Jaką gładź szpachlową wziąć - gotową czy w proszku

Gładź szpachlowa gotowa w wiaderku czy ta z worka, która będzie lepsza? To pytanie jest często zadawane przez inwestorów. Najważniejsze pytania, które należy sobie zadać wybierając gładź – czy to w postaci gotowej masy w wiaderku czy tej w postaci proszku – brzmią: „Jak ważny jest dla mnie czas wykonania gładzi?", "Jaki mam budżet na to zadanie?”, "Jakie panują warunki na budowie?".

Gotowa gładź szpachlowa dostępna w wiaderkach (w postaci fabrycznie rozrobionej masy) jest produktem dla wszystkich inwestorów, dla których głównym kryterium jest oszczędność czasu. Gotowe masy szpachlowe pozwalają od razu przystąpić do właściwego zadania, pomijając etap rozrabiania suchej mieszanki z wodą.

Po otwarciu wiaderka z gotową gładzią szpachlową można od razu zacząć prace. Oznacza to oszczędność około 20 minut, ponieważ mniej więcej tyle czasu zajmuje cały proces potrzebny na przygotowanie gładzi gipsowej z proszku - przygotowanie kastry, przygotowanie gładzi, wody, mieszanie produktu z wodą, rozrabianie, oczekiwanie na połączenie się składników, ponowne mieszanie. Istotnym czynnikiem wpływającym na wybór w zakresie gotowej gładzi szpachlowej a gładzi gipsowej w proszku, jest również dostęp do wody na placu budowy. Zdarza się, że na niektórych inwestycjach jest on ograniczony, np. woda jest dostępna do 1-2 piętra lub nie ma jej wcale. Wybór gładzi szpachlowej gotowej jest wówczas idealnym rozwiązaniem, które eliminuje transport wody na wyższe kondygnacje.

Odpowiedź na pytanie „gładź gotowa czy w worku?” jest więc prosta - gotowa masa szpachlowa to szybszy postęp prac budowlanych. Gładź w proszku jest produktem o niższej cenie ale jej stosowanie wydłuża proces budowy.

KTÓRĄ GŁADŹ SZPACHLOWĄ / MASĘ GOTOWĄ WYBRAĆ?

Po podjęciu wstępnej decyzji dotyczącej wyboru już gotowej gładzi gipsowej czy tej w proszku pozostaje jeszcze wybór konkretnego produktu. Tu również warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Pod marką Nida oferowane są cztery gładzie szpachlowe i każda z nich posiada nieco inne właściwości:

  • gotowa gładź szpachlowa Nida Pro

  • gotowa gładź w wiaderku Nida Effect

  • samorozlewna masa szpachlowa Nida Excellence

  • gładź szpachlowa gotowa Nida Hydromix

  • gładź w proszku Nida Perfect

  • gładź w proszku Nida Eco

  • gładź w proszku Nida Optima

GOTOWE MASY SZPACHLOWE W WIADERKACH

Opakowanie gotowej masy szpachlowej Nida Pro

Nida Pro to uniwersalna, gotowa gładź szpachlowa stworzona dla wykonawców ceniących twarde i solidne wykończenie. Dzięki doborowi specjalnych składników produkt charakteryzuje się bardzo wysoką przyczepnością i twardością powierzchniową. Nida Pro jest przeznaczona do ręcznego lub maszynowego szpachlowania całopowierzchniowego ścian i sufitów. Gotową gładź gipsową w wiaderku Nida Pro wybieramy w sytuacji, kiedy zależy nam na szybszym ukończeniu prac wykończeniowych, bowiem już po otwarciu pojemnika nadaje się ona do użycia - produkt należy jedynie przemieszać mieszadłem wolnoobrotowym lub szpachelką. W przypadku aplikacji mechanicznej agregatem szpachlarskim lub aplikacji wałkiem przeznaczonym do nakładania gładzi szpachlowej, konieczne jest dolanie czystej wody w ilości ok. 0.45 l wody na 18 kg produktu i również wymieszanie masy. Po wyschnięciu masa tworzy twardą i solidną powierzchnię, która doskonale nadaje się do docierania szlifierkami do gipsu, potocznie określanymi „żyrafami”.

Opakowanie gotowej masy szpachlowej Nida efekt 18 kg

Nida Effect to gotowa gładź szpachlowa przeznaczona do szpachlowania całopowierzchniowego podłoży mineralnych o standardowych parametrach wytrzymałości i dotarcia. Masa jest gotowa do użycia od razu po otwarciu wiaderka, co umożliwia zaoszczędzenie czasu. Gotową masę szpachlową można aplikować ręcznie lub mechanicznie, po uprzednim wymieszaniu masy. Po wyschnięciu gładź szpachlowa tworzy stabilną i wytrzymałą powierzchnię, która doskonale nadaje się zarówno do docierania mechanicznego, jak i ręcznego.

Opakowanie samorozlewanej gotowej masy szpachlowej Nida Excellence

Samorozlewna masa gotowa Nida Excellence – to innowacja w ofercie Siniat. Nida Excellence przeznaczona jest do cienkowarstwowego, maszynowego szpachlowania podłoży mineralnych takich jak płyty gipsowo-kartonowe, stropy typu filigran, tynki gipsowe i tynki cementowo-wapienne. Na czym polega innowacyjność gładzi szpachlowej? Wykorzystanie Nida Excellence eliminuje jeden z etapów prac na budowie związany z wygładzaniem powierzchni po aplikacji maszyną. Masa po nałożeniu „rozlewa się” na ścianie, dzięki czemu wykonawca nie musi rozprowadzać jej na ścianie. Pozwala to naszym klientom na dużą oszczędność czasu, co znacznie przekłada się na oszczędności finansowe. Do gotowej gładzi szpachlowej nie należy dodawać wody, a jedynie wymieszać mieszadłem wolnoobrotowym lub szpachelką. Po wyschnięciu masa tworzy stabilną i twardą powierzchnię, którą można malować lub w razie potrzeby przeszlifować szlifierką do gładzi lub zacieraczką manualną.

Opakowanie gotowej masy szpachlowej do pomieszczeń wilgotnych i mokrych Nida Hydromix

Nida Hydromix jest masą gotową przeznaczoną do środowisk mokrych oraz do stosowania na zewnątrz obiektów budowlanych. Tę gotową gładź szpachlową stosuje się do ręcznego spoinowania połączeń płyt gipsowych Nida Hydro i Nida Twarda oraz do ręcznego szpachlowania całopowierzchniowego ścian i sufitów, a także do montażu narożników oraz maskowania rys i spękań. Po wyschnięciu masa tworzy twardą i solidną powierzchnię, która jest odpowiednia do docierania szlifierkami do gipsu.

UWAGA! Po zakończeniu prac z gotowymi gładziami szpachlowymi należy szczelnie zamknąć wiaderko z gładzią, aby móc wykorzystać produkt do dalszych prac następnego dnia.

Co jeszcze warto wiedzieć przy wyborze gotowej gładzi szpachlowej w wiaderkach?
Masa gotowa Nida Pro po wyschnięciu jest twardą gładzią szpachlową i jest przystosowana do przecierania maszyną. Masa gotowa Nida Effect jest mniej twarda i tym samym łatwiejsza przy ręcznym przecieraniu.

MASY SZPACHLOWE W PROSZKU

Wybór gładzi gipsowych w proszku jest dyktowany zazwyczaj ograniczeniami finansowymi lub przyzwyczajeniami wykonawców. Gładzie szpachlowe są ok 30% tańsze od mas gotowych, co przy ograniczonym budżecie jest znaczącym kryterium wyboru. W tym przypadku cena jest dyktowana jedynie stopniem skomplikowania surowców, ponieważ jakość produktów gotowych jak i mas sypkich jest równie wysoka.

Opakowanie gładzi gipsowej NIDA gładka 20kg

Nida Perfect jest gipsową gładzią szpachlową w proszku do ręcznego lub maszynowego całopowierzchniowego szpachlowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń. Dzięki tej gładzi szpachlowej uzyskamy stabilną i wytrzymałą powierzchnię o śnieżnobiałym kolorze, stanowiącym doskonałą bazę pod malowanie. Po wyschnięciu tworzy średnio twardą powierzchnię odpowiednią do szlifowania ręcznego i mechanicznego.

Opakowanie gładzi gipsowej Nida Eko 20kg

Nida Eco jest gipsową gładzią szpachlową na bazie gipsu syntetycznego z domieszką specjalistycznych wypełniaczy. Przeznaczona jest do ręcznej, całopowierzchniowej aplikacji gładzi na podłożach mineralnych ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń. Nadaje się także do wypełniania rys i drobnych ubytków podczas prac remontowych i wykończeniowych. Ta gładź szpachlowa jest średnio twarda po wyschnięciu i doskonale nadaje się do docierania ręcznego i mechanicznego.

Opakowanie gładzi gipsowej Nida Optima 20kg

Nida Optima jest najnowszą gipsową gładzią szpachlową w proszku w ofercie Siniat. Przeznaczona jest do aplikacji ręcznej przy całopowierzchniowym wykonywaniu gładzi wewnątrz pomieszczeń na podłożach mineralnych ścian i sufitów. Można ją również wykorzystać do uzupełniania drobnych ubytków i rys. Po wyschnięciu ta gładź szpachlowa jest twardsza niż Nida Perfect i Nida Eco, co jest dużą zaletą dla wykonawców ceniących ten typ powierzchni. Szlifowanie możliwe jest zarówno ręcznie, jak i mechanicznie.

Sprawdź ceny i pozostałe właściwości gładzi:

Co jeszcze warto wiedzieć przy wyborze gładzi szpachlowej w proszku?
Gładź gipsowa Nida Perfect wykazuje średnią twardość po wyschnięciu, natomiast gładź gipsowa Nida Eco jest jeszcze mniej twarda. Oznacza to, że ta ostatnia jest łatwiejsza przy ręcznym przecieraniu.

Innowacyjne rozwiązania
Certyfikowane systemy
Zrównoważone budownictwo