Akustyka przede wszystkim

Szklany budynek Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Administracyjno-Biurowego Politechniki Rzeszowskiej. Widok z zewnątrz.

Jest coś takiego w budynkach ze szkła i błyszczącej stali, że – przebywając w nich – mamy wrażenie nadążania za pędzącym światem. W nauce bycie na czasie jest szczególnie ważne. Więc tym bardziej cenny jest fakt, że Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Administracyjno-Biurowe Politechniki Rzeszowskiej komunikuje nowoczesność całym sobą. A że wiedza to pojemna dziedzina, mamy do czynienia z niemałą przestrzenią. Na ponad 12 tys. mkw. znajdują się: biblioteka, rektorat, administracja, aula z profesjonalnie wyposażoną sceną, laboratoria oraz sale multimedialne i dydaktyczne. Pomimo bardzo dużej powierzchni kompleks jest przyjazny, nie przytłacza (dzięki przemyślanemu zastosowaniu niskiej zabudowy), a niektórych nawet bawi – wszystko za sprawą jego charakterystycznej kopuły. Jedni doceniają w jej kształcie przełamanie schematu klasycznych budynków biurowych, a innym przypomina… wieloryba. Jednak nawet ci ostatni doceniają funkcjonalność Centrum i jego praktycznie zaprojektowane przestrzenie. Amfiteatralna aula może pomieścić 400 studentów, ma też dużą scenę, zatem dobrze sprawdzi się w przypadku konferencji, kongresów czy szkoleń.

Aula w budynku Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Administracyjno-Biurowego Politechniki Rzeszowskiej. Widok wewnątrz.

W części dydaktycznej jest jeszcze sala na 220 osób, również o układzie amfiteatralnym, oraz dwie mniejsze (dla 170 i 150 osób), które można połączyć. We wszystkich świetną akustykę gwarantuje zastosowanie dźwiękochłonnych płyt gipsowo-kartonowych Nida Sonic od Siniat. Te perforowane płyty do okładzin bezspoinowych polecane są szczególnie do pomieszczeń o dużej kubaturze i wysokich wymogach akustycznych. Pochłaniają bowiem dźwięk, idealnie tłumią gwar rozmów i jednocześnie redukują zjawisko pogłosu. Co więcej, występując w oryginalnych wzorach perforacji, dodatkowo ozdabiają wnętrze. W sąsiedztwie auli na dwóch kondygnacjach mieszczą się także sale w układzie amfiladowym, a piętro wyżej – trzy pracownie.

Dodatkowo na parterze znajdą się laboratoria, w których zastosowano system Promaduct®- 500, czyli samonośne kanały wentylacyjne i oddymiające. Bezpieczeństwo studentów oraz gwarancję zachowania nośności konstrukcji stalowej zapewniają produkty Promat. Jednym słowem: można się tu w pełni poświęcić nauce, nie rozpraszając się nadmiarem dźwięku i złą akustyką. Czy dzięki temu studenci nie ziewają na zajęciach? To pytanie pozostawmy otwarte... Ale jedno jest pewne: warunki do nauki są tu znakomite.

Sala w budynku Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Administracyjno-Biurowego Politechniki Rzeszowskiej. Widok wewnątrz. Sufit wykonany z akustycznych płyt gipsowo-kartonowych Siniat.
Innowacyjne rozwiązania
Certyfikowane systemy
Zrównoważone budownictwo