Akcesoria montażowe do systemów suchej zabudowy

Akcesoria montażowe to składowe systemu suchej zabudowy wykorzystywane przy montażu ścian działowych czy też sufitów podwieszanych. Służą do mocowania poszczególnych elementów suchej zabudowy do profili, a także do estetycznego wykończenia ścian i połączeń sufitowych. W ofercie Siniat, poza najbardziej popularnymi rozwiązaniami, znaleźć można także produkty przeznaczone do zaawansowanych technicznie realizacji.

 1. Akcesoria montażowe do montażu w środowisku mokrym i wilgotnym
 2. Akcesoria montażowe do estetycznego wykończenia ścian i połączeń sufitowych
 3. Dlaczego wybór odpowiednich akcesoriów montażowych jest ważny?
 4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze akcesoriów montażowych?
 5. Deklaracje właściwości użytkowych akcesoriów montażowych Nida

1. AKCESORIA MONTAŻOWE DO MONTAŻU W ŚRODOWISKU MOKRYM I WILGOTNYM

akcesoria montażowe Siniat - element do mocowania NIDA ES, wieszak dolny noniuszowy wzmocniony NIDA Hydro

Akcesoria montażowe mają przypisaną odpowiednią kategorię korozyjności, od C1 do C5, gdzie C1 oznacza - bardzo małą korozyjność, C2 - małą, C3 - średnią, C4 - dużą, a C5 - bardzo dużą.

Akcesoria Nida kupisz w trzech kategoriach korozyjności: C1-C2, C3 i C5. Pozwala to na optymalny dobór elementów do rodzaju pomieszczenia i komfortowe użytkowanie zabudowy g-k w długim okresie czasu bez ryzyka, iż poszczególne elementy ulegną na przykład korozji.

Do montażu w środowisku mokrym i wilgotnym Siniat zaleca:

 • w obiektach o wysokiej wilgotności, jak baseny czy sauny - akcesoria montażowe Nida Hydro C3 z ocynkiem Z275/m2

 • na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń -Nida Hydro C5 z ocynkiem Z275/m2 oraz malowanych obustronnie na zewnętrznych elewacjach budynku.

2. AKCESORIA MONTAŻOWE DO ESTETYCZNEGO WYKOŃCZENIA ŚCIAN I POŁĄCZEŃ SUFITOWYCH

akcesoria montażowe Siniat - narożniki aluminiowe i perforowane, listwy PCV, gzymsy

Wykańczając ściany i sufity z płyt g-k, nie należy zapominać o produktach, których rolą jest nadanie nie tylko estetycznego wyglądu, ale także wzmocnienie konstrukcji płyt gipsowo-kartonowych w kluczowych miejscach. Zapobiegniesz tym samym spękaniom i późniejszym ewentualnym pęknięciom.

Siniat posiada w swojej ofercie narożniki aluminiowe, narożniki perforowane, a także listwy właśnie do zabezpieczenia zakończeń naroży.

Do ekonomicznego i łatwego wykonania połączeń między ścianą, a sufitem można zastosować również oferowane przez Siniat gzymsy o różnych wielkościach i kształtach.

Pozwalają one uzyskać ciekawe formy dekoracyjne dobrze współgrające z wystrojem wnętrza. W wersji standardowej są one wykonane z gipsu pokrytego mocnym kartonem. Gipsowy rdzeń oraz odpowiedni, spłaszczony od tyłu kształt sprawiają, że elementy są bardzo wytrzymałe i łatwe w montażu.

3. DLACZEGO WYBÓR ODPOWIEDNICH AKCESORIÓW MONTAŻOWYCH JEST WAŻNY?

akcesoria montażowe Siniat - łącznik krzyżowy NIDA LK 60, łącznik wzdłużny NIDA LW 60

Bezpieczeństwo podkonstrukcji do suchej zabudowy w systemie Nida gwarantuje nie tylko wykorzystanie odpowiedniej jakości profili, ale także odpowiednio dobranych do nich metalowych akcesoriów systemowych, takich jak: wieszaki obrotowe, wieszaki noniuszowe, łączniki krzyżowe, łączniki wzdłużne, elementy ES i inne.

Podkonstrukcja do płyt g-k ze stelażu stalowego kotwiona w suficie oraz ścianie odpowiada za nośność, czyli spełnienie m.in. przez konstrukcję warunków przeciwpożarowych.

Dlatego przy wyborze akcesoriów do suchej zabudowy najważniejsze jest zweryfikowanie nośności całego zestawu, a nie pojedynczych elementów montażowych. Należy zatem wybrać taki system, którego instrukcja czy też specyfikacja techniczna dokładnie wskaże maksymalną siłę, z jaką można obciążyć metr kwadratowy zabudowy z płyt g-k, a nie na pojedynczy łącznik czy element mocujący.

Stosowanie tańszych zamienników niesie ryzyko zarówno dla klienta, jak i firmy wykonawczej.

4. NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE AKCESORIÓW MONTAŻOWYCH?

Akcesoria muszą być wykonane z najwyższej jakości materiału oraz posiadać odpowiednią wytrzymałość statyczną po to, żeby spełnić przewidziane nośności w ramach konstrukcji systemu. Zastąpienie ich przez tańsze zamienniki nie gwarantuje poprawności rozwiązania i może rodzić wiele problemów natury technicznej i prawnej. Dlatego zaleca się, że powinny:

 • być wykonane z blachy stalowej ocynkowanej o grubości minimum 1 mm, typu DX51 wg normy

 • być zabezpieczone przed korozją powłoką cynkową o masie co najmniej 100g/m2 (jednostronnie 8 µm), naniesioną sposobem ogniowym. To daje gwarancje długookresowego zabezpieczenia stali i prawidłowej pracy systemów podwieszeń. W przypadku bardziej wymagających aplikacji – jak basen czy SPA – zalecane jest stosowanie akcesoriów z ocynkiem co najmniej 275g/m2 (jednostronnie 19 µm) – w klasie korozyjności C3.

 • zostać przebadane w zestawach i posiadać wystawioną na system Deklarację Właściwości Użytkowych (DWU), oznakowane CE zgodnie z regulacją Komisji Europejskiej tzw. CPR. Siniat jako pierwszy na rynku wprowadził takie rozwiązanie celem zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa suchej zabudowy.

 • powinny być także sygnowane logiem producenta – w celu zapewnienia łatwej identyfikacji.

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo