Jak wykonać sufit samonośny?

Wykonawcy z Ekipy Remontowej Siniat zapowiadają odcinek demonstrujący jak wykonać sufit samonośny.


W tym artykule dowiesz się:
  • jak wykonać sufit samonośny
  • jak rozmieścić profile przy montażu sufitu samonośnego
  • jak skręcać profile w dwuteownik
  • jak płytować konstrukcję

Kiedy przychodzi temat sufitu, Ekipa Remontowa Siniat zna się na rzeczy. Czasem jednak na remontowej drodze pojawiają się niespodziewane trudności. Kłopotem w dzisiejszym odcinku okazał się strop, który przekreślił plan Ekipy na stworzenie podwieszanego sufitu. Jednak nasi specjaliści nigdy się nie poddają i jak zwykle znaleźli sposób na rozwiązanie tego problemu!

Wykonawca Krzysztof z Ekipa Remontowa Siniat dokonuje pomiaru ścian przed montażem profili Nida

Po raz kolejny przydatnym okazał się katalog techniczny Systemów suchej zabudowy Nida, w którym fachowcy znaleźli projekt sufitu samonośnego, tworzonego bez użycia wieszaków. Do jego budowy wykorzystano profile Nida U 100 oraz Nida C 100.

Wykonawca Krzysztof z Ekipa Remontowa Siniat montuje profile obwodowe stalowe Nida do ściany

ROZMIESZCZENIE PROFILI ŚCIENNYCH

Po wykonaniu pomiarów, Ekipa zamocowała profile obwodowe, a ich następnym krokiem było rozmierzenie profili, do których później przykręcone zostały płyty. W tym wypadku nasi specjaliści postanowili wykorzystać jedno z niezmiennie przydatnych narzędzi – laser. Przyłożyli jego wiązkę do najprostszej ściany w pomieszczeniu, włączyli drugą wiązkę przecinającą pierwszą i równo z nią postanowili ustawić pierwszy profil – kolejne zostały dołożone co 50 cm.

Profile sufitowe skręcone w dwuteownik

SKRĘCANIE PROFILI W DWUTEOWNIK

Na tym etapie nasi eksperci radzą, by profile C zostały skręcone ze sobą w dwuteownik za pomocą wkrętów FLAT HEAD. Okazuje się, że jest to znacznie bardziej wytrzymała konstrukcja niż dwa profile położone obok siebie. Dodatkowo, w przypadku wypadnięcia łączenia płyt na profilu łączonym, konstrukcja ta będzie sztywniejsza i mocno zminimalizuje ryzyko pęknięcia. Warto też wiedzieć, że w sytuacji, gdy wykonujemy sufit na konstrukcji 2 x UA, profile obwodowe powinniśmy wkręcać na śruby do profili UA.

Kiedy konstrukcja jest już złożona, Ekipa przypomina o kolejnym ważnym etapie, jakim jest dokładne sprawdzenie, czy wszystkie profile są na swoim miejscu. Dobrze o tym pamiętać jeszcze przed nitowaniem, gdyż później byłoby to bardzo trudne do naprawienia.

Po tej wskazówce obserwujemy na ekranie jak nitownica idzie w ruch! Profile C, które skręcone zostały w dwuteownik do profilu U, nitowane są od góry, po dwa nity na każdy profil.

Fachowcy zaznaczają, że nie każdy sufit odpowiada rozpiętością maksymalną do wybranej przez nich konstrukcji. Jednak, kiedy okaże się, że jest ona zbyt mała – nic straconego! Wtedy wystarczy zastąpić profile U i C profilami ościeżnicowymi UAR 75, które w przypadku płyty Nida Twarda mogą pozwolić na konstrukcję o rozpiętości nawet do 4,65 m. Cała dalsza procedura remontowa pozostaje bez zmian.

 Wykonawca Krzysztof z Ekipa Remontowa Siniat montuje płyty g-k Nida Twarda do konstrukcji sufitu

PŁYTOWANIE KONSTRUKCJI

Stworzona konstrukcja jest już gotowa do płytowania. Zanim jednak to nastąpi, trzeba je poprzedzić innym, równie ważnym działaniem – Ekipa nie zapomina o podklejeniu paroizolacji – dopiero po dodaniu tego elementu następuje mocowanie płyt Nida Twarda.

Jak widać, nawet takie przeciwności losu jak brak stropu nie stają Ekipie Remontowej Siniat na przeszkodzie, by wykonać swoją pracę przy suficie od początku do końca. Jednak dzisiejszy remont nie kończy się na tym etapie, dlatego śledźcie uważnie kanał i czekajcie na kolejne części prac w nadchodzących odcinkach!Zobaczcie cały odcinek:


Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo