WODA W ROLI GŁÓWNEJ

Wnętrze Term Maltańskich, basen olimpijski

Termy Maltańskie – położone nad brzegiem Jeziora Maltańskiego w samym centrum Poznania – to jeden z najnowocześniejszych i największych wodnych kompleksów rekreacyjno-sportowych w Polsce, wykorzystujący naturalne wody termalne. O skali tego przedsięwzięcia świadczy chociażby fakt, że ośrodek liczy aż 18 basenów o łącznej powierzchni 5 tys. mkw. Obiekt otwarto w 2011 roku, a jego budowa była jedną z inwestycji bezpośrednio związanych z organizacją Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

Wnętrze Term Maltańskich, baseny rekreacyjne
Termy Maltańskie w Poznaniu, widok z zewnątrz

Termy Maltańskie składają się z czterech stref. Pierwsza z nich to kompleks pełnowymiarowych basenów sportowych o światowym standardzie, zaprojektowany z myślą o organizacji największych zawodów sportowych. 50-metrowy basen olimpijski, basen o głębokości 5 metrów oraz wieża do skoków stanowią idealne warunki do kompleksowych treningów pływackich, waterpolo, skoków do wody, pływania synchronicznego oraz nurkowania. Jest to wyjątkowe miejsce zarówno dla amatorów sportów wodnych, jak i wyczynowych sportowców. Dodatkowo warto wspomnieć, że tutejszy basen olimpijski jest jedynym obiektem w Polsce, w którym zastosowano DIVAS, czyli system kamer cyfrowych pozwalający na szczegółową analizę techniki zawodnika podczas treningu, co umożliwia skorygowanie jego błędów oraz poprawę umiejętności. Na trybunach może zasiąść prawie 4 tys. kibiców, a specjalny system nawiewów pod każdym krzesłem zapewnia komfort podczas oglądania zawodów.

Wnętrze Term Maltańskich, basen olimpijski

Druga strefa Term to największy aquapark w Polsce. 16 różnorodnych basenów, a także 13 zjeżdżalń to świetne miejsce do aktywnego odpoczynku i zabawy dla całej rodziny. Na najmłodszych czekają tu brodzik, statek piracki i kraina zabawy. Osoby, które chcą się zrelaksować i zadbać o swoje zdrowie, mogą skorzystać z basenu z wodą geotermalną wydobywaną z poziomu 1306 metrów oraz z dwóch basenów z wodą termomineralną. Wystrój aquaparku nawiązuje do egzotycznych wysp karaibskich. Kolejną część Term zajmuje Świat Saun. Kilkanaście rodzajów doskonale wyposażonych saun (m.in. parowa aromatyczna, kamienna, fińska event, laconium kwiatowe) oraz prysznice ślimakowe, zwane natryskami wrażeń, tężnia solna i grota śnieżna zachęcają do odpoczynku i zadbania o ciało oraz ducha. Ta strefa swoją architekturą nawiązuje natomiast do architektury khmerskiego miasta Angkor.

Wnętrze Term Maltańskich, baseny rekreacyjne

W Termach Maltańskich znajduje się także SPA 1306 – jedno z największych w Polsce dziennych SPA. Aż 17 profesjonalnych gabinetów i apartamentów spełnia tu oczekiwania najbardziej wymagających gości. Zabiegi i kąpiele wykonywane na bazie naturalnej wody geotermalnej (pobieranej z głębokości właśnie 1306 metrów) dają możliwość skutecznej profilaktyki zdrowotnej, regeneracji i rehabilitacji. Jednym z głównych założeń projektowych architektów i inwestora było harmonijne wkomponowanie budynku Term w urokliwe otoczenie. Pozwoliły na to całkowicie przeszklona ściana części rekreacyjnej znajdującej się od strony jeziora oraz duży taras widokowy. W ten sposób wizualnie połączono wnętrze basenu z malowniczą okolicą i uzyskano efekt przenikania się obu przestrzeni, który dodatkowo potęgują baseny zewnętrzne. Osoby korzystające z treningu, odpoczynku czy rozrywki w obiektach rekreacyjno-sportowych doskonale wiedzą, że tam, gdzie woda, szczególny nacisk kładzie się na bezpieczeństwo.

Termy Maltańskie w Poznaniu, widok z zewnątrz

Oczywiście w takich miejscach bezpośrednio dbają o nie ratownicy, jednak równie ważną rolę odgrywają aktorzy drugoplanowi, czyli – w przypadku Term Maltańskich – firmy Siniat oraz Promat. Opierając się na naszym doradztwie, wiedzy oraz systemach, inwestorzy skorzystali z kompleksowych rozwiązań suchej zabudowy Siniat odpornej na działanie wody i uszkodzenia mechaniczne. W przypadku pływalni czy sauny doskonale sprawdziły się płyta gipsowa z włóknami Nida Hydro (superwytrzymała w warunkach podwyższonego działania wilgoci i pleśni) oraz wodoodporna masa szpachlowa Hydromix. Z kolei Promat zadbał o bezpieczne dylatacje, przejścia instalacyjne, a także o nietypowe zastosowanie silikatowo-cementowych płyt ogniochronnych Promatect®-H, które – tak jak w przypadku użytych tu produktów Siniat – cechuje wysoka odporność na wilgoć. Jesteśmy dumni, że nasze doświadczenie w inżynierii pożarowej oraz w dostarczaniu wykonawcy kompleksowych rozwiązań, jeśli chodzi o suchą zabudowę, dało nam możliwość bycia częścią tego unikatowego obiektu.

Współtworzenie architektury, która zachwyca i kreuje urbanistyczny pejzaż rozwijających się miast, oczywiście cieszy – ale jeszcze więcej radości daje świadomość, że po prostu dobrze spełnia ona swoje funkcje, służąc ludziom. Tak jak Termy Maltańskie służą mieszkańcom Poznania i odwiedzającym go turystom.

CHCESZ ZARABIAĆ WIĘCEJ? ZAPISZ SIĘ NA PROFESJONALNE SZKOLENIE W TWOIM REGIONIE!

Innowacyjne i efektywne rozwiązania
Certyfikowana i przetestowane rozwiązania
Zaangażowanie w zrównoważone budownictwo