Znakomita izolacyjność przegród z płyt gipsowych

Kino domowe z wykorzystaniem płyt NIDA Sonic

Systemy suchej zabudowy wnętrz zaspokoją potrzeby inwestorów, którzy poszukują z jednej strony tanich i łatwych w instalacji technologii budowlanych, a jednocześnie zapewniających najwyższy komfort mieszkania i korzystania z nich.

Ów wysoki komfort zapewniają pomieszczenia, które między innymi mają dobre parametry dźwiękoizolacyjne i dźwiękochłonne. Dzięki temu domownicy nie słyszą przez ściany wewnętrzne co dzieje się w pokoju obok, nie słychać także sąsiadów a kino domowe można włączać nawet po północy.

Płyty gipsowo-kartonowe i budowane z nich ściany mają renomę przegród, które nie zapewniają dużego komfortu akustycznego. W tym artykule rozprawiamy się z tym mitem!

Podpowiemy, jakie ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych budować, aby domownikom zapewnić komfort akustyczny i dlaczego warto zastąpić tam, gdzie się da, ściany murowane lekkimi przegrodami z płyt gipsowych.

Co warto wiedzieć o izolacyjności akustycznej ścian działowych?
Izolacyjność akustyczna (dźwiękoizolacyjność) określa w jakim stopniu dana przegroda np. ściana lub sufit izoluje pomieszczenie od hałasów dochodzących z innych pomieszczeń lub z otoczenia. Wartość ta wyrażona jest w decybelach.

W tradycyjnych ścianach murowanych izolacyjność zależy przede wszystkim od masy przegrody. I tak np. ściana z cegły pełnej ma lepsze parametry niż ściana z pustaków lub betonu komórkowego itp.

Jednak w wypadku ścian z płyt gipsowo-kartonowych jest inaczej! A to dzięki ich warstwowej budowie. Generalnie izolacyjność akustyczna ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych zależy od:

  • rodzaju konstrukcji nośnej - czym szersze profile tym lepiej; podwójna konstrukcja jest lepsza niż pojedyncza,

  • grubości i masy opłytowania - podwójne opłytowanie jest lepsze niż pojedyncze; płyty gipsowo-wiórowe są lepsze niż zwykłe,

  • grubości materiału izolacyjnego, który wypełnia przestrzeń pomiędzy płytami gipsowo-kartonowymi. Tym materiałem izolacyjnym może być wełna mineralna lub szklana,

  • jakości i dokładności wykonania – zaleca się wykonanie przegród z systemowych materiałów, przez doświadczoną i przeszkoloną ekipę monterów.

To wszystko powoduje, że ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych przy mniejszej szerokości przegrody mają lepsze parametry akustyczne niż tradycyjne ściany murowane.

Systemy suchej zabudowy Nida to szeroki wachlarz rozwiązań konstrukcyjnych dopasowanych do wymagań konkretnych projektów. Na przykład system Nida Ściana 100A50, który może być stosowany między pokojami w mieszkaniu i wg normy zapewnia izolacyjność akustyczną na poziomie R’A1>=35dB.

Podsumowanie
W mieszkaniach, w których inwestor NIE planuje odrębnego pokoju z kinem domowym lub pokoju do odsłuchu HiFi, zalecamy dla uzyskania komfortu akustycznego budowę ścianek działowych z podwójnym opłytowaniem i z wypełnieniem z wełny mineralnej.

Wszędzie tam, gdzie inwestor zdecyduje się na budowę specjalnego pokoju muzycznego lub / i filmowego należy stosować perforowane płyty gipsowo-kartonowe ze specjalną warstwą fizeliny.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zapewnienia komfortu akustycznego? Kliknij tutaj >

Innowacyjne rozwiązania
Certyfikowane systemy
Zrównoważone budownictwo