Buduję z głową

W trakcie wykańczania mieszkania zazwyczaj pozostaje kwestia doboru materiałów do finalizacji naszego projektu. W przypadku ścian najczęstszym dylematem jest wybór pomiędzy wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych a tradycyjnego tynku. Które rozwiązanie będzie najlepsze?
Jeżeli chcielibyśmy nasze ściany pokryć tynkiem, w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać jego rodzaj. Na rynku dostępne są tynki gipsowe oraz cementowo-wapienne. Dobór tynku powinien odpowiadać przeznaczeniu danego pomieszczenia, a dokładniej docelowemu podłożu i poziomowi panującej wilgotności. Tynki gipsowe będą odpowiednie do tzw. ścian suchych, czyli np. na korytarzach, w salonie czy sypialni. Jeżeli zaś chodzi o rodzaj ściany, to zaprawa gipsowa nadaje się do betonu komórkowego, cegieł i pustaków. Z kolei tynk cementowo-wapienny najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach wilgotnych oraz w przypadku ścian wymagających grubej warstwy. Z oferty Siniat proponujemy tynk gipsowy Supra L.
Tynkowanie ścian powinno przebiegać w następującej kolejności:
UWAGA! Bardzo ważne jest pokrycie kabli elektrycznych warstwą tynku o grubości minimum 6-8 mm. Dzięki temu unikniemy efektu elektrostatycznego - pasów kurzu przyklejających się do ściany w miejscach gdzie biegną kable.
Jeżeli nie chcemy zajmować się przygotowywaniem i nakładaniem tynków, możemy wykończyć wnętrze ogólnodostępnymi płytami kartonowo-gipsowymi. Pierwszą opcją jest zamontowanie płyt g-k z użyciem przeznaczonego do tego kleju gipsowego. Podłoże powinno zostać oczyszczone z pyłu, a także luźnych elementów . Co ważne, ściana powinna być nośna, stabilna, nienarażona na czynniki pogodowe oraz dobrze zabezpieczona przed wilgocią. Powierzchnię ściany, na której będą klejone płyty należy zagruntować, aby ją wzmocnić oraz wyrównać chłonność.
Jak zatem zamontować płyty g-k na kleju?
Oto czynności niezbędne do wykonania.
Uwaga! Płyt gipsowo-kartonowych nie należy stosować do pokrywania ścian skośnych i poziomych, a przede wszystkim sufitów).
Najpopularniejszą formą wykańczania ścian z użyciem płyt kartonowo-gipsowych jest zamontowanie ich na stelażu z profili. Ta forma montażu umożliwia zastosowanie płyty również na suficie, czego nie możemy zrobić w przypadku kleju gipsowego. Poniżej przedstawiamy podstawowe czynności, jakie należy wykonać, by położyć płyty g-k.
UWAGA! Do montażu płyty na konstrukcji stalowej na sufitach należy wykorzystywać tylko i wyłącznie płyty o min. grubości 12,5 mm.
W praktyce każde rozwiązanie ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Warto więc porównać plusy i minusy omawianych sposobów wykończenia wnętrz.
Czas wykonania
W tej kategorii zdecydowanie wygrywają płyty g-k. Płyty gipsowo-kartonowe są gotowe do użycia, łatwe do przycięcia na wybrany kształt i proste w montażu. Można też je od razu zagruntować i wykończyć wedle upodobań. Z kolei tynki wymagają więcej czasu na nałożenie, oraz na schnięcie na ścianie. Może to trwać nawet do 3 tygodni. Co więcej, w przypadku nowo wybudowanego obiektu, przed tynkowaniem powinno się odczekać aż ściany i fundamenty osiądą.
Trwałość konstrukcji
Powszechne stereotypy wskazują, że tynki są trwalsze od płyt kartonowo-gipsowych. Można jednak stwierdzić, że obie wersje są trwałe i zależą od jakości wykonania prac oraz zastosowania. Oba rodzaje można też w razie potrzeby naprawić. Co więcej, konstrukcje gipsowo-kartonowe są lekkie i mają wiele zastosowań.
Właściwości termoizolacyjne
Tynk tradycyjny cechuje się bardzo dobrym współczynnikiem izolacji termicznej, co zapewnia chłód latem i ograniczenie utraty ciepła zimą. Z pewnością jednak odpowiednia izolacja przy wyborze płyt g-k również pozwoli na utrzymanie optymalnych warunków termicznych w pomieszczeniu, wpływając jednocześnie na parametry akustyczne.
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wybór płyt gipsowo-kartonowych. Odpowiednie ich ułożenie pozwoli cieszyć się trwałą konstrukcją na lata. Są lekkie i stosunkowo szybkie w montażu. Zastosowanie płyt g-k pozwoli na łatwe uzyskanie prostej i gładkiej powierzchni. Stanowi zatem świetne podłoże do farb, tapet czy też glazury. W przypadku stosowania tradycyjnego tynku, potrzeba dużego doświadczenia i wprawy, by ściany zostały poprawnie wykonane. Ponadto całościowy czas wykończenia projektu jest znacznie dłuższy. Wykończenie wnętrza z pomocą płyt g-k zwykle okazuje się tańsze od użycia tynków. Ponadto, jest to tzw. czysta robota, nie wymaga rozrabiania tynku – płyty g-k są od razu gotowe do montowania.
Podziel się z nami swoim projektem #SiniatPolska