Podłoga w domu szkieletowym

Podłoga w domu szkieletowym


W tym artykule dowiesz się:
  • Które z rozwiązań Siniat są dedykowane dla technologii szkieletowej?
  • Dlaczego płyta Duripanel sprawdzi się w takiej konstrukcji doskonale?
  • O czym należy pamiętać podczas montażu podłogi?

Przed Wami kolejny odcinek z cyklu budowy domu szkieletowego. Po ociepleniu i wykonaniu izolacji paroszczelnej na ścianach, Ekipa Remontowa Siniat jest w gotowości, by wziąć kolejny etap w swoje zdolne ręce – czas na montaż podłogi!

Przycinanie płyty Duripanel

Płyta ma znaczenie

Zanim nasi specjaliści zakryją legary, zwracają uwagę na środowisko pracy i wymagane dla niego materiały. Dom szkieletowy, jak sama nazwa wskazuje, wymaga użycia technologii szkieletowej, dlatego najlepszym wyborem będzie specjalnie przeznaczona do tego typu budownictwa płyta cementowa Duripanel. To wiórowo-cementowy materiał, który w odróżnieniu od innych płyt drewnopochodnych, posiada wysoką klasę reakcji na ogień.

Ta niepalna płyta klasy A2, która dzięki swojej nośności możliwa jest do wykorzystania również na ścianach, to nowoczesna alternatywa do płyt OSB, które zazwyczaj możemy spotkać w podobnych konstrukcjach.

Ekipa Remontowa Siniat wybrała płytę Duripanel o grubości 19 mm, która zostanie położona w dwóch warstwach. Fachowcy zaznaczają jednak, że nie jest to jedyny możliwy wybór – w zależności od rozstawu konstrukcji oraz wymaganych obciążeń, znajdziemy szeroki wachlarz dostępnych płyt – od 8 do nawet 40 mm grubości.

Montaż płyty Duripanel

O czym warto pamiętać?

Podczas montażu podłogi ze wskazanymi wyżej materiałami budowlanymi, warto zwrócić uwagę na szerokość płyt Duripanel, która równa jest szerokości płyt OSB – eksperci zaznaczają, że jeśli zostanie to wcześniej przewidziane, praca przy budowie jakichkolwiek konstrukcji drewnianych może okazać się prostsza. Przypominają również o zachowaniu zarówno dylatacji obwodowej, jak i dylatacji pomiędzy samymi płytami, które odgrywają tu bardzo ważną rolę.

Pierwsza warstwa płyt zostaje przykręcona prostopadle do legarów za pomocą wkrętów FixDens. Z kolei drugą warstwę nasi specjaliści przymocowują wzdłuż długości. W ich przypadku sytuacja jest komfortowa, gdyż legary położone są co 62,5 cm, a więc dopasowały się w sam raz do wybranych przez Ekipę płyt, których szerokość wynosi 125 cm.

Podłoga z płyt g-k

Po zamontowaniu wszystkich elementów, na tym etapie zostaje już tylko instalacja ostatecznej warstwy podłogi, którą, dzięki właściwości płyty Duripanel, możemy położyć bezpośrednio na wykończenie. Według naszych ekspertów mogą to być na przykład panele winylowe w systemie pływającym. Do finalizacji prac nad domem szkieletowym zostało wykończenie ścian i sufitu. Kolejne cenne porady Ekipy Remontowej Siniat, dotyczące tych konkretnych etapów, znajdziecie jak zwykle w następnych odcinkach. Do zobaczenia!


Zobaczcie cały odcinek:


W tym odcinku pomocnikami Ekipy Remontowej Siniat byli:

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo