Jak przygotować się do remontu? Porady dla inwestora i wykonawcy

Wykonawcy Siniat na szarym oraz napis biały na różowym: Jak przygotować się do remontu


W tym artykule dowiesz się:
  • jak wybrać dobrego wykonawcę
  • dlaczego ważny jest kosztorys
  • o czym należy pamiętać przygotowując umowę
  • dlaczego warto przygotować harmonogram budowy
  • co zrobić z odpadami budowlanymi
  • o czym pamiętać na koniec

Czas przygotowań do remontu to równie istotny etap, co samo działanie, dlatego w tym odcinku Ekipa Remontowa Siniat przychodzi ze zbiorem cennych wskazówek, które podpowiedzą, jak prawidłowo zaplanować remont, by mógł przebiec szybko, sprawnie i bez zbędnych komplikacji – zarówno po stronie inwestora, jak i wykonawcy.

Krzysztof Remont4You z Ekipa Remontowa Siniat podkreśla wagę pozwoleń

Wskazówka nr 1: Zadbaj o wszystkie pozwolenia

Dopełnienie formalności to podstawa, za którą odpowiedzialny jest inwestor. To on uzyskuje wszystkie niezbędne pozwolenia do wykonania remontu, a w przypadku ingerencji w konstrukcję budynku, dodatkowo powinien porozumieć się z kierownikami budowy. Wykonawca natomiast nie może działać na własną rękę lub na dobre słowo inwestora – wszystko powinno zostać potwierdzone na piśmie.

Krzysztof Remont4You z Ekipa Remontowa Siniat podkreśla istotę sprawdzenia ofert i doboru dobrego wykonawcy

Wskazówka nr 2: Wybierz dobrego wykonawcę

W przypadku wyboru wykonawcy, istnieją dwie drogi – inwestor może skorzystać z usług jednej firmy, która kompleksowo zajmie się remontem (zapewniając oszczędność czasu) lub może szukać odpowiednich fachowców przy każdym kolejnym etapie prac (zapewniając oszczędność pieniędzy). Z kolei z punktu widzenia wykonawcy, pierwsze wrażenie u inwestora jest najważniejsze, dlatego warto zachować profesjonalizm podczas pierwszego spotkania.

Krzysztof Remont4You z Ekipy Remontowej Siniat podpowiada o kwestiach związanych z kosztorysem budowy

Wskazówka nr 3: Pamiętaj o kosztorysie

Po wykonaniu obmiaru przychodzi czas na stworzenie kosztorysu przez wykonawcę. Zadanie to wymaga rzetelności i doprecyzowania szczegółów z klientem. Nie wszystko jest widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego warto poinformować inwestora, że niektóre elementy mogą zostać wycenione nieco później – na przykład po usunięciu wierzchniej warstwy tynków. Nasi specjaliści przypominają również, że podczas wykonywania kosztorysu musimy uwzględnić materiały, które kupujemy w zapasie 5-10 % – w zależności od pomieszczenia.

Krzysztof Remont4You oraz Łukasz z Co Dziś Robimy pozują do zdjęcia symbolizującego podpisanie umowy pomiędzy klientem a wykonawcą.

Wskazówka nr 4: Sporządź bezpieczną dla obu stron umowę

Umowa zabezpiecza zarówno wykonawców, jak i inwestorów.Daje ona pewność dla obu stron – w przypadku inwestora zapewniamy, że praca zostanie wykonana od początku do końca, a w przypadku wykonawcy – że otrzyma po wszystkim określone wynagrodzenie.


Wskazówka nr 5: Przygotuj harmonogram budowy

Harmonogram budowy to element, który usprawnia przebieg remontu. Wykonawca powinien skonsultować z inwestorem poszczególne etapy prac oraz wejścia różnych fachowców na teren budowy. Warto ustalić osobne terminy dla stolarza, glazurników czy elektryków, by nikt nie musiał nikomu przeszkadzać.

Wykonawca na płytach g-k w białej koszulce Siniat

Wskazówka nr 6: Zamów materiały z wyprzedzeniem

Nie od dziś wiadomo, że podczas zamawiania potrzebnych materiałów trzeba liczyć się z czekaniem. Nie wszystko przychodzi od razu – wręcz przeciwnie, dlatego należy zadbać o odpowiednie wyprzedzenie zamówienia. Nasza Ekipa zaznacza, że dobrym pomysłem będzie wcześniejsze wykonanie stolarki okiennej lub drzwiowej, bo zamówione elementy dotrą do nas zapewne kilka tygodni później.


Wskazówka nr 7: Zgraj wszystko w czasie

Oprócz materiałów, warto pomyśleć o fachowcach, którzy potrzebują wykonania pewnych etapów już wcześniej – na przykład stolarze, robiąc pomiary kuchni, muszą mieć wykonane sufity, suche zabudowy czy ustalony poziom podłogi. Dodatkowo, czas oczekiwania na meble niekiedy jest wydłużony nawet do kilku miesięcy, więc warto zadbać o te etapy pracy na samym początku.

Wykonawca Ekipa Remontowa Siniat z workiem pełnym odpadów budowlanych.

Wskazówka nr 8: Nie zapomnij o odpadach budowlanych

Ekipa Remontowa Siniat radzi, by już na starcie w umowie sprecyzować, kto będzie odpowiedzialny za wywóz odpadów budowlanych, których produkuje się podczas remontu sporo. Czy będzie to inwestor czy wykonawca, warto to jasno określić. Do odpadów potrzebny jest osobny kontener, bo (jak dobrze wiemy) nie wrzucamy ich do pojemników na odpady komunalne.


Wskazówka nr 9: Pamiętaj o protokole odbioru i porządku

Zaproszenie inwestora i przejście po całej inwestycji to czas na spisanie ewentualnych uwag przez wykonawcę do protokołu odbioru. Jeśli zastrzeżeń nie ma, również należy to zaznaczyć. Kolejnym etapem jest wystawienie faktury za wykonane usługi, a na samym końcu…

Ekipa przypomina o dobrych manierach! Warto posprzątać po swojej pracy, usuwając odpady budowlane oraz myjąc okna czy fugi, jeśli jest taka potrzeba.

Wszystkie wskazówki zapamiętane? Teraz bez problemu i wątpliwości możecie działać z remontami! A w międzyczasie, wyczekujcie kolejnych odcinków Ekipy Remontowej Siniat, która posiada w zanadrzu jeszcze wiele cennych porad, którymi chętnie podzieli się z Wami w kolejnych seriach.

Zobaczcie cały odcinek:


Innowacyjne rozwiązania
Certyfikowane systemy
Zrównoważone budownictwo