Budowa ścianki działowej z płyt g-k – 16 kroków

Przed budową ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych należy przeanalizować warunki, które ścianka musi spełniać. To ułatwi podjęcie decyzji o zastosowaniu właściwego rodzaju płyt gipsowo-kartonowych a także odpowiedniej konstrukcji.

Zanim więc budowa się rozpocznie warto przeczytać o:

Jak prawidłowo budować ściankę działową z płyt gipsowo-kartonowych?

Krok 1
Dobieramy odpowiedni typ płyt gipsowo-kartonowych - o tym wspominaliśmy na początku artykułu. Należy pamiętać, że w niektórych wypadkach, konieczne jest podwójne poszycie z płyt g-k, aby uzyskać odpowiednie parametry ścianki.

Ważny jest także dobór profili o odpowiedniej szerokości, w zależności od projektowanej wysokości ściany. Kompletne informacje na ten temat można znaleźć w naszych katalogach systemowych.

Do ścian i wolnostojących okładzin ściennych należy zastosować profile ścienne Nida U50 U75 lub U100 oraz odpowiednio C50, C75 lub C100.

Profile C stanowią pionowe słupki konstrukcji ścianki a profile U są elementami przyłączeniowymi, czyli mocuje się je do podłoża, stropu oraz ścian bocznych, między którymi powstanie ścianka działowa.

Do wzmocnień ościeży drzwiowych okiennych oraz do wykonania innych elementów o zwiększonej sztywności stosuje się profile wzmocnione Nida UAR 50, UAR 75 lub UAR 100.

Krok 2
Po wytrasowaniu ścian, przycinamy (do cięcia zaleca się nożyce do blachy) ścienne profile Nida C, tak aby zapewnić ok. 10 mm luzu (tzn. profile Nida C powinny być o ten wymiar krótsze od wysokości ściany). Następnie przycinamy profile Nida U – tu już nie zostawiamy luzu - muszą być dokładnie dopasowane do wymiarów pomieszczenia (ściany, sufit, podłoga).

Krok 3
Przed montażem rusztu do spodniej strony profili obwodowych - Nida U (podłoga i sufit) i Nida C (ściany skrajne) – przyklejamy systemową taśmę uszczelniającą. Celem jest zapewnienie izolacyjności akustycznej budowanej ściany.

Krok 4
Następnie profile obwodowe należy zamocować do otaczających elementów (ściany, podłoga, strop) za pomocą kołków szybkiego montażu. Rozstaw kołków musi wynosić 1000 mm.

Krok 5
Na podłodze zaznaczamy rozstaw profili pionowych Nida C co 600 mm.

Krok 6
Profile Nida C wsuwamy w profile poziome Nida U.

Krok 7
Konstrukcję zaprojektowanych otworów drzwiowych należy dodatkowo wzmocnić (jeśli otwory takie istnieją). Do tego celu służą profile Nida UA, które montuje się przy pomocy systemowych kątowników do UA. Kątowniki przykręca się do profilu przy pomocy dwóch śrub M8 na każde połączenie i montuje do stropu górą i dołem.

Krok 8
Poprzeczkę (nadproże) można wykonać ze standardowego profilu Nida U zamocowanego blachowkrętami, tzw. „pchełkami” do profilu Nida UA.

Krok 9
Po zbudowaniu rusztu z profili stalowych należy go wypoziomować.

Krok 10
Kolejny krok to przygotowanie odpowiednich typów blachowkrętów Nida w odpowiedniej ilości. Blachowkręty przeznaczone do standardowych profili C zakończone są ostrym końcem natomiast blachowkręty przeznaczone do profili UA zakończone są wiertłem. Istotne znaczenie ma prawidłowy rozstaw wkrętów.

Do przykręcenia pierwszej warstwy płyt należy przygotować blachowkręty Nida o wymiarze 3,5x25 mm, do drugiej warstwy płyt g-k konieczne są dłuższe blachowkręty - 3,5x35 mm.

Płyty gipsowo-kartonowe do powierzchni pionowych należy przykręcać w rozstawie co 25 cm.

Krok 11
Ostatni krok przygotowań przed montażem płyt gipsowo-kartonowych do stelażu polega na fazowaniu za pomocą noża krótszych ich krawędzi (będą tworzyły spoinę poziomą) pod kątem 45 stopni.

Krok 12
Teraz można zacząć montaż płyt gipsowo-kartonowych. Płytę przykładamy do rusztu ściany działowej pamiętając o podłożeniu na dole kawałków płyty w celu zachowania dylatacji. U góry pozostawiamy szczelinę podobnej wysokości.

Budowa ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych Nida

Krok 13
Płyty przykręcamy za pomocą blachowkrętów tylko do profili pionowych Nida C pamiętając o przesunięciu połączeń poziomych płyt w sąsiednich rzędach o min. 300 mm.

Krok 14
Po ułożeniu płyt z jednej strony ścianki, od drugiej – wolnej strony – przestrzeń w ściance wypełniamy materiałem izolacyjnym (wełna szklana lub skalna). Dzięki temu zwiększy się izolacyjność akustyczna budowanej przegrody.

Krok 15
Mocując płyty po drugiej stronie ścianki pamiętajmy, aby połączenia pionowe płyt z jednej i z drugiej strony ścianki były przesunięte względem siebie o 600 mm.

Budowa ścianki z wykorzystaniem płyt g-k Siniat

Krok 16
Następnie spoinujemy wszystkie połączenia między płytami. Więcej o spoinowaniu napisaliśmy w artykule "9 błędów w spoinowaniu płyt gipsowych". Tak wykonana ściana działowa jest przygotowana do prac wykończeniowych takich jak malowanie, tapetowanie.

Zdecydowanie zaleca się stosowanie kompletnego systemu suchej zabudowy (płyty gipsowo-kartonowe, profile, masy szpachlowe, akcesoria montażowe) od jednego producenta. Na rynku dostępna jest szeroka gama profili, które tylko na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie. W rzeczywistości różnią się grubością blachy, ocynku, kształtem. Stosowanie przypadkowych materiałów budowlanych może wpłynąć na estetykę wykończenia (widoczne i trudne do naprawy pęknięcia płyt) lub wręcz stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. W systemie Nida wszystkie elementy zostały przebadane pod względem statyki i na tej podstawie podano w katalogach maksymalne wysokości ścian, rozstawy elementów sufitów, itd, zachowując niezbędny zapas bezpieczeństwa.

BUDOWA ŚCIANKI DZIAŁOWEJ Z PŁYT GIPSOWYCH – JAKICH BŁĘDÓW UNIKAĆ?

Ścianki gipsowo-kartonowe są bardzo popularnym rozwiązaniem wykorzystywanym przy aranżacji wnętrz. Są one niezwykle łatwe w montażu, jednak przy ich budowie natknąć można się na pewne trudności. Dlatego warto zawczasu sprawdzić, jakie błędy można popełnić, stawiając ścianki działowe z płyt g-k. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w czasie remontu, a także pomoże zaoszczędzić czas i usprawni cały proces.

Konstrukcja szkieletu ścianki
Pierwszym etapem konstrukcji każdej gipsowej ścianki jest wzniesienie szkieletu. Na tym etapie należy bezwzględnie uważać, ponieważ nieprawidłowa konstrukcja spowoduje, że ścianka działowa z płyt g-k po prostu zniekształci się bądź pęknie. Należy też pamiętać o izolacji, (najczęściej z wełny mineralnej), ponieważ same profile do ścianki działowej nie tłumią hałasów.
Wypełnienie szkieletu poza izolacją akustyczną może mieć też dodatkowe właściwości, na przykład być ognioodporne. Warto też zwrócić uwagę na dobór taśmy akustycznej, która rozdziela stykające się materiały i niweluje przenoszenie drgań. Pominięcie tego kroku skutkować będzie pogorszeniem skuteczności tłumienia dźwięków przez ściankę działową.

Wybór profili do ścianki działowej
Poprawnie wzniesiona ścianka działowa z płyt g-k wymaga również użycia starannie dobranych paneli. Profile do ścianki działowej muszą być dopasowane zarówno do rozmiarów, jak i rodzaju wnętrza (inne stosować można np. w domkach jednorodzinnych, a inne w magazynach czy halach). Im wyższa ściana, tym szerszych profili będzie wymagać.
Ważny jest również rodzaj materiału, z jakiego wykonane są profile do ścianki g-k. Pomieszczenia o podwyższonej wilgotności, takie jak łazienka czy kuchnia, wymagać będą materiału o podwyższonej ochronie przed korozją. W takich warunkach sprawdzą się profile w klasie C3.

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo