Jak wybrać akcesoria montażowe do suchej zabudowy? – poradnik

Planując montaż systemu suchej zabudowy - ścian działowych czy sufitu podwieszanego - musisz pamiętać o doborze właściwych akcesoriów montażowych. Ich rolą jest:

  • zapewnienie odpowiedniego przeniesienia sił na konstrukcję ścian czy sufitu.

Połączenia płyt g-k ze stelażem kotwienia w suficie i ścianie odpowiadają za stabilność - spełnienie warunków użytkowych konstrukcji i warunków przeciwpożarowych. Dlatego przy wyborze akcesoriów najważniejsze jest zweryfikowanie nośności całego zestawu, a nie pojedynczych akcesoriów montażowych. Należy wybrać taki system, którego instrukcja czy też specyfikacja techniczna dokładnie wskaże maksymalną siłę z jaką można działać na m², a nie na pojedynczy łącznik. Dzięki temu wiemy jak ciężki przedmiot może zostać bezpiecznie zamontowany na ścianie lub suficie.

  • zachowanie estetyki ścian i połączeń sufitowych.

Wykańczając ściany nie należy zapominać o narożnikach aluminiowych i listwach PCV do zabezpieczania zakończeń płyt gipsowo-kartonowych. Te elementy wzmacniają konstrukcję płyt w kluczowych miejscach, zapobiegają spękaniom i szczerbieniu się rogów ścian. Do ekonomicznego i łatwego wykonywania połączeń między ścianą, a sufitem można zastosować gzymsy różnych kształtów. Gzymsy zastosowane same lub w połączeniu z paskami płyty gipsowej pozwalają uzyskać ciekawe, dekoracyjne formy dobrze współgrające z wystrojem wnętrza. W wersji standardowej są one wykonane z gipsu pokrytego mocnym kartonem. Gipsowy rdzeń oraz odpowiedni, spłaszczony od tyłu kształt sprawiają, że elementy są bardzo wytrzymałe i łatwe w montażu.

Akcesoria montażowe stanowią niewielki odsetek kosztów konstrukcji. Zakup ich z niepotwierdzonego źródła może stać się problematyczna w czasie eksploatacji, a nawet skutkować brakiem odbioru robót ze strony inwestora. Dlatego decydując się na zakup wieszaka czy łącznika nie wchodzącego w skład systemu musimy być świadomi, że w łazience czy garażu, gdzie zastosowano płyty o podwyższonej odporności na wilgoć, mogą pojawić się rdzawe zacieki, a w końcowym efekcie spadek wytrzymałości i utrata stateczności sufitu. Warto zatem wybierać akcesoria wchodzące w skład systemu, a podczas zakupu pamiętać o poniższych zasadach.

6 zasad, o których warto pamiętać podczas zakupu akcesoriów montażowych

  1. Kupuj akcesoria montażowe wykonane z blachy o grubości minimum 1 mm. Gwarantuje to wysokie parametry nośności, w tym również w rozwiązaniach systemów ogniowych.

  2. Sprawdzaj, czy kupujesz akcesorium cechowane logiem producenta całego systemu suchej zabudowy (na przykład Nida).

  3. Sprawdź, czy na opakowaniu produktu widnieje znak CE. Producent umieszczając znak CE deklaruje, że produkt spełnia wymagania dyrektyw unijnych. Wprowadzenie oznakowania musi być poprzedzone analizami i badaniami technicznymi.

  4. Sprawdź, jaka jest wartość zabezpieczenia ocynku na akcesoriach. Pamiętaj! Według aprobat technicznych wiodących producentów akcesoria metalowe suchej zabudowy wykonane z blachy ocynkowanej typu K-ZM-275-I-Si0S-pas są zabezpieczone przed korozją powłoką cynkową o masie 275g/m2 (jednostronnie 19 µm), naniesioną sposobem ogniowym. To daje gwarancje długookresowego zabezpieczenia stali i prawidłowej pracy systemów podwieszeń.

  5. Wybierz takiego dostawcę akcesoriów montażowych, który nie miał żadnych reklamacji w ciągu ostatnich kilku lat! Dzięki temu obniżysz koszty robocizny poprzez brak konieczności wykonania ewentualnych poprawek na danej inwestycji.

  6. Sprawdź, czy dostawca oferuje innowacyjne rozwiązania. Na przykład akcesoria Siniat przeszły z wynikiem pozytywnym testy ogniowe, statyczne i akustyczne w Instytucie Techniki Budowlanej. I jako jedni na rynku oferujemy produkt we wszystkich klasach korozyjności C1, C2, C3 i C5. Do naszych innowacyjnych akcesoriów należą między innymi: wieszak do poddaszy WP 60, łącznik krzyżowy LK 60 czy łącznik wzdłużny LW 60.

  7. Sprawdź czy jakość akcesoriów montażowych została poświadczona certyfikatami i kartami technicznymi. Wielu producentów podaje szczątkowe informacje na temat swoich produktów lub nie podaje ich wcale, co w przypadku elementów nośnych wydaje się być niedopuszczalne.

akcesoria montażowe, system suchej zabudowy

Dzięki bliskiej współpracy z wykonawcami Siniat posiada w ofercie m.in.:

Łącznik stabilizacyjny Nida LS

Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy

NEWSLETTER SINIAT

Wiedza na temat suchej zabudowy jest specjalistyczna, dlatego pragniemy się nią dzielić. Po zapisaniu się do naszego newslettera otrzymasz całkowicie darmowego e-booka.

"Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy" to aż 102 strony ciekawych porad i wskazówek, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swojej pracy!

Innowacyjne i efektywne rozwiązania
Certyfikowana i przetestowane rozwiązania
Zaangażowanie w zrównoważone budownictwo