Co to znaczy „dobra gładź”?

Mężczyzna nakładający gładź gipsową.

Na naszym rynku dostępnych jest wiele produktów do ostatecznego wykańczania powierzchni. Najpopularniejsze są gipsowe gładzie szpachlowe lub masy gotowe, które po aplikacji należy jedynie pomalować.

Każdy z producentów stara się stworzyć takie produkty, które będą przyjazne wykonawcom oraz spełnią wysokie wymagania inwestorów. Trudno jest znaleźć „złoty środek” dla wszystkich, ponieważ każdy klient ma własne preferencje. Dzisiaj chcielibyśmy wskazać kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze produktu.

Prace wykończeniowe wiążą się z etapami, dlatego też omówimy każdy z nich.

1. Wybór rodzaju produktu

Gładź gipsowa Nida Perfect

Na rynku dostępne są dwa rodzaje produktów do ostatecznego wygładzania powierzchni. Mogą być to gładzie gipsowe, które przed aplikacją należy wymieszać z wodą, takie jak Nida Perfect, Nida Eko czy Nida Optima oraz masy gotowe, które mogą być użyte od razu po otwarciu opakowania, takie jak Nida Pro, Nida Effect oraz Nida Excellence. Każdy z tych produktów ma własną specyfikę zastosowania – ręczne lub mechaniczne oraz maksymalną grubość warstwy, którą można nałożyć podczas jednej aplikacji. Czynnikiem na korzyść gipsowych gładzi szpachlowych jest możliwość uzyskania do 4 mm grubości warstwy (miejscowo), podczas gdy w przypadku mas gotowych mówimy o 1,5mm. Na korzyść mas gotowych przemawia fakt, że jeśli nie skończymy prac w danym dniu roboczym, to możemy zamknąć wiadro i zostawić masę. Na drugi dzień nadal będzie gotowa do aplikacji.

Więcej informacji na temat wyboru typu masy znajdziesz tutaj >

2. Przygotowanie produktu do aplikacji

Nida Optima

Pierwszym kontaktem z produktem jest przygotowanie go do użycia. W przypadku gładzi gipsowych w proszku istotny jest proces wyrabiania pasty. Mieszanie gładzi z wodą powinno być sprawne, a w produkcie po wymieszaniu nie powinno być grudek, które podczas aplikacji pojawiałyby się na ścianie. Co ważne w przypadku świeżych produktów, które niedługo wcześniej opuściły linię produkcyjną, taka sytuacja może się zdarzyć. Wynika to z niedostatecznego wysycenia gipsu wilgocią z powietrza.

Nida Pro

W przypadku mas gotowych sytuacja jest prostsza, ponieważ produkty są już gotowe do użycia, a wody dodaje się zazwyczaj w przypadku aplikacji wałkiem lub agregatem szpachlarskim. Bardzo istotne jest przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących ilości wody dodawanej do masy. Jeśli wykonawca doleje jej zbyt dużo, może to drastycznie obniżyć parametry związane z przyczepnością.

3. Aplikacja produktu

Gładzie zazwyczaj wykonuje się w dwóch warstwach. Pierwsza ma zadanie wstępnie wyrównać powierzchnię oraz pokryć rysy i niewielkie ubytki. Zadaniem drugiej jest ostateczne wyrównanie powierzchni oraz zapewnienie doskonałego wyglądu ściany, która będzie gotowa pod tak wymagające produkty wykończeniowe jak np. gładkie i błyszczące tapety czy farby z połyskiem.

Wykonawcy cenią produkty, których aplikacja jest łatwa i przyjemna. Zarówno gładź gipsowa, jak i masa gotowa nie powinny spływać z pacy oraz nie być tak gęste by się „ciągnęły” za narzędziami lub były „gumowate”. Masy nie powinny również przysychać na narzędziach, ponieważ utrudnia to ich czyszczenie i co więcej, zaschnięte na pacy grudki mogą się oderwać, pozostać na ścianie i odspoić się podczas szlifowania. Bardzo ważne jest, aby podczas aplikacji masy, nie powstawały na ścianie pęcherzyki powietrza, ponieważ po jej wyschnięciu i wyszlifowaniu powstaną mikro kraterki, których w najgorszym razie nie będzie można pokryć farbą.

Ważne jest również zachowanie masy podczas aplikacji drugiej warstwy. Najczęściej aplikację drugiej warstwy rozpoczyna się po wyschnięciu pierwszej. Wówczas pierwsza warstwa bardzo szybko „wciąga” wodę z drugiej warstwy gładzi i ważne jest, aby wykonawca miał wystarczającą ilość czasu na wykonanie korekty powierzchni. Dlatego też dobrze jest wybierać takie produkty, które można aplikować „mokre na mokre”. Oznacza to, że po aplikacji pierwszej warstwy, gdy wejdzie ona w „lekki mat”, to można zająć się nakładaniem drugiej. Przykładem takiego produktu jest gładź gipsowa Nida Perfect i Nida Optima oraz masy gotowe Nida Pro i Nida Effect.

4. Szlifowanie

Proces szlifowania gładzi gipsowych czy mas gotowych potrafi bardzo dużo powiedzieć o jakości użytego produktu. Z punktu widzenia klienta końcowego, czyli użytkownika konkretnego pomieszczenia najlepiej by było, aby powierzchnia była jak najtwardsza, ponieważ dzięki temu będzie odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne.

Upodobania wykonawców w tym zakresie są bardzo różne. Profesjonaliści wybierają zazwyczaj twardsze masy, choć wiąże się to z trudniejszym szlifowaniem powierzchni. Jest też grupa wykonawców preferujących masy miękkie, ponieważ ich obróbka jest łatwa i przyjemna – niemalże „do dotarcia ręką”. Takie produkty mają jednak kilka minusów, o których warto wiedzieć, ponieważ mogą być dyskwalifikujące przy wyborze masy.

Do wad miękkich produktów można zaliczyć:

  • odspajanie się warstwy gładzi podczas malowania. To częsta zmora klientów indywidualnych, którzy uważają wówczas, że to wina farby. Dobre farby potrzebują dobrego i stabilnego podłoża, dlatego też miękkie masy się nie nadają.

  • „rozpuszczenie” przez grunt. W przypadku bardzo miękkich mas może dojść do sytuacji, w której podczas aplikacji gruntu przed malowaniem, preparat „rozpuści” powierzchnię masy i na ścianie pozostaną rysy pozostawione od pędzla, lub odspojenia gładzi od powierzchni ściany zrobione podczas aplikacji gruntu wałkiem.

  • rysy od na ścianie. Miękkie masy rysują się bardzo łatwo, więc podczas szlifowania konieczne jest używanie papieru o wysokiej gradacji, aby nie zrobić zarysowań, które będą widoczne na ścianie zwłaszcza przy malowaniu natryskowym. Dodatkowo powierzchnia nie jest odporna na czynniki mechaniczne, więc łatwo jest uszkodzić powierzchnię ściany przy standardowym użytkowaniu pomieszczeń.

Doskonałym kompromisem są produkty o średniej twardości, ponieważ pozwalają na uzyskanie odpornej powłoki z dobrą przyczepnością, a obróbka i szlifowanie są dla wykonawców komfortowe.

Wybór najlepszej gładzi nie jest prosty, ważne jest jednak aby być świadomym plusów i minusów każdej z nich. Bez wątpienia najpopularniejszymi masami są te ze średnią twardością, niemniej jednak zachęcamy do stosowania mas, których twarda i wytrzymała powłoka, jak przy masie gotowej Nida Excellence czy Nida Pro, jest najlepsza przy długotrwałym użytkowaniu.

Więcej informacji na temat mas Siniat znajdziesz tutaj >

Centrum Szkoleniowe Siniat i Promat

Jeśli masz więcej pytań zapraszamy do Centrum Szkoleniowego Siniat i Promat lub do kontaktu z jednym z naszych Doradców Technicznych.

Innowacyjne rozwiązania
Certyfikowane systemy
Zrównoważone budownictwo