Nowoczesne przestrzenie biurowe

Ostatnie lata przyniosły dużą rewolucję w myśleniu o pracy biurowej, a co za tym idzie – w pomysłach architektonicznych i technologicznych rozwiązaniach, które mają za zadanie stworzyć perfekcyjną przestrzeń do pracy. Nowoczesne biurowce wyrastają jak grzyby po deszczu. Wystarczy spojrzeć, jak bardzo w ostatnich latach zmienił się pod tym względem pejzaż największych polskich miast, np. Warszawy, Wrocławia, Łodzi czy Poznania. Dziś biura o największym potencjale znajdują się głównie w budynkach o wysokiej jakości i oryginalnym, często indywidualnym charakterze.

Wnętrze biurowca Eurocentrum w Warszawie, hall główny

Na ich prestiż wpływa oczywiście lokalizacja, ale też wiele innych czynników, m.in. ergonomiczność i elastyczność znajdujących się tam przestrzeni, rozpoznanie indywidualnych potrzeb pracowników, przyjazność środowisku i energooszczędność oraz obecność miejsc, które sprzyjają integracji i pracy zespołowej. Przykładem nowoczesnych budynków biurowych, które w całości spełniają te założenia, są obiekty współtworzone przez Siniat i Promat: warszawski Eurocentrum Office Complex oraz poznański Business Garden. Eurocentrum Office Complex to nowoczesny obiekt biurowy, w którym zastosowano wiele ekologicznych rozwiązań. Jest idealnym miejscem dla firm dbających o pracowników i środowisko naturalne oraz wybierających swoją siedzibę tak, by osiągnąć długofalowe oszczędności.

Widok warszawskiego biurowca Eurocentrum z zewnątrz. Szklana fasada.

Eurocentrum ma za zadanie generować mniejsze koszty eksploatacyjne dzięki zastosowaniu nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań, jak np. wykorzystanie 100 proc. wody deszczowej do spłukiwania toalet i podlewania roślin oraz użycie ponad 30 proc. materiałów lokalnych, pochodzących z wtórnego odzysku, a w przypadku drewna – ze źródeł certyfikowanych. Ponadto uzyskano 59 proc. oszczędności w zużyciu wody pitnej i 25 proc. w zużyciu energii elektrycznej dla systemów ogólnobudynkowych.

Wnętrze biurowca Eurocentrum w Warszawie, hall główny, widok fontanna

W obiekcie znajdują się wypełnione roślinami atria oraz położona w holu głównym zielona ściana, które tworzą we wnętrzach przyjazny mikroklimat, będąc jednocześnie luksusowymi miejscami odpoczynku oraz spotkań biznesowych. Oś Eurocentrum stanowi wewnętrzny, wysoki na dwa piętra pasaż z punktami usługowymi, restauracjami i kawiarniami, w których pracownicy mogą zarówno zjeść lunch, jak i zorganizować biznesowe spotkanie bez konieczności wychodzenia z budynku. W obiekcie wykorzystano wiele produktów systemowych, m.in. płyty do wznoszenia ścianek działowych o podwyższonych właściwościach akustycznych (szczególnie ważne w oddzielaniu sal konferencyjnych, działów HR czy finansowych), o podwyższonej odporności na uderzenia oraz te przeznaczone do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci. Dodatkowo w realizacji wykorzystano włóknisto-cementowe płyty do zastosowań fasadowych.

Budynek Business Garden w Poznaniu, widok z zewnątrz.

Drugi wspomniany kompleks biurowy – Business Garden – zlokalizowany jest na poznańskim Marcelinie. W dziewięciu budynkach oferuje 80 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej i usługowej. Otoczenie obiektu zaprojektowano w formie dużego ogrodu, w którym znajdują się strefy pracy i relaksu z boiskami do koszykówki i siatkówki, szachownicami oraz torem do gry w bule. Kompleks – tworząc miasteczko biurowe z prawdziwego zdarzenia – zapewnia jednocześnie wygodny dostęp do infrastruktury miejskiej oraz wiele udogodnień i usług dla najemców. W projekcie tym, podobnie jak w przypadku warszawskiego Eurocentrum, także wdrożono wiele rozwiązań w zakresie ograniczenia zużycia energii i wody, emisji gazów cieplarnianych oraz ilości wytwarzanych odpadów, co potwierdza przyznany budynkom certyfikat LEED Platinum.

Budynek Business Garden w Poznaniu, wnętrze.

Do realizacji ścian działowych oraz samonośnych sufitów wykorzystano wiele produktów Siniat, m.in. płyty Nida Expert. Dobra współpraca naszej firmy z inwestorem oraz wykonawcą pozwoliła na uzyskanie bardzo wysokiej jakości realizacji oraz dobrych współczynników akustycznych we wnętrzach. Biura to obiekty, w których szczególną rolę odgrywają systemy wentylacji pożarowej. W zabezpieczanych pomieszczeniach i drogach ewakuacyjnych ich zadaniem jest niedopuszczenie do nagromadzenia takiej ilości dymu, która ze względu na ograniczenie widoczności lub toksyczność uniemożliwiałaby bezpieczną ewakuację ludzi, a także zagrażałaby bezpieczeństwu ekip ratowniczych. Z tego powodu tak ważne jest właściwe zaprojektowanie wentylacji pożarowej i dostosowanie jej do warunków istniejących w danym biurowcu. Promat znakomicie sprostał temu zadaniu – zarówno w Eurocentrum, jak i Business Garden zastosowano systemy zabezpieczeń kanałów kablowych, przejść instalacyjnych oraz nowatorski system trzystronnych przewodów Promaduct®-500.

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo