, przy mokrej strefie łazienkowej, sprawdza się najlepiej – płyty cementowe Cementex. Są to zbrojone płyty z włóknami, które dzięki swojej sztywności nie potrzebują więcej niż jednej warstwy płytowania. Dostępnych jest kilka różnych grubości tych płyt, więc każdy może znaleźć tę odpowiednią dla swoich potrzeb. Dodatkowo, do przytwierdzenia płyt Ekipa korzysta ze specjalnych wkrętów Cementex, które umożliwiają przykręcenie tak sztywnego materiału.

Specjaliści Siniat wspominają jeszcze o istotnej kwestii, jaką są dylatacje. Masa, którą szpachlowane są łączenia, powinna dostać się pomiędzy płyty i uszczelnić wszystkie połączenia, dlatego pomiędzy płytami należy zostawić przerwę o szerokości 3 mm.

Wykonawca z Ekipa Remontowa Siniat wykonujący szpachlowanie płyt.

Krok 4 – Końcowe szpachlowanie

Kiedy przedścianka wraz z widoczną półką jest już gotowa, po wszystkim zostaje już tylko szpachlowanie przeznaczoną do tego masą szpachlową Cementex.

Nie pozostaje nic innego jak czekać na kolejne odcinki, w których nasi fachowcy dokonają jeszcze więcej remontowych cudów. Do zobaczenia!


Zobaczcie cały odcinek:


W tym odcinku pomocnikami Ekipy Remontowej Siniat byli:

  • Płyty cementowe Cementex
  • Wkręty do płyt Cementex
  • Masa szpachlowa Cementex PM Finisher
  • Siatka do zbrojenia Cementex
  • Profile CD

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo