Montaż oprawy halogenowej i oświetlenia LED w płytach gipsowo-kartonowych

Zdjęcie wnętrza z suchą zabudową

Ile razy zastanawialiście się, jak oświetlić wnętrze pomieszczenia, aby dodać mu blasku? A może subtelnie podkreślić panujący w nim klimat? Różnorodność materiałów wykończeniowych oraz dostępność nowoczesnych technologii oświetleniowych dają praktycznie nieograniczone możliwości oraz pozwalają stylizować wnętrza.

Konstrukcje wykonane z płyt gipsowo-kartonowych również umożliwiają tworzenie ciekawych układów oświetleniowych - kilka inspiracji można znaleźć w Sucha zabudowa a oświetlenie.

Sposób montażu opraw narzuca z reguły producent oświetlenia, jednak należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Ważna zasada montażu oświetlenia LED w płytach g-k

Planując elementy konstrukcyjne z płyty gipsowo-kartonowej, w które mają być wbudowane oprawy świetlne, należy zaplanować dodatkową przestrzeń powyżej źródła światła.

Większość żarówek silnie się nagrzewa, dlatego niezbędne jest dodatkowe miejsce do odprowadzenia nadmiaru ciepła.

Alternatywą są tutaj żarówki emitujące światło dzięki diodom LED, nagrzewające się w znacznie mniejszym stopniu.

Warto również wspomnieć o taśmach z diodami LED. Ich niewielkie rozmiary pozwalają na zastosowanie praktycznie w każdym miejscu. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za zastosowaniem tego rozwiązania jest duża energooszczędność.

W przypadkach, gdy potrzebna jest większa moc świetlna, zamiast taśm z diodami LED, można zastosować świetlówki. Jednak potrzebują one więcej miejsca i zużywają większą ilości energii elektrycznej.

Maksymalne obciążenie jednostkowe oprawy wpuszczanej w sufit podwieszany wynosi 0,06 kN w przypadku płyty 12,5 mm.

Instrukcja montażu standardowych opraw świetlnych w płytach g-k

Krok 1

Zdjęcie narzędzi do suchej zabudowy

Przygotuj niezbędne narzędzia do montażu:

  • miara zwijana i ołówek do wyznaczenia punktu montażu

  • przyrząd do wycinania otworów w płytach gipsowo-kartonowych wraz z wiertarką

  • piła otwornica

Krok 2
Posługując się miarą i ołówkiem wyznacz punkt, który będzie środkiem otworu, w którym zostanie zamontowana oprawa.

Krok 3
Posługując się miarą i ołówkiem wyznacz punkt, który będzie środkiem otworu, w którym zostanie zamontowana oprawa.

Krok 4

Wycinanie otworu do lampy halogenowej

Przyrządem do wykonywania otworów wytnij w płycie gipsowo-kartonowej koło o wymaganej średnicy.

Większość dostępnych opraw świetlnych jest wyposażona w szczegółową instrukcję oraz posiada określony wymiar otworu montażowego. W przypadku braku danych, należy zmierzyć oprawę i wyznaczyć najmniejszy możliwy wymiar potrzebny do montażu, pamiętając, aby po instalacji oprawy wycięty otwór był w całości zakryty.

Krok 5
Po przygotowaniu otworów należy wykonać połączenie elektryczne. W tym celu wcześniej umieszczone w suficie przewody elektryczne trzeba połączyć z gniazdem żarówki. Jest ono zazwyczaj dołączone do oprawy. Ze względu na niebezpieczeństwo porażenia, wymagane jest, aby przyłączenie to wykonał wykwalifikowany elektryk.

Krok 6

Montaż halogenu

Następnie włóż na miejsce oprawę oświetleniową.

W tym celu należy odgiąć sprężynowe uchwyty w sposób pokazany na zdjęciu, a następnie wsunąć je do przygotowanego otworu. Trzymając oprawę należy delikatnie umieścić ją w wyznaczonym położeniu.

Krok 7
Ostatnim krokiem jest wpięcie żarówki do gniazda oraz instalacja elementu zabezpieczającego żarówkę przed wypadaniem.

Demontaż
Chcąc zdemontować oprawę, np. w przypadku malowania, należy wykonać wskazane czynności w odwrotnej kolejności. Oczywiście należy pamiętać o delikatny postępowaniu podczas jej wyciągania.

UWAGA!

Jeśli oprawa została nieprawidłowo zamontowana, to przy demontażu może dojść do ukruszenia się płyty gipsowo-kartonowej. Niestety nie ma prostego sposobu na naprawę takiego uszkodzenia. Często wiąże się to z wymianą całej płyty g-k. Dlatego lepiej zapobiegać niż naprawiać!

Kluczem do prawidłowego montażu oprawy jest wycięcie otworu w płycie g-k, na wymiar taki, jakiego wymaga oprawa (patrz instrukcja montażu oprawy). W przypadku wycięcia zbyt dużego otworu, trzeba wymienić cały fragment płyty. Nie należy stosować mas gipsowych w celu zmniejszenia światła otworu. Prędzej czy później skończy się to ukruszeniem gipsu i wypadnięciem oprawy.

Inne oprawy
W przypadku większych opraw lub o innym kształcie sposób postępowania jest podobny.

Po wyznaczeniu miejsca i odrysowaniu otworu wytnij piłą otwornicą wymagany kształt.

Następnie należy wykonać przyłączenie elektryczne. Po przyłączeniu instalacji elektrycznej przejdź do instalacji oprawy na wymaganym miejscu. W zależności od typu lampy mogą występować różne rodzaje mocowania. Najczęściej spotykane są metalowe zawleczki, które należy umieścić w wyznaczonym miejscu, po wsunięciu oprawy.

Ostatnim krokiem jest umieszczenie żarówki w oprawie.

Innowacyjne rozwiązania
Certyfikowane systemy
Zrównoważone budownictwo