Buduję z głową

Podział pomieszczenia za pomocą ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych wiąże się zazwyczaj z koniecznością zamontowania w niej drzwi wewnętrznych. Na trwałość oraz wygodę użytkowania drzwi wpływa przede wszystkim poprawność montażu oraz miejsce, w którym zostaną zamontowane.
Warto wiedzieć, że w suchej zabudowie są dwie możliwości zamontowania metalowej ościeżnicy drzwi - podczas montażu ściany lub pozostawienie otworu pod stolarkę drzwiową.
Przed rozpoczęciem prac związanych z montażem drzwi, zaplanuj na podłodze kształt i wymiar w obrębie suchej zabudowy oraz przemyśl, jakie obciążenie drzwiami przewidujesz.
Ważne! W obrębie drzwi konstrukcja nośna musi być wzmocniona w zabudowie ściany ze względu na osłabienie otworem drzwiowym oraz dodatkowe obciążenia spowodowane skrzydłami drzwi. Należy pamiętać również o dostosowaniu szerokości suchej zabudowy do grubości ościeżnicy przewidzianej przez producenta drzwi.
Dlatego warto tutaj zastosować się do pierwszej ogólnie przyjętej zasady: jeśli skrzydło drzwi waży do 25 kg, otwór drzwiowy nie przekracza szerokości 90 cm, a wysokość pomieszczenia (w którym postawiona jest ścianka) nie przekracza 2,60 m nie muszą (ale oczywiście mogą) być zamontowane profile UA.
Druga zasada, do której również warto się stosować, wiąże się z wielkością skrzydła drzwiowego i szerokością profili C/U: jeśli w ściance o wysokości 2,60 m przewidujesz wstawienie drzwi wewnętrznych na ościeżnicy metalowej, to zastosuj profile Nida UA50. Zastosuj je z odpowiednimi profilami Nida U50 oraz zamocuj do sufitu i podłogi za pomocą kątowników do profili Nida UA50. Ten układ zapewni usztywnienie otworu wokół ościeżnicy drzwiowej.
Ciężar skrzydła drzwiowego w kg < | Szerokość profili C , U i UA w mm |
---|---|
50 | 50 |
75 | 75 |
100 | 100 |
Wskazówka! Przed wykonaniem otworu sprawdź dostępność ościeżnic na lokalnym rynku i dopiero wtedy ustal wysokość i szerokość otworu jaki wykonasz. Podczas wbudowywania ościeżnic, uważnie przestrzegaj instrukcji.
Materiały budowlane Nida oraz narzędzia niezbędne do wykonania montażu drzwi w ściance z płyt g-k:
wiertarka udarowa do mocowania profili do stropu i podłogi
nożyce do blachy do cięcia profili metalowych
wkrętarka do mocowania płyt g-k
poziomnica do ustalania pionów i poziomu
tarnik do płyt g-k
młotek do wbijania kołków szybkiego montażu
drobne narzędzia np. nóż do cięcia płyt g-k, piłka ręczna, klucz płaski 13, miarka czy ołówek
Poniżej znajdziesz instrukcję montażu drzwi w ścianie, jaka widoczna jest na poniższym zdjęciu.
Wytrasuj na podłożach (sufit, ściany, podłoga) miejsca usytuowania profili Nida U50.
Przytnij profile Nida C50 na długość krótszą o 10 mm od wysokości pomieszczenia. Stanowi to tzw. szczelinę kompensacyjną dla ew. ugięć stropu.
Zastosuj taśmę izolacji akustycznej Nida pod profile obwodowe Nida U poziome oraz Nida C pionowe.
Wywierć otwory montażowe dostosowane do średnicy kołka. Za pomocą kołków rozporowych Nida 6/40 zamocuj do podłoża każdy z profili Nida U50 oraz skrajne słupki pionowe Nida C50 - w rozstawie co ok. 80 cm.
Przymocuj za pomocą kołków rozporowych Nida 6/40 kątowniki do profili UA w podłodze i suficie.
Skręć za pomocą śrub Nida M8 profile Nida UA 50 do kątowników UA 50 kluczem płaskim 13.
Wykonaj rygiel nad drzwiami. Przytnij profil Nida U50 na szerokość otworu drzwiowego plus 20 cm. Końcówki po 10 cm zagnij po nacięciu w dół i przymocuj w pozycji poziomej.
Przygotuj dwa profile C50 o długości odpowiadającej wysokości ponad otworem drzwiowym.
Umieść przycięte profile C50 w profilach Nida U50 w odstępach ok. 1/3 szerokości między profilami Nida UA50, ale w odległości nie mniejszej niż 15 cm od pionowego UA50. Pamiętaj! Profili C50 i U50 nie skręcamy wkrętami. Przesztywnienie konstrukcji może spowodować późniejsze spękania lub wybrzuszenia powierzchni płyt g-k.
Zacznij opłytowanie ścianki płytą g-k Nida Expert, zamykając również otwór drzwiowy. Mocowanie płyty do profila UA 50 wykonaj za pomocą wkrętów do blachy 2 mm Nida 3,5 x 25 mm.
Po przymocowaniu płyty Nida Expert oraz poziomego rygla wytnij otwór w płycie na drzwi.
Kontynuuj opłytowanie Nida Expert, zachowując ważne zasady mijania się spoin pionowych i poziomych. Na tym etapie przestrzeń pomiędzy profilami można wypełnić materiałem izolacyjnym (np. wełną mineralną) co znacznie poprawi parametry akustyczne przegrody. Więcej informacji na temat rodzajów i parametrów systemów suchej zabudowy Siniat uzyskasz pod linkiem: http://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/katalog-techniczny
Zamontuj ościeżnicę zgodnie z instrukcją producenta drzwi w ścianie g-k.
Wykonaj szpachlowanie połączeń płyt ściany działowej w dwóch warstwach wykorzystując w pierwszej kolejności gips szpachlowy Nida Start do wtopienia taśmy zbrojącej Nida, a następnie gips szpachlowy Nida Finisz jako warstwę ostateczną. Pamiętaj! Przygotuj gipsy szpachlowe zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.
Po ostatecznym wyschnięciu spoin, przeszlifuj je do uzyskania gładkości.
Zagruntuj i wykończ powierzchnię materiałami dekoracyjnymi - tapetą, farbą itp.
Podziel się z nami swoim projektem #SiniatPolska