Gładka robota, czyli jak zabudować wnęki i okna!

Gładka robota, czyli jak zabudować wnęki i okna!


W tym artykule dowiesz się:
  • jak zabudować okno płytami g-k
  • jak zabudować wnękę w ścianie płytami gipsowo-kartonowymi

Jak uzyskać proste, gładkie ściany w pomieszczeniu przy tym rozsądnie zagospodarować wnęki? Wydaje się to proste – wystarczy zabudować, prawda? I tak jest, szczególnie w wykonaniu Ekipy Remontowej Siniat! W ostatnim odcinku mogliście zobaczyć, jak nasi fachowcy stworzyli zabudowę wolnostojącą we wnęce (poprzedni odcinek znajdziecie TUTAJ>). Teraz czas na kolejny etap – wykonanie zabudowy wnęki i… okna, które jest nieszczelne i niepotrzebne.

Konstrukcja z profili stalowych jako podstawa zabudowy okna

PRZYGOTOWANIE OKNA DO ZABUDOWY

Kontrowersje może budzić pomysł z oknem. Skoro nie spełnia ono swoich funkcji i przepuszcza powietrze, to może należałoby je wymienić? Jeśli taka potrzeba powróci w przyszłości, będzie to można w prosty sposób wykonać. Ekipa Remontowa przygotuje okładzinę tak, aby dało się ją wówczas bezkolizyjnie zdemontować. W pierwszym etapie nasi specjaliści przygotują całą ramę z profilami dookoła ościeża, a następnie dołożą dwa profile i zabudują wnękę w całości.

Montaż profili przyściennych i sufitowych – konstrukcja g-k przy zabudowie wnęki w ścianie. Wykonawcy Siniat w akcji.

ZABUDOWA WNĘKI

Wróćmy zatem do naszej pierwszej wnęki. Przypominamy o najważniejszym – najpierw wykonujemy dokładnie wymiary! I to nie dla każdej ze ścian z osobna. Szczególnie w przypadku starego budownictwa, może to przysporzyć jedynie kłopotów. Chwytamy więc za lasery i miarki, a następnie mierzymy pomieszczenie wzdłuż i wszerz. Dopiero wówczas można spokojnie dociąć i przymocować profile CD.


Ekipa Remontowa Siniat zna się na rzeczy i pamięta o zasadach wymiarowania – profile rozmieścili co 60 cm. Przy prostych ścianach sprawa jest… prosta! W przypadku wnęk zadanie zostaje utrudnione, ale nie niemożliwe. Należy zwrócić uwagę, aby profil CD, do którego dokręcana będzie płyta, nie trafił w narożnik wnęki. W przypadku ościeży pamiętajmy o wyznaczeniu kątów i zamocowaniu dodatkowego profilu, mającego służyć do dokręcenia płyty we wnęce.

Wykonawcy z Ekipa Remontowa Siniat stojący na tle ściany z zainstalowaną żółtą folią paroizolacyjną przymocowaną do profili stalowych nida CD.

MONTAŻ FOLII PAROIZOLACYJNEJ

Nasi fachowcy użyli folii paroizolacyjnej. Następnie, dobudowując boczne ściany wywinęli ją na nie w podobny sposób. Dzięki temu uzyskali szczelność paroizolacji. Kolejna wskazówka – montując profile UD do sufitu pamiętajmy o tym, aby przykręcić je do konstrukcji, a nie samej płyty.

Zabudowa wnęki okiennej. Wykonawca Siniat instaluje profile do ściany.

ZABUDOWA OKNA PŁYTAMI G-K

Wnękę mamy z głowy! Teraz czas na okno – profile również zostały umieszczone w standardowym odstępie 60 cm. Zdaniem fachowców warto przymocować dwa dodatkowe profile CD z boku, które będą licowały się z kątem obróbki ościeża. A co z parapetem i nadprożem okna? W tym przypadku pomocne okażą się profile UD, w które nasza Ekipa zamocuje dodatkowe, wycięte profile, aby zachować układ 60-centymetrowych odstępów.


Pozostało już tylko zamontować płytę w miejscu okna i gotowe! Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania wymiana okna w przyszłości będzie dziecinnie prosta – wystarczy wówczas wyciąć ten fragment płyty. Obramowanie okna będzie już przecież gotowe!

Ekipa Remontowa Siniat nie pokazała jeszcze jak wygląda końcowy efekt. Nasi fachowcy zrobili to celowo – w kolejnym odcinku chcą przedstawić różne rodzaje płyt i przygotować ciekawe testy. Oj, będzie się działo – nie przegapcie następnego filmu na naszym kanale TUTAJ > !


Zobaczcie cały odcinek:


W tym odcinku pomocnikami Ekipy Remontowej byli:

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo