Modelow(an)a współpraca na Korsyce

Szpital na Korsyce został zrealizowany przy udziale technologii modelowania informacji o budowaniu (BIM). W pełnym zakresie, czyli od projektu budynku do jego eksploatacji. Taki bowiem wymóg inwestor wpisał do warunków zamówienia.

Budynek szpitala na Korsyce zrealizowany przy udziale technologii modelowania informacji o budynku (BIM).
Budynek szpitala na Korsyce zrealizowany przy udziale technologii modelowania informacji o budynku (BIM).

Szpital w Ajaccio to pierwszy komplementarnie zrealizowany projekt BIM we Francji i pierwszy tak ogromny w Europie. O skali przedsięwzięcia świadczą liczby: powierzchnia użytkowa: 52 tys. m². Na ściany działowe zużyto 170 tys. m² płyt gipsowo-kartonowych – wszystkie marki Siniat.

KLUCZOWA REALIZACJA

Zarówno publiczne, jak i prywatne obiekty związane z ochroną zdrowia podlegają bardzo ścisłym ograniczeniom funkcjonalnym, regulaminowym i ekonomicznym. Ich konstrukcja musi uwzględniać obecność wysoce wyspecjalizowanych pomieszczeń, zapewniać bezpieczeństwo pacjentów i pracowników oraz odznaczać się ograniczonymi kosztami utrzymania. Dzięki swojej wiedzy Siniat oferuje specjalnie dopasowane rozwiązania, które łączą trwałość, wymagania konserwacyjne i elastyczność sektora opieki zdrowotnej. „Realizacja szpitala w Ajaccio miała kluczowe znaczenie w kontekście przetestowania i zweryfikowania naszej zdolności do zarządzania projektem w technologii BIM – wyjaśnił Frédéric Plasseraud, Directeur Marketinget Technique Siniat France. – Była to też wyjątkowa okazja do opracowania bogatej bazy danych naszych systemów sufitowych i ścianek działowych do budynków użyteczności publicznej. Jako pierwsi na rynku płyt gipsowo-kartonowych we Francji opracowaliśmy katalog danych BIM dla 15 tys. systemów dostępnych w jednym rozwiązaniu!”.

We Francji liczba ofert wymagających BIM wzrosła ponad dwa razy w 2016 r. Dzięki swojemu rozwiązaniu BIM dla prac tynkarskich i izolacyjnych, Siniat pozwala firmom różnej wielkości łatwo uzyskać fachowe wsparcie, aby móc wziąć udział w przetargach realizowanych w technologii BIM, jednocześnie pozostając skupionymi na swojej specjalizacji.

ROLAND DOMINICI
KIEROWNIK PROJEKTU BIM SINIAT

Budynek szpitala na Korsyce zrealizowany przy udziale technologii modelowania informacji o budynku (BIM).

100 PROCENT

Przy budowie szpitala wykorzystano ok. dwudziestu różnych rozwiązań technicznych Siniat, w tym płyty gipsowe Prégyplac BA18S, Prégydro BA18S, Prégywab BA18S, Prégymétal M62 lub M62Xtra.

„Siniat przedstawił przy tym produkty, które oczywiście odpowiadały specyfikacjom, ale przede wszystkim cechowała je mniejsza grubość, co w efekcie pozwoliło na znaczną oszczędność przestrzeni” – podkreślił Joe Calabrese, inżynier odpowiedzialny za całość prac architektury wewnętrznej.

Współpraca była zadowalająca dla obu stron, dlatego po zrealizowaniu pierwszej fazy prac, a mianowicie gmachu głównego, Siniat dostarczył płyty gipsowo-kartonowe do dwóch innych budynków, które wchodzą w skład tej inwestycji (budynek dializ i budynek kwaterunkowy dla lekarzy rezydentów). W efekcie szpital w Ajaccio jest inwestycją, w której 100% ścian działowych jest wykonane z materiałów Siniat. Szeroka gama systemów g-k spełniła oczekiwania inwestora oraz odpowiedziała na niestandardowe wymogi projektantów. Z kolei rozbudowana baza bibliotek BIM pozwoliła na łatwą implementację do modelu centralnego. Technologia BIM znacząco ułatwiła współpracę na linii producent – zamawiający – wykonawca – architekt. Pozwoliła precyzyjnie zaplanować dostawy i zamówienia materiałów, dostosować je do tempa prowadzonych prac i zminimalizować odpady

Główną korzyścią z zastosowania BIM jest obniżenie kosztów i czasu budowy przy utrzymaniu wysokiego poziomu precyzji wykonania. W ramach tego projektu pomagamy przedsiębiorstwu w opracowaniu konkretnego rozwiązania BIM dla sufitów i ścianek działowych, które nazywa się Bois Cloisons. Współpraca ze Studiem AART Farah, głównym projektantem szpitala, opierała się na specjalizacji Siniat w zakr esie technicznych płyt gipsowo-kartonowych przeznaczonych do budynków służby zdrowia.

FRÉDÉRIC PLASSERAUD – DIRECTEUR MARKETING
ET TECHNIQUE SINIAT FRANCE

Autor: Robert Maćkowiak

Artykuł z magazynu dla architektów FORM, wyd. 1/2020

CHCESZ ZARABIAĆ WIĘCEJ? ZAPISZ SIĘ NA PROFESJONALNE SZKOLENIE W TWOIM REGIONIE!

Innowacyjne rozwiązania
Certyfikowane systemy
Zrównoważone budownictwo