Zabudowa pionów kanalizacyjnych płytami g-k

Wykonawcy Siniat zapraszający do odcinka z Ekipą Remontową na temat zabudowy pionów instalacyjnych.


W tym artykule dowiesz się:
  • dlaczego ważne jest zachowanie dostępu do pionów kanalizacyjnych
  • jak przeprowadzić montaż profili pod zabudowę pionów


W kolejnym odcinku serii remontowych przygód spotykamy się w znanym nam już miejscu, w którym Ekipa Remontowa Siniat zdążyła dokonać niejednej transformacji. Zanim jednak lokal będzie gotowy do użytkowania, nasi specjaliści przechodzą do kluczowych elementów remontu. Jednym z nich jest płytowanie ścian, które w przypadku naszej kamienicy nie należy do najprostszych wyzwań, a jednym z nich są piony kanalizacyjne.

Wykonawca Siniat montujący profil przy zabudowie pionu kanalizacyjnego

Istota zachowania dostępu do pionów kanalizacyjnych

Pomieszczenie, w którym odbywają się prace, posiada kilka elementów, które mogą przeszkodzić w montażu płyt – są to piony kanalizacyjne, pojedyncze rury czy zawory. Na szczęście nasza Ekipa zna i dzieli się sprawdzonym i najmniej kolizyjnym rozwiązaniem, które temu zaradzi!


Kiedy chcemy zabrać się za zabudowę pionów kanalizacyjnych, należy pamiętać o tym, by zachować rewizyjny dostęp do wspomnianych wyżej elementów. Dlaczego jest to ważne? Bo dzięki temu inni specjaliści, na przykład od rur gazowych, bez problemu uzyskają dostęp do ich kontroli. Dlatego, podczas płytowania ścian, Ekipa pomija piony kanalizacyjne i zostawia je widoczne na zewnątrz, a następnie tworzy osobną zabudowę, która je zakryje.

Istnieje możliwość stworzenia oddzielnej zabudowy dla wszystkich elementów, ale Ekipa Remontowa Siniat ceni sobie proste rozwiązania, dlatego tworzy jedną, prostokątną zabudowę dla każdego z nich, zostawiając miejsce na rewizje.

Wykonawca z Ekipy Remontowej Siniat przygotowuje konstrukcję do suchej zabudowy w celu zabudowania pionów kanalizacyjnych. Żółta czapka, zielona wkrętarka.

Montaż konstrukcji pod zabudowę pionów

Zaczynamy od wymiarów zabudowy, które najlepiej ustalić poprzez sąsiadujące ściany. W przypadku remontowanego przez Ekipę pokoju jest to 27 cm odległości, która doskonale (bo w całości) przykrywa odstający zawór i inne elementy hydrauliczne.

Po rozmierzeniu nadchodzi czas na przykręcenie podstawy całej konstrukcji, czyli przyściennych profili UD. To moment, w którym nasi fachowcy zdradzają sekret na prawidłowe wyprowadzenie narożnika zewnętrznego – wystarczy połączyć ze sobą dwa profile UD (jeden skierowany w stronę jednej ściany, drugi w stronę ściany sąsiadującej), a następnie skręcić je ze sobą blachowkrętami Flat Head.


Na pierwszy rzut oka widać, że powstała konstrukcja potrzebuje usztywnienia. To dlatego Ekipa Remontowa Siniat posiada pod ręką profile Nida CD, które przycięte i zamontowane blachowkrętami w poprzek, co 40-50 cm, zapewniają idealną sztywność. Odległość pomiędzy nimi jest ważna, bo dzięki temu ułatwimy późniejsze przykręcanie płyt.

Wykonawca z Ekipa Remontowa Siniat płytuje konstrukcję z profili stalowych Nida pomarańczową płytą Nida Hydro. Ubrany jest w niebieskie spodnie oraz białą koszulkę.

Płytowanie konstrukcji obudowy pionu kanalizacyjnego

Ostatni element już za nami – zabudowa została opłytowana płytami gipsowo-kartonowymi, a uzyskany efekt końcowy jest niezwykle estetyczny! Teraz zostało już tylko utworzenie otworów rewizyjnych, ale o nich dowiecie się więcej w kolejnym odcinku (TUTAJ >) – śledźcie przygody Ekipy Remontowej Siniat, by zaczerpnąć więcej remontowych wskazówek.


Zobaczcie cały odcinek:


W tym odcinku pomocnikami Ekipy Remontowej Siniat byli:

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo