Projektowanie
obiektów w BIM

Jak BIM poprawia jakość i szybkość procesu budowlanego?
W jaki sposób można uniknąć błędów i zminimalizować koszty?

Dlaczego BIM jest potrzebny?

Mężczyzna uśmiechnięty biały t-shirt, przy laptopie, pracujący nad projektem

Dlaczego BIM jest potrzebny?

Wszystkim uczestnikom procesu projektowania i wznoszenia budynku – architektom, inżynierom, wykonawcom, konsultantom – BIM daje możliwość optymalizacji czasu wykonywania poszczególnych prac i obliczeń, co znacząco wpływa na zmniejszenie liczby kolizji i błędów oraz optymalizuje koszty inwestycji.

Modelowanie informacji o budynku (BIM) zaczyna się od zbudowania inteligentnego modelu 3D, który jest bazą do stworzenia wspólnej platformy wymiany dokumentów i koordynowania prac w całym cyklu życia inwestycji, dla wszystkich zaangażowanych w nią stron. Proces ten nie tylko zapobiega błędom podczas budowy, ale także dostarcza właścicielowi budynku wszelkich niezbędnych informacji do prawidłowej konserwacji urządzeń i ich późniejszych napraw.

Jak wygląda proces BIM?

Proces BIM wspiera tworzenie inteligentnych danych, które mogą być używane przez cały cykl życia budynku lub danej infrastruktury.

Plan

Plan

Etap planowania polega m.in. na zebraniu danych o ukształtowaniu terenu naturalnego oraz istniejącym zagospodarowaniu działki.

Projekt

Projekt

Na tym etapie wykonywany jest projekt koncepcyjny. Proces poprzedzający budowę rozpoczyna się od wykorzystania danych BIM do planowania i logistyki.

Budowa

Budowa

W fazie wykonawczej, dzięki wykorzystaniu narzędzi do symulacji kolejnych etapów budowy, można uniknąć problemów logistycznych lub nieefektywności w zakresie planowania. Ulepszona wymiana informacji związanych ze zmianami harmonogramu pomaga wyeliminować kosztowne opóźnienia.

Funkcjonowanie

Funkcjonowanie

Przechowywanie pełnych informacji o budynku i jego wyposażeniu służy do prawidłowego planowania czynności konserwacyjnych znajdujących się w nim urządzeń, co prowadzi do zmniejszenia liczby napraw, obniżenia kosztów utrzymania czy kosztów przyszłej rozbiórki obiektu.

Dlaczego BIM jest ważny?

Globus

Dlaczego BIM jest ważny?

Według ONZ, do 2050 roku światowa populacja ludzi będzie wynosić 9,7 miliarda. Dlatego budownictwo musi poszukiwać bardziej wydajnych sposobów projektowania i budowania – zarówno jako środka do nadążania za globalnym popytem, jak i sposobu na tworzenie przestrzeni, które będą inteligentniejsze i bardziej trwałe.

BIM nie tylko pozwala zespołom projektowym i wykonawczym pracować efektywniej, ale również daje możliwość skompletowania informacji niezbędnych do prawidłowej eksploatacji i utrzymania obiektu przez cały cykl jego życia.

Skorzystaj z naSzej wiedzy

Sprawdź, co dla Ciebie przygotowali specjaliści Siniat:

Obiekty BIM

Zrzut renderów BIM Promat

Obiekty BIM

Biblioteka przydatnych obiektów na plaformie bimobject®.

Centrum Szkoleniowe

Wykonawcy na budowie - trzech uśmiechniętych przystojnych mężczyzn z brodami w kamizelkach

Centrum Szkoleniowe

WYZNACZAMY STANDARDY.
Poznaj nowe oblicze szkoleń Promat.

Masz pytania?

Izabela Bączyk

Masz pytania?

Skontaktuj się z naszą Specjalistką ds. BIM -  Izabelą Bączyk:
izabela.baczyk@etextroup.com

Innowacyjne rozwiązania
Certyfikowane systemy
Zrównoważone budownictwo