Domy szkieletowe – opinie i fakty o technologii

budownictwo-szkieletowe-opinie-i-fakty na front niskiego budynku w czasie budowy. Blado pomarańczowe ściany, w środku widać metalowe rusztowania.

TECHNOLOGIA SZKIELETOWA – SKĄD SIĘ WZIĘŁA W BUDOWNICTWIE

Nowość czyli „guzik prawda”. Technologia szkieletowa wykorzystywana w budownictwie jest jedną z najstarszych znanych ludzkości. Katedry gotyckie (zwłaszcza w swoim najbardziej wysublimowanym francuskim i angielskim wydaniu) nie są wszak niczym innym, niż murowanym szkieletem wypełnianym nienośnymi płaszczyznami ścian, sklepień i ogromnymi oknami. Podobnie znane chyba wszystkim budynki określane potocznie „murem pruskim” - czyli konstrukcja szkieletowa drewniana wypełniona czymkolwiek, najczęściej oczywiście cegłą, ale bywa też gliną i przeróżnymi innymi materiałami.

Wnętrze niskiego budynku w czasie budowy. Zacienione wnętrze, blado pomarańczowe ściany, z lewej strony przez otwór wejściowy wpada światło. Pokój jest pełen metalowych rusztowań.

REWOLUCJA W ZAKRESIE BUDOWY DOMÓW SZKIELETOWYCH

Inną sprawą jest, że w ostatnich latach technologie wykorzystywane w budownictwie przeszły wiele bardzo gwałtownych zmian, a domy szkieletowe zyskały liczne pozytywne opinie. Wiąże się to zarówno z rewolucją w zakresie elementów nośnych, jak i możliwości poszycia i wypełnienia zgodnie z opracowanymi przez projektantów wytycznymi. Przestały więc stanowić jakikolwiek problem ściany szkieletowe w odporności ogniowej, izolacyjne termicznie, akustycznie, czy odporne na wilgoć.

Drewno i Kanada z kolei muszą wylądować w kategorii „też prawda”. Bo rzeczywiście budowa szkieletowa domów zyskała szczególną popularność na kontynencie północnoamerykańskim, ale wbrew powszechnym opiniom na temat domów szkieletowych, wcale się tam nie narodziły. Podobnie drewno wcale nie jest jedynym, ani nawet najpopularniejszym materiałem używanym do ich wznoszenia. Doskonałą alternatywą w budowie domów szkieletowych jest chociażby stal czy żelbet.

Bliski kadr na rusztowania w budynku w czasie budowy. Z lewej strony widać schody na górę.

NAJWAŻNIEJSZE ZALETY BUDOWY DOMÓW SZKIELETOWYCH

Spróbujmy od początku. System szkieletowy to taki, w którym rozdzieleniu uległy elementy nośne oraz ich wypełnienie. Obciążenia przenosi więc system belkowy, złożony najczęściej z elementów drewnianych, stalowych lub żelbetowych. Niezależnie od materiału taki system ma kilka podstawowych zalet. Istotne korzyści i opinie wynikające z budowy domów szkieletowych przedstawiamy poniżej:

Wnętrze niskiego budynku w czasie budowy. Kadr zrobiony z pozycji przy jednej ze ścian. W tle, na końcu pokoju, lekko na lewo od środka kadru znajduje się otwór wejściowy przez który wpada światło. Z lewej strony niewidoczne źródło światła, które oświetla pokój. Ściany pokryte płytami pilśniowymi. Ściany i sufit pokryte metalowym ożebrowaniem. Na podłodze leżą płyty pilśniowe i płyty gipsowo-kartonowe.

Elastyczność i swoboda kształtowania konstrukcji domów szkieletowych

Przede wszystkim technologia szkieletowa umożliwia swobodne kształtowanie planu budynku. Modułowo rozstawione słupy szkieletu stalowego czy żelbetowego nie stanowią w tym w zasadzie żadnej przeszkody. Z kolei przeznaczony do nieco mniejszych realizacji szkielet drewniany nie jest co prawda aż tak elastyczny, zyskuje jednak na tym polu przewagę, dzięki możliwości stosowania wiązarów kratownicowych o naprawdę dużych rozpiętościach i drewna klejonego istotnie zwiększającego wytrzymałość elementów. Co ciekawsze, argument elastyczności i swobody kształtowania dotyczy nie tylko budowy nowych obiektów opartych na technologii szkieletowej, ale także wprowadzania zmian w istniejących.

Widok pokoju w czasie budowy w budynku. Po prawej stornie otwór do przejścia do kolejnych pomieszczeń, przez który widać metalowe ożebrowania na ścianach w innych pomieszczeniach. Po lewej stronie kadru białe rusztowanie. Ściany w pokoju są blado pomarańczowe.

Budowa szkieletowa domu alternatywą dla tradycyjnej technologii

Druga zaleta systemu wykorzystywanego w budowie domów szkieletowych, której zawdzięcza pozytywne opinie to możliwość niemal dowolnego otwierania i szklenia przegród. Trzecia - to z kolei znakomite dostosowanie do prefabrykacji. Wszystko to powoduje, że domy szkieletowe stanowią bardzo szybką, elastyczną i czystą alternatywę dla tych wznoszonych w technologii tradycyjnej, co potwierdzają opinie specjalistów w tej dziedzinie. Dzięki temu, że warstwa nośna przegród została zredukowana do stosunkowo cienkich słupów i rygli, a przestrzeń między nimi można wypełnić materiałem izolacyjnym, kolejną możliwą do uzyskania zaletą jest znaczne zmniejszenie grubości ścian przy zachowaniu doskonałych parametrów izolacyjności termicznej czy akustycznej. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule FIZYKA BUDYNKÓW SZKIELETOWYCH.

Wnętrze pokoju w budynku w czasie budowy. Blado pomarańczowe ściany. Po prawej stronie znajduje się przejście do innego pokoju.

MOŻLIWOŚĆ ŁĄCZENIA TECHNOLOGII I MATERIAŁÓW W DOMACH SZKIELETOWYCH

Warto przy tym pamiętać, że oprócz czystych technologii szkieletowych można także zdecydować się na przeróżne rozwiązania kombinowane - zarówno między technologiami, jak i między materiałami. Nic w końcu nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład zaprojektować dom szkieletowy z konstrukcją nośną w technologii szkieletu żelbetowego, monolitycznymi stropami i ścianami przewidzianymi na lekkiej podkonstrukcji aluminiowej. Można również pozostawić niektóre ściany jako monolityczne, jeśli zachodzi taka potrzeba. Dzięki temu osiągnąć można optymalne parametry projektowanego budynku, zarówno pod względem użytkowym, fizycznym, budżetowym jak i ze względu na łatwiejsze panowanie nad procesem budowlanym.

CHCESZ ZARABIAĆ WIĘCEJ? ZAPISZ SIĘ NA PROFESJONALNE SZKOLENIE W TWOIM REGIONIE!

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo