Montaż płyt gipsowych na plackach gipsowych

Okładziny z płyt gipsowo-kartonowych Nida doskonale nadają się do pokrywania wewnętrznych i zewnętrznych (od wewnątrz) ścian nośnych i ścian działowych, zwłaszcza gdy przebudowa wnętrz ma nastąpić w krótkim czasie i bez wykonywania prac mokrych.

Dzięki montażu płyt gipsowych na tzw. plackach gipsowych zminimalizowane zostaje pylenie, związane ze szlifowaniem gładzi, które ma miejsce w przypadku równania ściany tym materiałem.

Podłoże, do którego zostaną przyklejone płyty g-k musi być nośne, stabilne, nie narażone na działanie mrozu i deszczu oraz izolowane przed wpływem wilgoci.

Płyt gipsowo-kartonowych na plackach gipsowych nie można stosować do pokrywania powierzchni skośnych i poziomych, czyli sufitów.

Powszechnie stosowane są dwie metody montażu płyt g-k:

  • Mocowanie płyt g-k przy użyciu gipsowej zaprawy klejowej – o tym poniżej
  • Mocowanie płyt g-k na stalowym ruszcie

Jak prawidłowo zamontować płyty gipsowo-kartonowe na plackach gipsowych – instrukcja

Przygotowanie zaprawy do montażu płyty g-k

Krok 1
Przygotowanie ściany do zamocowania płyt gipsowo-kartonowych na plackach to dwa kroki, które trzeba wykonać:

  • zakończyć układanie instalacji podtynkowej

  • powierzchnię ściany dokładnie oczyścić z pyłu oraz luźnych resztek materiałów

Zdjęcie montera gruntującego ścianę do montażu płyty g-k

Krok 2
Całą powierzchnię ściany, do której będą przyklejone płyty gipsowe, należy zagruntować, aby wyrównać chłonność podłoża oraz je wzmocnić. Tu warto sięgnąć po grunty z rodziny Nida Supra. Nida Supra G służy do gruntowania chłonnych i porowatych powierzchni wykonanych z betonu komórkowego a Nida Supra W do podłoży mineralnych wewnątrz pomieszczeń.

Krok 3
Czekamy do wyschnięcia gruntu.

Przygotowanie zaprawy do montażu płyty g-k

Krok 4
Płyty g-k Nida Expert 9,5 mm lub Nida Zwykła 12,5 mm przycinamy na wysokość ściany pomniejszoną o ok. 15 mm w celu zostawienia szczelin pomiędzy stropem a podłogą. Odmierzamy i wycinamy w płycie wszystkie otwory pod gniazdka elektryczne za pomocą wyrzynarki mechanicznej lub piłki ręcznej.

Przygotowanie zaprawy do montażu płyty g-k

Krok 5
Następnie należy przygotować klej gipsowy. Tu polecamy produkt Nida Fix. Pamiętajmy, że zaprawę klejową zawsze przygotowujemy zgodnie z informacją podaną na opakowaniu.

Zaprawę mieszamy używając wiertarki i mieszadła. Należy pamiętać o mieszaniu kleju na wolnych obrotach, aby nie napowietrzyć mieszanki.

Przygotowanie zaprawy do montażu płyty g-k

Krok 6
Rozpoczynamy nakładanie placków. Rozstaw pomiędzy rzędami placków wynosi 600 mm dla płyty g-k o grubości 12,5 mm oraz 400 mm dla płyty 9,5 mm. Placek gipsowy powinien mieć średnicę ok. 100-150 mm a odległości pomiędzy plackami w jednym rzędzie ok. 300 mm.

We wnękach okiennych nakładamy klej gipsowy na całą powierzchnię dociętych pasków płyty g-k za pomocą szpachelki lub pacy zębatej i przyklejamy je.

Przygotowanie zaprawy do montażu płyty g-k

Krok 7
Po nałożeniu placków przyklejamy płytę g-k do ściany. Od dołu należy umieścić podkładki dystansowe (można posłużyć się kawałkami płyt gipsowych).

Pionowanie ściany

Krok 8
Do pionowania płyt g-k należy użyć długiej poziomnicy, przykładając ją do powierzchni płyt gipsowych. Pionowanie płyt gipsowych od momentu ich przyklejenia na ścianie powinno być wykonane w czasie ok. 25 min. Po tym okresie klej gipsowy zaczyna wiązać i dalsza ingerencja w strukturę placka może spowodować jego odspojenie się od podłoża.

Po wyschnięciu kleju gipsowego kontrolujemy ułożenie płyt g-k na ścianie za pomocą poziomnicy.

Zdjęcie nakładania masy szpachlowej na ścianę.

Krok 9
Po przyklejeniu wszystkich płyt g-k przystępujemy do wykonywania spoin pomiędzy płytami wykorzystując do tego celu gips szpachlowy Nida Start, gips szpachlowy Nida Finisz i taśmę zbrojącą Nida.

Krok 10
Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do wykończenia (np. pomalowania, nałożenia tapety).

UWAGA!

W trakcie montażu należy dbać o stałą wilgotność i temperaturę powietrza. Wszystkie prace mokre powinny być zakończone. Minimalna temperatura montażu to +10 C. Szczególnie istotne jest unikanie gwałtownych zmian tzn. wychładzania lub przegrzewania pomieszczeń.

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo