Jak wykonać wnękę okna dachowego?

Zdjęcie przedstawia poddasze w budynku wielomieszkaniowym, w którym wykorzystano ogniochronne systemy suchej zabudowy Siniat.

Wnęka na okno dachowe powinna zostać wykończona nie tylko estetycznie, ale przede wszystkim fachowo. Aby uzyskać funkcjonalną wnękę dla okna dachowego, należy zadbać o szereg istotnych elementów. Poniżej przedstawiono najważniejsze kwestie wykańczania tej części poddasza.

USZCZELNIANIE OKNA DACHOWEGO

Wnętrze mieszkania w stanie surowym wykonane z systemów suchej zabudowy Siniat

Ocieplenie wokół okna dachowego powinno być właściwie zabezpieczone przed wilgocią. W przeciwnym razie może dojść do pogorszenia właściwości termoizolacyjnych materiałów, które wykorzystano do utrzymania właściwej temperatury na poddaszu. Można temu zapobiec, montując wewnątrz folię paroizolacyjną, która zatrzyma ciepłe i wilgotne powietrze. Co więcej, musimy możliwie najlepiej uszczelnić miejsca połączeń folii, nie tylko dookoła ramy okiennej, ale też pod skosami. Sprawia to, że nie jest łatwo dopasować folię do kształtu wnęki okiennej. Takie zabiegi wymagają umiejętności właściwego przycinania folii paroizolacyjnej, a także dokładności przy zaklejaniu połączeń taśmą.

KSZTAŁT WNĘKI DLA OKNA DACHOWEGO

Wnęka przygotowana pod okno dachowe nie może mieć dowolnego kształtu. Odpowiedni wymiar tej części bowiem wpływa nie tylko na oświetlenie danego pomieszczenia, ale i na temperaturę w nim panującą. Jeśli mowa o formowaniu bocznych powierzchni wnęki, to zasadniczo można je ukształtować na dwa sposoby:

 • kierując prostopadle do płaszczyzny okna,

 • tworząc nieznaczny kąt rozwarty w stosunku do płaszczyzny okna (w tym przypadku warto zmieścić takie rozszerzenie w granicach od 2 do 6 centymetrów).

Kolejne etapy dotyczą układu górnej i dolnej powierzchni wnęki okna. Część górna powinna leżeć równolegle do podłogi. Wówczas światło wpadające do poddasza może dotrzeć do większego obszaru pomieszczenia. Światło naturalne bowiem najlepiej wpływa na pracę ludzkiego oka, szczególnie, jeśli planujemy w takim miejscu biuro czy pokój dziecięcy.

Z kolei w przypadku dolnej powierzchni wnęki okiennej, powinna się ona znaleźć prostopadle do podłogi. Taki układ zapewni optymalną cyrkulację powietrza przy oknie. Niedopatrzenie tej kwestii może doprowadzić do zawilgocenia wnęki, a nawet rozwoju pleśni.

Należy mieć na uwadze, że czasem poziome części w konstrukcji dachu mogą uniemożliwić w pełni zastosowanie powyższych zasad, jednak warto je uwzględnić, możliwie w największym stopniu.

Uwaga – zastosowanie powyższych zasad ogranicza grubość warstw ocieplających wnękę. By temu zaradzić, warto przez pierwszych kilka centymetrów poprowadzić górną i dolą część wnęki prostopadle do powierzchni okna (wykonać tzw. węgarek), a następnie obie części skierować odpowiednio – równolegle bądź prostopadle – do powierzchni podłogi.

CO WYBRAĆ DO WYKOŃCZENIA WNĘKI OKIENNEJ?

Najczęściej wybieraną metodą na wykończenie wnęki dla okna dachowego jest położenie płyt gipsowo-kartonowych. Można jednak też zastosować tu gotowe obudowy z tworzywa albo z drewna, zwane też szpaletami. Niektórzy natomiast wybierają sklejkę, OSB czy deski, które mocuje się do konstrukcji nośnej wkrętami. Jednocześnie należy pamiętać, że wkręty przeznaczone do płyt gipsowych, powinny być również odporne na korozję. Co więcej, rozstaw wkrętów wynosi niemal 20 centymetrów. Nie powinny być też umieszczane zbyt blisko krawędzi oraz narożników – należy zachować odległość przynajmniej 1,5 cm.

ZABUDOWANIE WNĘKI OKNA DACHOWEGO PŁYTAMI GIPSOWO-KARTONOWYMI

Wnętrze mieszkania w stanie surowym wykonane z systemów suchej zabudowy Siniat

Zastosowanie właściwie dociętych płyt gipsowo-kartonowych, to jedna z najpopularniejszych metod na wykończenie wnęki dla okna połaciowego. Należy pamiętać, aby zrobić to dopiero po zapłytowaniu całego skosu. Wtedy mamy możliwość skorzystania z materiałów, które służyły do pokrycia reszty skosów. Oto kilka kroków, jakie należy wykonać, by właśnie w taki sposób wykończyć wnękę na okno dachowe:

 • przygotowanie odpowiednio dobranej konstrukcji drewnianej lub stalowych profili, do których przykręcone zostaną później płyty gipsowo-kartonowe,

 • zamontowanie konstrukcji na ścianie, z zachowaniem odpowiedniej pozycji – w tym przypadku należy posłużyć się między innymi poziomicą, aby profile zamocowane zostały na właściwych miejscach, we właściwych odległościach, w dobrze dobranej pozycji.

 • rozmieszczenie termoizolacji z wełny mineralnej między elementami stelaża – jest to bardzo ważna czynność w procesie uszczelniania całej wnęki na okno dachowe,

 • zakrycie termoizolacji folią paroizolacyjną, która ma zatrzymać ciepło i wilgoć, nie można zapominać o dokładnym uszczelnieniu miejsc łączenia folii,

 • zmierzenie otworu okiennego i właściwe przycięcie płyt gipsowo-kartonowych należy czynić to dokładnie, ponieważ na tym etapie często zdarzają się pomyłki w pomiarach,

 • montaż płyt gipsowo-kartonowych – w przypadku tej czynności istnieje wiele teorii dotyczących kolejności zamocowania kolejnych fragmentów wnęki, niektórzy sugerują, że warto najpierw zamontować dolną, a później kolejno górną płytę wnęki i jej boki. Dzięki temu brzegi górnej płyty opierają się na tych bocznych, a ona sama zostaje przez to mniej podatna na różne odkształcenia,

 • zatapianie kątowników aluminiowych na narożnikach, i zatopieniu taśm zbrojących na połączeniach płyt gipsowo – kartonowych.

 • pokrycie płyt masą szpachlową – stosowanie jej zwykle wynika z potrzeby zakrycia miejsc połączeń płyt, a także wypełnienia powstałych ubytków czy miejsc po wkrętach bądź mocowaniach. W tym celu można też wykorzystać gotową do kupienia gładź szpachlową.

 • wyrównanie i zatarcie połączeń między kolejnymi elementami.

 • zagruntowanie obudowy okna i pozostawienie do wyschnięcia (by wyrównać chłonność i zwiększyć przyczepność).

Tak przygotowaną powierzchnię można pomalować lub wykończyć w inny wybrany sposób.

SZPALETY WE WNĘCE OKNA DACHOWEGO

Szpalety, to alternatywa dla płyt gipsowo-kartonowych lub innych metod wykończenia wnęki na okna dachowe. Zwykle wykonuje się je z giętego PCV lub z płyt drewnianych. Podobnie jak w przypadku płyt gipsowo-kartonowych, należy tu zadbać o kwestie termoizolacyjne. Warto w tym przypadku wykorzystać właściwie dobrany rozmiarowo kołnierz paroszczelny z folii polietylenowej. Takie kołnierze zwykle sprzedawane są w zestawie z klejącą taśmą butylową, która służy do połączenia elementu z ościeżnicą okna. W komplecie powinna się też znaleźć odporna na wilgoć i starzenie, jednostronnie klejąca, taśma do łączenia kołnierza z folią paroizolacyjną. Należy pamiętać, że całą izolację rozmieszcza się pod okładziną skosów.

Uwaga – częstym błędem, popełnianym podczas montażu szpalety, jest niewłaściwe dobranie kątowników montażowych do samej głębokości montażu. Wielu też umieszcza je na różniących się głębokościach, w stosunku do pokrycia. Ma to przede wszystkim wpływ na estetykę wykończenia. W efekcie bowiem okno pozostaje niesymetryczne względem pokrycia dachu. Podobne też skutki może spowodować przymocowanie dwóch kątowników na tzw. łatach oraz dwóch – na krokwiach.

Wybór wykończenia wnęki na okno dachowe zależy jedynie od naszych osobistych preferencji. Główną zasadą, jaką powinniśmy się kierować przy pracy nad tą częścią pomieszczenia, jest wykonywanie kolejno właściwych czynności. Tylko wtedy osiągniemy efekt jasnej, ciepłej, komfortowej i estetycznej przestrzeni.

Innowacyjne rozwiązania
Certyfikowane systemy
Zrównoważone budownictwo